REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań /Fot. Fotolia
Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory, po czterech latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus, wybudowanych zostało jedynie 1017 mieszkań. Czy to fiasko programu?

- Jedną z barier utrudniających rozwój jest nieadekwatność rynku mieszkaniowego do potrzeb społecznych, co dla wielu rodzin oznacza brak perspektywy na posiadanie mieszkania. (…) Pod względem liczby mieszkań na 1 tys. mieszkańców ciągle jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w całej Europie.(…) Mieszkania w Polsce są wciąż zbyt drogie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie wystarcza na nabycie 1 m2 mieszkania, a w największych miastach nie wystarcza na nabycie 0,5 m2. (…) Wdrożymy program budowy mieszkań dla osób średnio i nieco mniej niż średnio zarabiających.

REKLAMA

Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego

REKLAMA

To jest fragment Programu Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. , czyli zapowiedź „Mieszkania plus”, a mówiąc bardziej pompatycznie - Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest (było?) zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Zgodnie z obietnicą wyborczą do 2030 roku na 1 tys. mieszkańców przypadnie 435 mieszkań. Założenie ambitne, ale rzeczywistość okazała się mniej łaskawa dla wizjonerów rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Do dziś, po czterech latach funkcjonowania programu, wybudowanych zostało… 1017 mieszkań! 

A jeszcze w kwietniu 2018 premier Morawiecki mówił, że do końca 2019 roku powstanie 100 tys. mieszkań w ramach Mieszania plus. Ktoś, kto nie ma wiary we własne słowa, nie zarabia milionów, a przecież pan premier je zarobił. Wydawało się zatem, że jest wiarygodny. Jednakże Mirosław Barszcz, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości (powołanego, by „…oferować profesjonalne wsparcie w zakresie inwestowania w projekty mieszkaniowe w całej Polsce”), tonował wówczas optymizm pana Morawieckiego. Mówił: - To nieporozumienie, które spróbuję wyjaśnić. Zacznijmy od tego, skąd wzięła się liczba 100 tys. mieszkań. Kiedy trzy lata temu zaczęliśmy zajmować się programem M+, jeszcze jako BGK Nieruchomości, oszacowaliśmy, ile jest gruntów, na których potencjalnie można realizować budownictwo na wynajem. Okazało się, że na około 100 tys. mieszkań. Na tyle oceniliśmy potencjał tej części rynku, przy czym był to konserwatywny szacunek. Barszcz podkreślił jednak, że na deskach kreślarskich jest 18 tys. mieszkań a wszystko, co było zrobione do tej pory, było przygotowaniem się do rozpędzenia maszyny, która wystartuje z podwójnym napędem jeszcze pod koniec 2018 roku. – W przyszłym będzie działała na najwyższych obrotach – zapewniał prezes PFR Nieruchomości. Nie zadziałała. Dla osiągnięcia przedmiotowego celu każdego roku w trakcie nadchodzącej dekady (2021-2030) w kraju musiałoby być oddawanych do użytkowania co najmniej 200 tys. nowych mieszkań i domów. Wszystko wskazuje na to, że udział Mieszkania Plus w dochodzeniu do unijnych standardów mieszkalnictwa będzie zaledwie symboliczny.

REKLAMA

Bankructwo programu? Dzisiaj można wszystko zrzucić na koronawirusa. Kilka lat temu ważne były głosy wyborców, które miały oderwać od władzy ekipę Donalda Tuska, a obietnica powszechnie dostępnych mieszkań to towar wyborczy, który się dobrze sprzedaje. Teraz Mieszkanie plus kojarzy się bardziej z kolejnymi przeobrażeniami programu niż z obrazkami szczęśliwych rodzin wprowadzających się do pierwszego, własnego (kiedyś) M. Ewoluowały założenia, terminologia, prognozy, obietnice, instytucje, ministerstwa. Jak rękawiczki wymieniano osoby odpowiedzialne za realizację M+. Więcej w tym było polityki niż chęci i umiejętności budowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czterdzieści lat temu, gdańscy stoczniowcy spisali 21 postulatów do władzy. 19. brzmiał: „Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie”. Działo się to w peerelu, gdzie w kryzysowym już, 1978 roku oddano do użytku najwięcej, bo ponad 280 tys. mieszkań! W najlepszym dla III RP roku 2017 – 180 tysięcy, w tym zaledwie kilkaset w ramach programu Mieszkanie plus. Dlatego młodszej generacji nie pozostaje nic innego jak wzięcie wysoko oprocentowanego kredytu, czyli kilkudziesięcioletniego długu, spłacanego pośrednio deweloperom.

Trzydzieści lat po przemianach ustrojowych, polskim pracownicom i pracownikom nadal żyje się ciężko. Dlatego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa: Czas na nowe otwarcie i spełnienie najważniejszych oczekiwań pracowników. 

www.opzz.org.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    REKLAMA

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

    Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

    REKLAMA