reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Gminy widzą korzyści w inwestowaniu w targowiska

Gminy widzą korzyści w inwestowaniu w targowiska

Super- i hipermarkety funkcjonują już nie tylko w dużych miastach, lecz także w mniejszych gminach, a nawet na wsiach. Czy w tej sytuacji warto inwestować w budowę i modernizację targowisk? Okazuje się, że tak. Targowiska w związku z kryzysem ekonomicznym przeżywają renesans w całej Europie.

Przyzwyczailiśmy się do robienia zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych, bo są tanie, a potrzebne towary są zgromadzone w jednym miejscu. Jednak to na bazarach ceny mogą być jeszcze niższe niż w supermarketach, a oferowana tam żywność jest na ogół lepszej jakości niż w dużych sklepach.

Również w Polsce targowiska wracają do łask. Gminy dostrzegają w nich szansę na zwiększenie dochodów w formie podatków od kupców. Ponadto niektóre bazary mogą stanowić atrakcję turystyczną – tak jak ma to miejsce na południu Europy. Jest jeden warunek: targowiska muszą być estetyczne i funkcjonalne.

Budowa nowych i modernizacja starych

Rządowy program „Mój Rynek” daje gminom liczącym do 50 tys. mieszkańców możliwość zbudowania bądź modernizacji targowisk. Mają one służyć przede wszystkim rolnikom sprzedającym swoje produkty. W planach jest stworzenie w całej Polsce około 80 bazarów oraz modernizacja około 200 już istniejących.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości na wsi i utworzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc sprzedaży produktów rolnych. Inwestycje są realizowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013. Bazary mają powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Miejsca handlu będą prowadzić gminy albo związki międzygminne.

Na utworzenie nowoczesnych targowisk przeznaczone zostanie około 70 mln euro. Dofinansowanie z unijnych pieniędzy wynosi 75% wartości inwestycji. Pozostałe 25% gmina musi pokryć z własnego budżetu.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama