Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu budownictwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące budownictwo.
Usuwanie barier architektonicznych dla potrzeb niepełnosprawnych
Aktualizacja: 14.12.2020
Usuwanie barier architektonicznych jest niezwykle ważne, ponieważ osoby niepełnosprawne uzależniają swoją aktywności od tego czy mogą swobodnie poruszać się po budynku lub przemieszczać z miejsca na miejsce. Jak powinno być wyposażone dostępne środowisko miejskie? Czy istnieją wytyczne, których zadaniem jest wypośrodkowanie potrzeb osób niepełnosprawnych? »
Aktualizacja: 14.05.2020
Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że unijne źródła finansowania nie mogą być traktowane jako jedyne albo kluczowe w wieloletniej perspektywie. »
Budownictwo mieszkaniowe – ostatni rok na fali?
Aktualizacja: 27.12.2019
Ostatnia w 2019 roku informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada, wciąż nie komunikuje jakichkolwiek niepokojących sygnałów, które mogłyby zapowiadać osłabienie aktywności budowlanej inwestorów i schyłek inwestycyjnej prosperity rynku pierwotnego. Pytanie, jak długo jeszcze tak dobra koniunktura może się utrzymać? »
Zmiany w prawie budowlanym 2019 r.
Aktualizacja: 04.04.2019
W dniu 3 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane. Sprawdź co się zmieni! »
Środki na budowę oraz remonty dróg lokalnych 2018 r.
Aktualizacja: 12.06.2018
500 mln zł wkładu ze strony państwa na kolejną transzę inwestycji - na Fundusz Dróg Lokalnych. Zostały konkursy przeprowadzone w poszczególnych województwach, sprawnie. Do 15 kwietnia 2018 r. samorządowcy mogli aplikować o te środki. »
Zmiany w ustawie o działach administracji rządowej
Aktualizacja: 29.05.2018
Prezydent 28 maja 2018 r. podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Co się zmienia? »
Aktualizacja: 20.10.2017
Co miesiąc w Warszawie ginie 3 pieszych. Zdecydowana większość to ofiary potrącone na przejściu dla pieszych. Co zrobić aby poprawić bezpieczeństwo na drodze? »
Wykaz nieruchomości zgodny z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości
Aktualizacja: 25.09.2017
W dniu 11 września 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku – o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jak wskazuje uzasadnienie projektu ustawy, ma ona na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach, które w istniejących warunkach rynkowych nie posiadają wystarczających możliwości finansowych. »
Drewniane budownictwo mieszkaniowe
Aktualizacja: 06.09.2017
Lasy Państwowe już niedługo utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna. Centrum będzie miało za zadanie doradzać jak wybudować dom z drewna. »
Czy będą ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym?
Aktualizacja: 09.05.2017
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Co ma się zmienić w budownictwie mieszkaniowym? »
„Kongres SMART – Inteligentne Miasta” - 25 maja we Wrocławiu
Aktualizacja: 27.04.2016
Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu „Kongres SMART – Inteligentne Miasta” w dniu 25 maja 2016 r. we Wrocławiu. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl. »
Solidarna odpowiedzialność inwestora z wykonawcą wobec podwykonawcy
Aktualizacja: 21.03.2016
Czy, przy zgodzie czynnej dorozumianej inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą, warunkiem solidarnej odpowiedzialności inwestora jest to, by inwestor znał postanowienia dotyczące wysokości wynagrodzenia podwykonawcy lub sposobu jego ustalenia, ewentualnie także zasady lub podstawy odpowiedzialności wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy? Odpowiedzi na to pytanie prawne udzielił Sąd Najwyższy. »
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
Aktualizacja: 24.07.2013
Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji prawa budowlanego. Zbudowanie domu jednorodzinnego nie będzie wymagać uzyskania pozwolenia na budowę - przekonuje rząd. »
Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi
Aktualizacja: 26.10.2010
Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne. »
Postępowanie koncesyjne - treść wniosku
Aktualizacja: 22.08.2010
Przedstawiamy dalszą część porad praktycznych dotyczących konstrukcji umowy koncesyjnej. Aby spełniła swoja funkcję, należy precyzyjnie określić w niej terminy i – przede wszystkim – dokładnie ułożyć jej treść. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »