reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę.

W przypadku zbywania nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych, należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, osobom fizycznym lub prawnym, pod uwagę należy wziąć grupę podmiotów, którym przysługuje pierwszeństwo w ich nabyciu. Są to najemcy lokalu mieszkalnego, których umowa najmu, jest umową zawartą na czas nieoznaczony. Osoby takie, należy zawiadomić pisemnie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie nabycia tej nieruchomości. Warunkiem skorzystania z pierwszeństwa nabycia lokalu mieszkalnego, jest złożenie przez najemcę oświadczenia, iż zgadza się on na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

Zapytaj na: Forum

W przypadku zbywania lokalu mieszkalnego na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jego nabyciu, ze względu na bycie stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony, nieruchomość ta jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej. Cena lokalu mieszkalnego jest ustalana w wysokości równej jego wartości, jednak właściwy organ może udzielić osobie która posiada prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości bonifikaty, między innymi jeśli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe lub jako lokal mieszkalny. Bonifikata udzielana jest na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, w którym to określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat. Wartość rabatu na wykupienie mieszkania komunalnego zależy wobec tego od uchwały podjętej przez konkretna gminę.

Na wysokość udzielonej bonifikaty wpływ będzie mieć kilka czynników. Przede wszystkim jest to cena rynkowa mieszkania, która zależy od jego stanu technicznego, metrażu czy lokalizacji. Sama zaś bonifikata może być uzależniona od możliwości lokalowych mieszkania, wieku budynku w którym lokal mieszkalny się znajduje, czy jego ogólnej kondycji technicznej, jak również długości trwania umowy najmu.

Polecamy także: Zasiedzenie nieruchomości gminnych

Cena lokalu mieszkalnego może zostać na wniosek wykupującego rozłożona na raty przez uprawniony organ. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż w przypadku niewywiązania się z warunków umowy, można być zobowiązanym do zwrotu udzielonej bonifikaty. Dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbędzie ją lub wykorzysta na inne cele, niż te które uzasadniały przyznanie mu bonifikaty, przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia, zaś w przypadku lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia nabycia. Od regulacji tej ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje liczne wyjątki, między innymi, do zwrotu udzielonego rabatu, nie będzie zobowiązany nabywca, który dokona zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe, bez zachowania 5 letniego terminu, albo gdy nie dochowując terminu, sprzeda lokal mieszkalny, ale środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczy w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Nabywca nie będzie musiał zwracać bonifikaty również wtedy, gdy zbędzie nieruchomość na rzecz osoby bliskiej, chyba że ta zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na cele inne niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku lokalu mieszkalnego 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama