Kategorie

Wykup mieszkania komunalnego

Agnieszka Fryc
Wykup mieszkania komunalnego
ShutterStock
Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę.

W przypadku zbywania nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych, należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, osobom fizycznym lub prawnym, pod uwagę należy wziąć grupę podmiotów, którym przysługuje pierwszeństwo w ich nabyciu. Są to najemcy lokalu mieszkalnego, których umowa najmu, jest umową zawartą na czas nieoznaczony. Osoby takie, należy zawiadomić pisemnie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie nabycia tej nieruchomości. Warunkiem skorzystania z pierwszeństwa nabycia lokalu mieszkalnego, jest złożenie przez najemcę oświadczenia, iż zgadza się on na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

Zapytaj na: Forum

Reklama

W przypadku zbywania lokalu mieszkalnego na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jego nabyciu, ze względu na bycie stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony, nieruchomość ta jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej. Cena lokalu mieszkalnego jest ustalana w wysokości równej jego wartości, jednak właściwy organ może udzielić osobie która posiada prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości bonifikaty, między innymi jeśli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe lub jako lokal mieszkalny. Bonifikata udzielana jest na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, w którym to określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat. Wartość rabatu na wykupienie mieszkania komunalnego zależy wobec tego od uchwały podjętej przez konkretna gminę.

Na wysokość udzielonej bonifikaty wpływ będzie mieć kilka czynników. Przede wszystkim jest to cena rynkowa mieszkania, która zależy od jego stanu technicznego, metrażu czy lokalizacji. Sama zaś bonifikata może być uzależniona od możliwości lokalowych mieszkania, wieku budynku w którym lokal mieszkalny się znajduje, czy jego ogólnej kondycji technicznej, jak również długości trwania umowy najmu.

Polecamy także: Zasiedzenie nieruchomości gminnych

Cena lokalu mieszkalnego może zostać na wniosek wykupującego rozłożona na raty przez uprawniony organ. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż w przypadku niewywiązania się z warunków umowy, można być zobowiązanym do zwrotu udzielonej bonifikaty. Dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbędzie ją lub wykorzysta na inne cele, niż te które uzasadniały przyznanie mu bonifikaty, przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia, zaś w przypadku lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia nabycia. Od regulacji tej ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje liczne wyjątki, między innymi, do zwrotu udzielonego rabatu, nie będzie zobowiązany nabywca, który dokona zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe, bez zachowania 5 letniego terminu, albo gdy nie dochowując terminu, sprzeda lokal mieszkalny, ale środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczy w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Nabywca nie będzie musiał zwracać bonifikaty również wtedy, gdy zbędzie nieruchomość na rzecz osoby bliskiej, chyba że ta zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na cele inne niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku lokalu mieszkalnego 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  8 maja 2021
  Zakres dat:

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach od 15 maja 2021 r.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach zwiększy się od 15 maja 2021 r. Czy będzie trzeba nosić maseczki? Rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, także te dotyczące przemieszczania się i transportu publicznego.

  Compliance. Jak wygląda wdrażanie systemów dla sygnalistów w gminach?

  W jaki sposób zgłaszane były w ostatnich lata nieprawidłowości w gminach? Kto obsługuje informacje o nieprawidłowościach w urzędach? Ile zgłoszeń o nieprawidłowościach zostało zweryfikowanych pozytywnie? Przedstawiamy raport z badań.

  Matura 2021 – angielski rozszerzony [ARKUSZ]

  Matura 2021 angielski rozszerzony – publikujemy arkusz CKE. Jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści? Sprawdź.

  Aktywna tablica 2021 - zmiany w programie

  Aktywna tablica 2021 - zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zmianie wzoru wniosku oraz terminu składania wniosku w programie Aktywna tablica.

  Matura z angielskiego 2021 [ARKUSZ CKE]

  Matura z angielskiego 2021 – arkusz CKE. Czy matura podstawowa z angielskiego był trudna? Pobierz arkusz i sprawdź.

  Przecieki na maturze 2021?

  Przecieki na maturze 2021. Pojawiają się liczne informacje, że na maturze z polskiego i z matematyki mogło dojść do przecieku. CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury.

  Matura 2021: Czy były przecieki?

  Przecieki matura 2021. Nie milkną głosy, że na egzaminie maturalnym mogło dojść do przecieku. Co na to MEiN i CKE?

  Matura z matematyki 2021 – arkusz, odpowiedzi

  Matura z matematyki 2021 – prezentujemy arkusz CKE i odpowiedzi. Co na maturze 2021? Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do możliwości szczepień na koronawirusa dzieci i młodzieży.

  Powrót do szkół 2021 - harmonogram, rozporządzenie

  Kiedy uczniowie wracają do szkół? W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki. Przedstawiamy harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej.

  Matura z polskiego 2021 – arkusz CKE

  Matura 2021 z polskiego - arkusz CKE. Co na maturze 2021? Sprawdź jakie zadania, lektury i tematy rozprawek maturalnych pojawiły się na egzaminie. Pobierz arkusz.

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek. Jakie lektury pojawiły się na maturze z polskiego 2021? Sprawdź tematy wypracowań.

  Matura 2021 – arkusze CKE, kiedy wyniki

  Matura 2021 – arkusze CKE. Kiedy poznamy zadania z tegorocznych matur oraz wyniki egzaminów?

  Matura 2021 - harmonogram egzaminów

  Matura 2021 - przedstawiamy terminy egzaminów. Matury zaczynają się już 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Sprawdź harmonogram dzień po dniu.

  Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?

  Matura 2021 - jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej zdają tegoroczni maturzyści? Co trzeba zdać na maturze?

  Druga dawka szczepienia dla nauczycieli a matury

  Szczepienia nauczycieli - czy druga dawka szczepienia przeciwko COVID-19 zostanie przełożona ze względu na matury?

  Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie otwarte od 4 maja

  Obiekty sportowe, muzea i galerie. Z początkiem maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. Zgodnie z opublikowanym 29 kwietnia rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty, 1 maja, na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób. Także od soboty na baseny oraz zamknięte obiekty sportowe mogą wrócić zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 4 maja działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - jakie są propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki? Czy wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z pensją minimalną lub średnim wynagrodzeniem? Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

  Szczepienie przeciw COVID-19 bez rejestracji w majówkę

  Szczepienie przeciw COVID-19 - zaszczep się w majówkę w Warszawie bez rejestracji. Kto będzie mógł się zaszczepić? Gdzie to zrobić?

  Nowe dowody osobiste - czy są bezpieczniejsze?

  Nowe dowody osobiste zaczną być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Czy są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?

  Systemy dla sygnalistów w gminach - badania, problemy

  Jakimi kanałami pracownicy urzędu mogą zgłaszać nieprawidłowości według deklaracji gmin? Czy ankietowane gminy dopuszczają możliwość anonimowego zgłaszania nieprawidłowości?

  Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

  Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski. Jakie środki dla Polski zakłada unijny budżet na lata 2021-2027? Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

  Szczepienie przeciwko COVID-19 osób w wieku 18-39 lat

  Rejestracja na szczepienie COVID. Od 30 kwietnia e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 będą otrzymywać osoby w wieku 39-18 lat.

  Powrót do nauki stacjonarnej w szkołach – maj 2021

  Powrót do szkół nastąpi już po majówce. Najpierw do nauki stacjonarnej wrócą klasy 1-3 szkoły podstawowej, następnie starsi uczniowie. Sprawdź harmonogram powrotu do szkół w maju 2021 roku.