| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika

Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika

W momencie gdy chcemy dokonać zakupu mieszkania nie jest wymagana obecność jego właściciela pod warunkiem, że ustanowił on pełnomocnika, który mieszkanie może sprzedać.

Przed zawarciem umowy sprzedaży, bezpieczniej jest jednak sprawdzić samego właściciela mieszkania oraz pełnomocnika. Chodzi o ustalenie, czy właściciel jeszcze żyje, czy faktycznie jest jedynym właścicielem tego lokalu i czy udzielił ważnego pełnomocnictwa. Najczęściej pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy.

Jeżeli okazałoby się, że właściciel nie jest osobą uprawnioną do dysponowania tym lokalem, to wtedy zarówno sam nie może go sprzedać, ale również nie może udzielić ważnego pełnomocnictwa innej osobie. Może być również taka sytuacja, że nieruchomość miałaby kilku współwłaścicieli. W takim przypadku zgodę na sprzedaż muszą wyrazić wszyscy.

Właściciel, który nie ma prawa dysponować całym mieszkaniem, nie może udzielić pełnomocnictwa do sprzedania całego lokalu. Trzeba również sprawdzić, czy pełnomocnictwo jest sporządzone w sposób właściwy i czy dotyczy konkretnych czynności, które ma wykonać pełnomocnik, czyli sprzedaż mieszkania, wymeldowanie poszczególnych osób itd.

Podstawa prawna:
art. 98-105 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »