Kategorie

Wykup mieszkania komunalnego

Agnieszka Fryc
Wykup mieszkania komunalnego
Wykup mieszkania komunalnego
ShutterStock
Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę.

W przypadku zbywania nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych, należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, osobom fizycznym lub prawnym, pod uwagę należy wziąć grupę podmiotów, którym przysługuje pierwszeństwo w ich nabyciu. Są to najemcy lokalu mieszkalnego, których umowa najmu, jest umową zawartą na czas nieoznaczony. Osoby takie, należy zawiadomić pisemnie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie nabycia tej nieruchomości. Warunkiem skorzystania z pierwszeństwa nabycia lokalu mieszkalnego, jest złożenie przez najemcę oświadczenia, iż zgadza się on na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

Zapytaj na: Forum

W przypadku zbywania lokalu mieszkalnego na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jego nabyciu, ze względu na bycie stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony, nieruchomość ta jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej. Cena lokalu mieszkalnego jest ustalana w wysokości równej jego wartości, jednak właściwy organ może udzielić osobie która posiada prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości bonifikaty, między innymi jeśli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe lub jako lokal mieszkalny. Bonifikata udzielana jest na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, w którym to określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat. Wartość rabatu na wykupienie mieszkania komunalnego zależy wobec tego od uchwały podjętej przez konkretna gminę.

Na wysokość udzielonej bonifikaty wpływ będzie mieć kilka czynników. Przede wszystkim jest to cena rynkowa mieszkania, która zależy od jego stanu technicznego, metrażu czy lokalizacji. Sama zaś bonifikata może być uzależniona od możliwości lokalowych mieszkania, wieku budynku w którym lokal mieszkalny się znajduje, czy jego ogólnej kondycji technicznej, jak również długości trwania umowy najmu.

Polecamy także: Zasiedzenie nieruchomości gminnych

Cena lokalu mieszkalnego może zostać na wniosek wykupującego rozłożona na raty przez uprawniony organ. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż w przypadku niewywiązania się z warunków umowy, można być zobowiązanym do zwrotu udzielonej bonifikaty. Dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbędzie ją lub wykorzysta na inne cele, niż te które uzasadniały przyznanie mu bonifikaty, przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia, zaś w przypadku lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia nabycia. Od regulacji tej ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje liczne wyjątki, między innymi, do zwrotu udzielonego rabatu, nie będzie zobowiązany nabywca, który dokona zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe, bez zachowania 5 letniego terminu, albo gdy nie dochowując terminu, sprzeda lokal mieszkalny, ale środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczy w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Nabywca nie będzie musiał zwracać bonifikaty również wtedy, gdy zbędzie nieruchomość na rzecz osoby bliskiej, chyba że ta zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na cele inne niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku lokalu mieszkalnego 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    1 sty 2000
    27 wrz 2021
    Zakres dat:
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail

    Whistleblowing – co z ustawą?

    Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

    Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

    Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

    Co się musi znaleźć w aktach budynku?

    Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

    6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

    6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

    Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

    Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

    Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

    Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

    Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

    Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

    Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

    Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

    Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

    22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

    Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

    Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

    Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

    Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

    Stan wyjątkowy - do kiedy?

    Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

    Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

    Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

    4 fala COVID - kiedy lockdown?

    4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

    Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

    Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

    Protest medyków 2021 [PODCAST]

    Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

    Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

    Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

    Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

    Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

    Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

    Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

    Do kiedy wniosek o 300+?

    Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

    "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

    Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

    Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

    Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

    Środki dla samorządów na działania edukacyjne

    Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

    Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

    Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

    Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

    2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".