REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań /Fot. Fotolia
Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory, po czterech latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus, wybudowanych zostało jedynie 1017 mieszkań. Czy to fiasko programu?

- Jedną z barier utrudniających rozwój jest nieadekwatność rynku mieszkaniowego do potrzeb społecznych, co dla wielu rodzin oznacza brak perspektywy na posiadanie mieszkania. (…) Pod względem liczby mieszkań na 1 tys. mieszkańców ciągle jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w całej Europie.(…) Mieszkania w Polsce są wciąż zbyt drogie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie wystarcza na nabycie 1 m2 mieszkania, a w największych miastach nie wystarcza na nabycie 0,5 m2. (…) Wdrożymy program budowy mieszkań dla osób średnio i nieco mniej niż średnio zarabiających.

REKLAMA

Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego

REKLAMA

To jest fragment Programu Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. , czyli zapowiedź „Mieszkania plus”, a mówiąc bardziej pompatycznie - Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest (było?) zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Zgodnie z obietnicą wyborczą do 2030 roku na 1 tys. mieszkańców przypadnie 435 mieszkań. Założenie ambitne, ale rzeczywistość okazała się mniej łaskawa dla wizjonerów rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Do dziś, po czterech latach funkcjonowania programu, wybudowanych zostało… 1017 mieszkań! 

A jeszcze w kwietniu 2018 premier Morawiecki mówił, że do końca 2019 roku powstanie 100 tys. mieszkań w ramach Mieszania plus. Ktoś, kto nie ma wiary we własne słowa, nie zarabia milionów, a przecież pan premier je zarobił. Wydawało się zatem, że jest wiarygodny. Jednakże Mirosław Barszcz, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości (powołanego, by „…oferować profesjonalne wsparcie w zakresie inwestowania w projekty mieszkaniowe w całej Polsce”), tonował wówczas optymizm pana Morawieckiego. Mówił: - To nieporozumienie, które spróbuję wyjaśnić. Zacznijmy od tego, skąd wzięła się liczba 100 tys. mieszkań. Kiedy trzy lata temu zaczęliśmy zajmować się programem M+, jeszcze jako BGK Nieruchomości, oszacowaliśmy, ile jest gruntów, na których potencjalnie można realizować budownictwo na wynajem. Okazało się, że na około 100 tys. mieszkań. Na tyle oceniliśmy potencjał tej części rynku, przy czym był to konserwatywny szacunek. Barszcz podkreślił jednak, że na deskach kreślarskich jest 18 tys. mieszkań a wszystko, co było zrobione do tej pory, było przygotowaniem się do rozpędzenia maszyny, która wystartuje z podwójnym napędem jeszcze pod koniec 2018 roku. – W przyszłym będzie działała na najwyższych obrotach – zapewniał prezes PFR Nieruchomości. Nie zadziałała. Dla osiągnięcia przedmiotowego celu każdego roku w trakcie nadchodzącej dekady (2021-2030) w kraju musiałoby być oddawanych do użytkowania co najmniej 200 tys. nowych mieszkań i domów. Wszystko wskazuje na to, że udział Mieszkania Plus w dochodzeniu do unijnych standardów mieszkalnictwa będzie zaledwie symboliczny.

REKLAMA

Bankructwo programu? Dzisiaj można wszystko zrzucić na koronawirusa. Kilka lat temu ważne były głosy wyborców, które miały oderwać od władzy ekipę Donalda Tuska, a obietnica powszechnie dostępnych mieszkań to towar wyborczy, który się dobrze sprzedaje. Teraz Mieszkanie plus kojarzy się bardziej z kolejnymi przeobrażeniami programu niż z obrazkami szczęśliwych rodzin wprowadzających się do pierwszego, własnego (kiedyś) M. Ewoluowały założenia, terminologia, prognozy, obietnice, instytucje, ministerstwa. Jak rękawiczki wymieniano osoby odpowiedzialne za realizację M+. Więcej w tym było polityki niż chęci i umiejętności budowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czterdzieści lat temu, gdańscy stoczniowcy spisali 21 postulatów do władzy. 19. brzmiał: „Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie”. Działo się to w peerelu, gdzie w kryzysowym już, 1978 roku oddano do użytku najwięcej, bo ponad 280 tys. mieszkań! W najlepszym dla III RP roku 2017 – 180 tysięcy, w tym zaledwie kilkaset w ramach programu Mieszkanie plus. Dlatego młodszej generacji nie pozostaje nic innego jak wzięcie wysoko oprocentowanego kredytu, czyli kilkudziesięcioletniego długu, spłacanego pośrednio deweloperom.

Trzydzieści lat po przemianach ustrojowych, polskim pracownicom i pracownikom nadal żyje się ciężko. Dlatego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa: Czas na nowe otwarcie i spełnienie najważniejszych oczekiwań pracowników. 

www.opzz.org.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA