Gminy widzą korzyści w inwestowaniu w targowiska
REKLAMA
Przyzwyczailiśmy się do robienia zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych, bo są tanie, a potrzebne towary są zgromadzone w jednym miejscu. Jednak to na bazarach ceny mogą być jeszcze niższe niż w supermarketach, a oferowana tam żywność jest na ogół lepszej jakości niż w dużych sklepach.
Również w Polsce targowiska wracają do łask. Gminy dostrzegają w nich szansę na zwiększenie dochodów w formie podatków od kupców. Ponadto niektóre bazary mogą stanowić atrakcję turystyczną – tak jak ma to miejsce na południu Europy. Jest jeden warunek: targowiska muszą być estetyczne i funkcjonalne.
Budowa nowych i modernizacja starych
Rządowy program „Mój Rynek” daje gminom liczącym do 50 tys. mieszkańców możliwość zbudowania bądź modernizacji targowisk. Mają one służyć przede wszystkim rolnikom sprzedającym swoje produkty. W planach jest stworzenie w całej Polsce około 80 bazarów oraz modernizacja około 200 już istniejących.
Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości na wsi i utworzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc sprzedaży produktów rolnych. Inwestycje są realizowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013. Bazary mają powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Miejsca handlu będą prowadzić gminy albo związki międzygminne.
Na utworzenie nowoczesnych targowisk przeznaczone zostanie około 70 mln euro. Dofinansowanie z unijnych pieniędzy wynosi 75% wartości inwestycji. Pozostałe 25% gmina musi pokryć z własnego budżetu.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.