REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa /Fot. Fotolia
Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z rozpoczęciem programu Moja woda (tzw. "Oczko wodne plus"), który umożliwia uzyskanie nawet 5 tys. złotych dofinansowania na przydomową retencję wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad wybudowaniem na swojej działce oczka wodnego. Czy jest to na dłuższą metę opłacalne? Co w sytuacji sprzedaży nieruchomości z oczkiem wodnym?

W ostatnich tygodniach, temat małych zbiorników wodnych przy domach stał się dość popularny. Wynika to z nawiązań do niego w czasie kampanii wyborczej, prognozowanej suszy i późniejszych ulew w czerwcu. Przy okazji prezydenckich zachęt do budowy oczek wodnych i rozpoczęcia programu dotacji „Moja Woda”, krajowe media przypomniały o przepisach, które mogą dawać staroście prawo pierwokupu działek z niewielkimi zbiornikami wodnymi. Czy starosta faktycznie może podkupić działkę z małym oczkiem wodnym?

REKLAMA

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Regulacje w Prawie wodnym

Warto wiedzieć, że temat pierwokupu działek z niewielkimi zbiornikami wodnymi wcale nie jest nowy. Już na początku 2018 r. niektórzy eksperci krytykowali przepisy, które mogą ograniczać możliwość sprzedaży działek posiadających małe zbiorniki wodne. Takie regulacje zostały wprowadzone na mocy ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 1566 z późn.zm). Rozpoczęcie programu „Moja Woda” przewidującego dotacje m.in. dla osób budujących oczka wodne, poskutkowało ponownym zwróceniem uwagi na kontrowersyjne przepisy. 

We wspomnianej ustawie z dnia 20 lipca 2017 roku, znajduje się budzący wątpliwości artykuł 217 ustęp 13. Mówi on, że: „Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi. Prawo pierwokupu wykonuje starosta w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej”. Zgodnie z kolejnym ustępem, sprzedaż działki pierwotnemu nabywcy może nastąpić jeśli starosta w terminie miesięcznym od otrzymania zawiadomienia nie wykona prawa pierwokupu. Wedle ustawy, notariusze powinni zawiadamiać starostę o transakcjach, które kwalifikują się do ewentualnego pierwokupu. Regulacje ustawowe mówią też, że sprzedaż gruntu na rzecz Skarbu Państwa będzie możliwa po pierwotnej cenie rynkowej ustalonej przez strony. 

Czy prawo pierwokupu dotyczy oczek wodnych?

W nawiązaniu do analizowanych przepisów warto sprawdzić, czy oczko wodne rzeczywiście mieści się w kategorii „śródlądowych wód stojących”, których obecność przyznaje państwu prawo pierwokupu działki. Odpowiedź na tak zadane pytanie teoretycznie zawiera artykuł 23 ustawy Prawo wodne. Mówi on, że: „śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi. Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami”. Taka definicja ustawowa sugeruje, że prawo pierwokupu może obejmować również oczka wodne. Pojawiły się nawet wątpliwości, czy pierwokupem na rzecz Skarbu Państwa nie powinny zostać objęte działki z rowami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnienia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

REKLAMA

W odpowiedzi na medialne publikacje i zaniepokojenie wielu właścicieli działek, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w marcu 2018 r. przygotowało specjalną opinię prawną. Wspomniany dokument mówi, że prawo pierwokupu realizowanego przez starostę może dotyczyć tylko gruntów pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi, które są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków symbolem „Ws”. 

Ministerstwo wyjaśniło też, że ustawowy pierwokup nie obejmuje między innymi rowów melioracyjnych, sztucznych stawów, basenów i ogrodowych oczek wodnych. W przypadku basenów i oczek, wykluczenie stosowania przepisów o pierwokupie wynika z faktu, że zgromadzona woda nie jest pochodzenia naturalnego. Właśnie dlatego wspomniane zbiorniki wodne nie podlegają ustawie prawo wodne. Z kolei rowy oraz sztuczne stawy są urządzeniami melioracji wodnych wedle tej samej ustawy. 

Opinia prawna przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powinna trochę uspokoić właścicieli gruntów z oczkami wodnymi i podobnymi zbiornikami. Nie zmienia ona jednak faktu, że przepisy mogą budzić wątpliwości.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA