REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wykup mieszkania komunalnego
Wykup mieszkania komunalnego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę.

W przypadku zbywania nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych, należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, osobom fizycznym lub prawnym, pod uwagę należy wziąć grupę podmiotów, którym przysługuje pierwszeństwo w ich nabyciu. Są to najemcy lokalu mieszkalnego, których umowa najmu, jest umową zawartą na czas nieoznaczony. Osoby takie, należy zawiadomić pisemnie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie nabycia tej nieruchomości. Warunkiem skorzystania z pierwszeństwa nabycia lokalu mieszkalnego, jest złożenie przez najemcę oświadczenia, iż zgadza się on na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

REKLAMA

Zapytaj na: Forum

REKLAMA

W przypadku zbywania lokalu mieszkalnego na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jego nabyciu, ze względu na bycie stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony, nieruchomość ta jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej. Cena lokalu mieszkalnego jest ustalana w wysokości równej jego wartości, jednak właściwy organ może udzielić osobie która posiada prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości bonifikaty, między innymi jeśli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe lub jako lokal mieszkalny. Bonifikata udzielana jest na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, w którym to określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat. Wartość rabatu na wykupienie mieszkania komunalnego zależy wobec tego od uchwały podjętej przez konkretna gminę.

Na wysokość udzielonej bonifikaty wpływ będzie mieć kilka czynników. Przede wszystkim jest to cena rynkowa mieszkania, która zależy od jego stanu technicznego, metrażu czy lokalizacji. Sama zaś bonifikata może być uzależniona od możliwości lokalowych mieszkania, wieku budynku w którym lokal mieszkalny się znajduje, czy jego ogólnej kondycji technicznej, jak również długości trwania umowy najmu.

Polecamy także: Zasiedzenie nieruchomości gminnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena lokalu mieszkalnego może zostać na wniosek wykupującego rozłożona na raty przez uprawniony organ. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż w przypadku niewywiązania się z warunków umowy, można być zobowiązanym do zwrotu udzielonej bonifikaty. Dzieje się tak w przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbędzie ją lub wykorzysta na inne cele, niż te które uzasadniały przyznanie mu bonifikaty, przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia, zaś w przypadku lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia nabycia. Od regulacji tej ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje liczne wyjątki, między innymi, do zwrotu udzielonego rabatu, nie będzie zobowiązany nabywca, który dokona zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe, bez zachowania 5 letniego terminu, albo gdy nie dochowując terminu, sprzeda lokal mieszkalny, ale środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczy w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Nabywca nie będzie musiał zwracać bonifikaty również wtedy, gdy zbędzie nieruchomość na rzecz osoby bliskiej, chyba że ta zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na cele inne niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku lokalu mieszkalnego 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA