Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika
REKLAMA
REKLAMA
Co sprawdzić
REKLAMA
Przed zawarciem umowy sprzedaży, bezpieczniej jest jednak sprawdzić samego właściciela mieszkania oraz pełnomocnika. Chodzi o ustalenie, czy właściciel jeszcze żyje, czy faktycznie jest jedynym właścicielem tego lokalu i czy udzielił ważnego pełnomocnictwa. Najczęściej pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy.
Gdy właściciel nie może dysponować lokalem
Jeżeli okazałoby się, że właściciel nie jest osobą uprawnioną do dysponowania tym lokalem, to wtedy zarówno sam nie może go sprzedać, ale również nie może udzielić ważnego pełnomocnictwa innej osobie. Może być również taka sytuacja, że nieruchomość miałaby kilku współwłaścicieli. W takim przypadku zgodę na sprzedaż muszą wyrazić wszyscy.
Co z pełnomocnictwem
Właściciel, który nie ma prawa dysponować całym mieszkaniem, nie może udzielić pełnomocnictwa do sprzedania całego lokalu. Trzeba również sprawdzić, czy pełnomocnictwo jest sporządzone w sposób właściwy i czy dotyczy konkretnych czynności, które ma wykonać pełnomocnik, czyli sprzedaż mieszkania, wymeldowanie poszczególnych osób itd.
Podstawa prawna:
art. 98-105 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.