REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Agnieszka Fryc
Opłaty za użytkowanie wieczyste
Opłaty za użytkowanie wieczyste
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opłaty za użytkowanie wieczyste zostały uregulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Użytkowanie wieczyste jest konstrukcja prawa cywilnego, polegającą na oddaniu w użytkowanie osobom fizycznym lub prawnym, gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje co do zasady na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych jednak, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania nieruchomości na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat, możliwe jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na czterdzieści lat. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego oraz dokonania wpisu w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej. Umowa użytkowania wieczystego może ulec rozwiązaniu przed upływem terminu wskazanego w umowie, jeśli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeśli użytkownik wbrew umowie nie wzniósł określonych w niej urządzeń lub budynków.

REKLAMA

Zapytaj na: Forum

Rodzaje opłat

Na użytkownika wieczystego nałożony jest obowiązek poniesienia pierwszej opłaty i ponoszenia opłat rocznych. Pierwsza opłata podlega zapłacie jednorazowo, jeśli do oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste doszło w drodze przetargu. W przypadku zaś drogi bezprzetargowej, pierwszą opłatę można rozłożyć na oprocentowane raty. Opłaty roczne są ponoszone przez cały okres trwania użytkowania wieczystego, z góry za cały rok, do dnia 31 marca każdego roku. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione, zaś termin jej płatności, uprawniony organ może na wniosek użytkownika przesunąć, nie dalej jednak niż do końca danego roku kalendarzowego. Opłaty z tytuły użytkowania wieczystego ustala się procentowo, w zależności od ceny nieruchomości gruntowej. Cenę nieruchomości zaś ustala się na podstawie jej wartości.

Wysokość opłat

Pierwsza opłata z tytuły użytkowania wieczystego wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej. Wysokość opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest zaś uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste. Z tytuły oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej, wysokość stawki procentowej opłaty rocznej wynosi 0,3% ceny. Jeśli nieruchomość gruntowa została oddana pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych, wysokość stawki procentowej opłaty rocznej wynosi 0,3% ceny. Ta sama wysokość stawki procentowej opłaty rocznej występuje w przypadku nieruchomości gruntowych przekazanych w użytkowanie wieczyste na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową. W przypadku nieruchomości gruntowych oddanych na cele rolne oraz na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i inne cele publiczne oraz działalność sportową, wysokość stawki procentowej opłaty rocznej wynosi 1% ceny. Za nieruchomości gruntowe oddane w użytkowanie wieczyste na działalność turystyczna, wysokość stawki wynosi 2% ceny, zaś dla pozostałych nieruchomości gruntowych, ustawa przewiduję stawkę procentową opłaty rocznej w wysokości 3% ceny.

Polecamy także: Pozwolenie na rozbiórkę

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA