Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu długi. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące długi.
Ulga na złe długi - ograniczenia w stosowaniu niezgodne z prawem wspólnotowym
Aktualizacja: 30.10.2019
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik nie jest już podatnikiem VAT, pozostaje w sprzeczności z regulacjami wspólnotowymi. »
Odpowiemy za długi wspólnoty lub spółdzielni?
Aktualizacja: 19.02.2019
W skali całego kraju działa bardzo duża liczba wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Takie podmioty zwykle prowadzą racjonalną politykę finansową. Nie można jednak wykluczyć negatywnych wyjątków. W przypadku problemów finansowych wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni, osoby będące członkami takich instytucji zaczynają się zastanawiać, czy zadłużenie podmiotu zarządzającego budynkiem będzie miało negatywny wpływ na ich własną sytuację finansową. Warto zatem wyjaśnić zasady odpowiedzialności członków wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych za długi wspomnianych instytucji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali artykuł na ten temat. »
Możliwości zadłużania się samorządów
Aktualizacja: 03.01.2019
Uelastycznienie gospodarki finansowej, zracjonalizowanie możliwości zadłużania się samorządów to tylko niektóre zmiany w finansach publicznych. Co jeszcze się zmienia? »
Aktualizacja: 15.03.2017
Szykują się zmiany w regionalnych izbach obrachunkowych. Mają one na celu przede wszystkim ograniczyć zadłużanie się RIO. Izby będą kontrolować osoby prawne, a także składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa albo wykroczenia. »
Zadłużanie gmin - będzie nowy projekt
Aktualizacja: 01.04.2016
Przepisy, dotyczące zabezpieczenia gmin przed niekontrolowanym zadłużeniem mają być odpowiedzią na coraz częstszy problem zaciągania przez jednostki kredytów. Projekt w sprawie niekontrolowanego zadłużania gmin zostanie przygotowany przez resorty spraw wewnętrznych oraz finansów we współpracy z regionalnymi izbami obrachunkowymi. »
Zasady dochodzenia należności w trybie administracyjnym
Aktualizacja: 25.03.2010
Dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej jest możliwe, jeżeli wynikają one z decyzji, postanowień lub orzeczeń bądź - w przypadku organów administracji publicznej - bezpośrednio z przepisów prawa. Tylko niektóre jednostki samorządu terytorialnego mogą samodzielnie prowadzić egzekucję. W stosunku do pozostałych organem egzekucyjnym jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?