REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem? /fot. shutterstock
Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem? /fot. shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebawem wejdą w życie bardzo ważne zmiany dotyczące egzekucji komorniczej z nieruchomości. Wyjaśniamy, dlaczego dłużnicy mogą cieszyć się z nowych przepisów.

Ministerstwo Sprawiedliwości już wielokrotnie zapowiadało bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące branży pożyczkowej. Niedawno te plany udało się wcielić w życie. Tak zwana specustawa koronawirusowa z 31 marca 2020 r. drastycznie obniżyła limity kosztu pozaodsetkowego kredytów konsumenckich (w tym również pożyczek pozabankowych). W najbliższym czasie zostaną wprowadzone kolejne zmiany dotyczące między innymi branży pożyczkowej. Zgodnie z zapowiedziami resortu sprawiedliwości, w życie wejdzie przepis ograniczający możliwość zlicytowania nieruchomości z powodu małych długów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, na czym dokładnie będą polegały nowe regulacje i dlaczego je wprowadzono.

REKLAMA

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Do tej pory wierzyciel swobodnie wybierał wariant egzekucji

REKLAMA

Jak nietrudno się domyślić, plany zmian legislacyjnych, które już od pewnego czasu zgłaszało Ministerstwo Sprawiedliwości miały związek z kontrowersyjnym działaniem niektórych wierzycieli. W tym kontekście warto przypomnieć, że to właśnie wierzyciel wskazuje pożądane przez niego sposoby egzekucji należności. Komornik powinien się stosować do poleceń osoby lub firmy, która zamierza odzyskać dług. Artykuł 799 paragraf 1 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że wierzyciel ma prawo do wyboru sposobu egzekucji. Warto nadmienić, że komornik nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości jeśli wierzyciel nie wybrał takiego rozwiązania.

Generalnie przyjmuje się, że wierzyciel (podobnie jak komornik) powinien wybierać taki wariant egzekwowania długów, który zapewnia skuteczne odzyskanie pieniędzy i jednocześnie jest jak najmniej dolegliwy dla dłużnika. Właśnie dlatego egzekucja z nieruchomości nie powinna być prowadzona, jeżeli wystarczające byłoby np. odzyskiwanie należnej kwoty poprzez pomniejszanie wynagrodzenia dłużnika. Niestety w praktyce zachowania wierzycieli bywały różne. Krajowe media nagłośniły przypadki licytacji nieruchomości mieszkaniowych w związku z niewielkim długiem. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło przeciwdziałać opisywanym praktykom, które często miały związek z pożyczkami prywatnymi.

Przy pięcioprocentowym długu lokum nie będzie bezpieczne

REKLAMA

Przepisów ograniczających egzekucję małych długów z nieruchomości nie udało się uchwalić w poprzedniej kadencji Sejmu, choć były takie plany. Wszystko wskazuje jednak, że teraz zmiany forsowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości jednak wejdą w życie. Wedle stanu na dzień 20 maja 2020 r. procedura legislacyjna była już na końcowym etapie. Ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oczekiwała bowiem już tylko na podpis Prezydenta, który wydaje się bardzo prawdopodobny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wspomnianej ustawie z 14 maja 2020 roku, znajdziemy przepisy wprowadzające do kodeksu postępowania cywilnego artykuł 952 (1). Paragraf 2 tego nowego artykułu mówi, że: „wierzyciel jest uprawniony do złożenia wniosku, o którym mowa w § 1 (wniosku o wyznaczenie terminu licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika - przyp. red.), jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania”. W praktyce analizowany przepis uniemożliwi licytację nieruchomości mieszkaniowych jeśli należności jednego wierzyciela lub zsumowane należności kilku wierzycieli (bez uwzględnienia odsetek) stanowią mniej niż 5% szacunkowej wartości lokum.

Ograniczenia nie dotyczą długów względem Skarbu Państwa

W nawiązaniu do artykułu 952 (1), który już niebawem znajdzie się w kodeksie postępowania cywilnego, warto zwrócić uwagę na pewne dość kontrowersyjne rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że ustawodawca pozostawił możliwość licytowania nieruchomości za długi stanowiące mniej niż 5% jej wartości w przypadku należności Skarbu Państwa. Podobny wyjątek od nowej zasady związanej z zakazem licytacji domów i mieszkań za małe długi (< 5% sumy oszacowania) dotyczy również sytuacji, w których egzekucja ma związek z wyrokiem w sprawie karnej lub dłużnik wyraził zgodę na licytację swojego lokum. Dług mniejszy niż 5% wartości nieruchomości mieszkaniowej będzie mógł doprowadzić do licytacji również wtedy, gdy sąd na wniosek wierzyciela uzna, że egzekucję uzasadnia wysokość i charakter dochodzonej należności lub brak możliwości zaspokojenia z innych składników majątku dłużnika.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA