reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Kiedy można nałożyć dodatkową opłatę roczną na użytkownika wieczystego nieruchomości

Kiedy można nałożyć dodatkową opłatę roczną na użytkownika wieczystego nieruchomości

Jednostki samorządu terytorialnego dysponujące niezagospodarowanymi gruntami, często oddają je w użytkowanie wieczyste. Niewywiązanie się użytkownika wieczystego z terminów zagospodarowania może być przesłanką do nałożenia dodatkowej opłaty rocznej.

W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się sposób i termin jej zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste (art. 62 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; dalej: u.g.n.). Termin na zagospodarowanie może być przedłużony na wniosek użytkownika wieczystego, jeżeli nie mógł być dotrzymany z przyczyn od niego niezależnych (art. 62 ust. 4 u.g.n.). W razie niedotrzymania tych terminów (tj. pierwotnego lub przedłużonego) istnieje możliwość wyznaczenia terminu dodatkowego (art. 63 ust. 1 u.g.n.). W każdym natomiast przypadku niedotrzymania terminu, niezależnie czy ma on charakter terminu pierwotnego, przedłużonego czy dodatkowego, mogą być ustalone dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego (art. 63 ust. 2 u.g.n.) zob. także por. wyrok NSA z 18 maja 2010 r., sygn. akt I OSK 1024/09).

Wysokość dodatkowej opłaty rocznej wynosi 10% wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok, po bezskutecznym upływie terminu jej zagospodarowania, ustalonego w umowie lub decyzji. Za każdy następny rok opłata podlega zwiększeniu o dalsze 10% tej wartości (art. 63 ust. 3 u.g.n.). Opłaty ustala właściwy organ w drodze decyzji (ust. 4 u.d.n.).

Zobacz serwis: Zarządzanie nieruchomościami

Należy pamiętać o okolicznościach wyłączających możliwość nałożenia opłaty. Określono je w art. 65 u.g.n.. Opłaty nie pobiera się:

1) w przypadku złożenia do właściwego organu wniosku o rozwiązanie umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste albo

2) w razie niewybudowania urządzeń infrastruktury technicznej na obszarze, na którym nieruchomość gruntowa jest położona, jeżeli do wybudowania tych urządzeń był zobowiązany właściwy organ, a ich brak uniemożliwiałby korzystanie z obiektów, do których wybudowania został zobowiązany użytkownik wieczysty na podstawie umowy lub decyzji.

Zobacz: Finanse

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy można nałożyć dodatkową opłatę roczną na użytkownika wieczystego nieruchomości

W artykule omówiono także charakter prawny decyzji o nałożeniu dodatkowej opłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama