REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka zabezpieczająca wierzytelności do określonej wysokości

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Dzięki hipotece można łatwiej uzyskać kredyt w banku. W wyniku tegorocznych zmian w prawie, łatwiej jest zabezpieczyć wierzytelność hipoteką.

Do powstania hipoteki niezbędna jest zgoda dłużnika oraz wpis w księdze wieczystej danej nieruchomości. W księdze wieczystej hipotekę wpisuje się zawsze w dziale IV – jest to dział Ksiąg Wieczystych przeznaczony zawsze na wpisy dotyczące hipoteki. Wierzyciel, na rzecz którego została ustanowiona hipoteka, może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń (na podstawie przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym) od każdego właściciela czy użytkownika wieczystego nieruchomości obciążonej hipoteką. Może to być kolejny właściciel nieruchomości, niekoniecznie ten, który jest dłużnikiem osobistym wierzyciela. Hipoteka zabezpiecza wierzycielowi pierwszeństwo dochodzenia swych praw do danej nieruchomości. Wierzyciel hipoteczny może domagać się zaspokojenia swoich roszczeń przed innymi osobami.

REKLAMA

Zobacz: Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Hipoteka może obciążać nieruchomość, użytkowanie wieczyste, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego czy nawet wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie.

Jak powstaje hipoteka 


Hipoteka może być ustanowiona na podstawie notarialnej umowy cywilnoprawnej, decyzji administracyjnej np. decyzji uwłaszczeniowej, na podstawie orzeczenia sądu lub innego organu oraz na podstawie szczególnego przepisu prawa.
Hipoteką można obciążać każdą nieruchomość, bez względu na jej rodzaj. Zasada ta odnosi się do nieruchomości gruntowych i lokalowych. Przedmiotem hipoteki jest z reguły jedna nieruchomość. Zdarza się jednak również zabezpieczenie wierzytelności na kilku nieruchomościach, wówczas mamy do czynienia z hipoteką łączną. Istota tej hipoteki polega na tym, że wierzyciel, któremu ona przysługuje może, według swego uznania, żądać zabezpieczenia w całości lub w części z każdej nieruchomości z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może również, według swego uznania, dokonać jej podziału pomiędzy poszczególne nieruchomości. Hipoteka łączna może powstać również wskutek podziału wcześniej obciążonej nieruchomości. Obciąża wówczas wszystkie nowo wydzielone grunty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zabezpiecz wierzytelność hipoteką umowną


Prawo związane z wierzytelnością 

REKLAMA


Hipoteka nie jest prawem samodzielnym, lecz prawem związanym z wierzytelnością, którą zabezpiecza, określa się to jako prawo akcesoryjne. Nie może powstać bez wierzytelności, a w przypadku wygaśnięcia wierzytelności, hipoteka również wygasa. 


Hipoteka nie ogranicza prawa właściciela do rozporządzania nieruchomością i nie uprawnia wierzyciela do korzystania z nieruchomości, ani też nie daje wierzycielowi względem nieruchomości żadnej władzy faktycznej.
Właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką nie może dokonywać czynności, które mogłyby doprowadzić do znacznego zmniejszenia wartości nieruchomości obciążonej. Chodzi o takie czynności, które sprawiłyby, że wartość nieruchomości spadłaby poniżej zabezpieczonej wierzytelności. Jeżeli właściciel podjąłby takie działania, wierzyciel może żądać zaniechania takich działań, a jeśli to nie przyniosłoby rezultatu, może wystąpić z powództwem do Sądu. Jeżeliby na skutek działań dłużnika wartość nieruchomości zmniejszyła się, wierzyciel może wyznaczyć termin przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Może też żądać dodatkowego zabezpieczenia od dłużnika.

Zobacz: Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Wygaśnięcie hipoteki


Wygaśnięcie hipoteki następuje wskutek wygaśnięcia wierzytelności, np. poprzez spłacenie kredytu, zniesienia jej przez czynność prawną lub złożenia zabezpieczonej kwoty do depozytu bankowego.

Gdyby nastąpiło przypadkowe lub omyłkowe wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej bez podstawy prawnej, wierzyciel może w ciągu 10 lat ponownie dochodzić wpisu wykreślonej hipoteki.

Wygaśnięcie hipoteki zobowiązuje wierzyciela do podjęcia czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki (np. wydanie odpowiedniego zaświadczenia o spłacie kredytu, które dostarcza się do sądu prowadzącego hipotekę). Wpisy hipotek są płatne, istnieją jednak wyjątki. Wysokość wpisu zależy od wysokości hipoteki.
Jeżeli wierzyciel nie otrzymuje swoich pieniędzy rozpocznie się postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. Po wszczęciu takiego postępowania, komornik zlicytuje nieruchomość, a pieniądze ze sprzedaży przekaże wierzycielom.

Zobacz: Nowe przepisydotyczące hipoteki


Zmiany ułatwiające zaciąganie kredytów hipotecznych


W tym roku (2011) weszły przepisy ustawy nowelizującej z 2009 roku o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy miały długie vacatio legis ze względu na to, aby zainteresowani mogli się z nimi zapoznać a wydziały wieczysto- księgowe sądów mogły odpowiednio się przygotować do zmian. Nowelizacja miała za zadanie uprościć system zabezpieczeń. Hipoteka ma być bardziej elastyczna i lepiej służyć przedsiębiorcom do pozyskiwania środków na działalność gospodarczą. Nowelizacja dotyczy też osób prywatnych, którym ma ułatwić zaciągnie kredytów na nabycie mieszkania lub domu.

Likwidacja podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną

Zmiany likwidują podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną.Hipoteka zwykła zabezpieczała wierzytelność już istniejącą w chwili wpisu. Wysokość jej była znana od początku. Hipoteka kaucyjna dotyczyła tylko wierzytelności o nieustalonej jeszcze wysokości, a więc na dzień ustanowienia hipoteki nieokreślonej bądź nieistniejącej. Chodzi tu np. o odsetki o zmiennej stopie oprocentowania czy kredyt o nieustalonej wysokości z rachunku bieżącego. 


W aktualnym stanie prawnym, obie te hipoteki zastępuje jedna, zbliżona w swojej konstrukcji do tej drugiej- hipoteki kaucyjnej.

Hipoteka taka będzie zawsze zabezpieczała wierzytelności do oznaczonej sumy pieniężnej, niezależnie od tego czy istnieją one czy nie, oraz od tego czy ich wysokość jest już znana. Hipoteka obejmie również roszczenia o odsetki, przyznane koszty postępowania, a także inne roszczenia i świadczenia uboczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA