REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarządzanie nieruchomościami

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

27,4 tys. ha niezabudowanych gruntów przeznaczonych pod budownictwo

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że będące w zasobach gmin w 2022 r. grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo, obejmowały 27,4 tys. ha.

Nieprawidłowości w zakresie gospodarki nieruchomościami w gminie

Gospodarka nieruchomościami w gminie. W trakcie kontroli w gminie organ kontroli stwierdził nieprawidłowości mające istotny wpływ na jawność i prawidłowość gospodarowania nieruchomościami w gminie, szczególnie w odniesieniu do procedury zbywania takich nieruchomości.

Korzystanie z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym

Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Czy w postępowaniu w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym istnieje obowiązek przeprowadzenia rokowań?

Samorządom będzie łatwiej remontować pustostany i je wynajmować. 80% środków na remont z Funduszu Dopłat

Rozważamy zmiany w Prawie budowlanym, które ułatwią samorządom remont lub przystosowywanie pustostanów do celów mieszkaniowych, uproszczą związane z tym procedury - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

REKLAMA

Opóźnione wpisy w księgach wieczystych - czy można pozwać Skarb Państwa?

Opóźnione wpisy w księgach wieczystych (dotyczące zwłaszcza hipotek) stanowią spory problem. Wyjaśniamy, czy można w związku z tym pozwać Skarb Państwa.

Złożenie deklaracji o stosowanych źródłach ciepła krok po kroku

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie z początkiem tego roku, przewiduje stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Baza będzie grupowała dane z dostępnych już rejestrów, ale też wiele informacji zostanie do niej przekazane po raz pierwszy. Jednym z pierwszych modułów ma być rejestr źródeł ogrzewania i spalania paliw do mocy 1 MW, które teraz nie wymagają zezwolenia.

Co się musi znaleźć w aktach budynku?

Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?

Prawo pierwokupu działki - gmina w pewnych okolicznościach posiada takie prawo. Wyjaśniamy, kiedy władze samorządowe mogą skorzystać z takiego przywileju.

REKLAMA

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start - ile wynosi w poszczególnych miastach? Kto i gdzie może po nią sięgnąć?

Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

CEEB – do kiedy deklaracja?

CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – do kiedy należy złożyć deklarację źródeł ciepła? Właściciele budynków, którzy uruchomili ogrzewanie po 1 lipca 2021 r., mają bardzo mało czasu.

CEEB deklaracja - formularz, jak wypełnić?

CEEB deklaracja - formularz. Przedstawiamy przykładowy, właściwie wypełniony przez GUNB, druk zgłoszenia źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

CEEB deklaracja online - jak złożyć?

CEEB deklaracja online - jak złożyć? Przedstawiamy krok po kroku jak zgłosić źródła ogrzewania budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przez Internet.

Kto może dostać dotację na wymianę pieca?

Dotacja na wymianę pieca. Czy rada gminy, podejmując uchwałę w sprawie określającej zasady udzielania dofinansowania (dotacji celowej) z budżetu gminy na wymianę pieca węglowego na inny, proekologiczny system grzewczy, może postanowić, że o takie dotacje mogą ubiegać się tylko i wyłącznie osoby fizyczne?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - czy będzie zakaz kopciuchów?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma być dużym krokiem w walce ze smogiem. 1 lipca 2021 r. wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Czy rząd zamierza wprowadzić zakaz używania kopciuchów?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - deklaracja wzór

CEEB - deklaracja (wzór). Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację? Pobierz wzór deklaracji.

Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

Remont mieszkania spółdzielczego

Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

Krajowy Zasób Nieruchomości - gdzie powstaną tanie mieszkania na wynajem?

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) dysponuje 129 działkami, na których może powstać ok. 37 tys. mieszkań na wynajem – ustalił portal GetHome.pl. Kto i gdzie je wybuduje?

Ile kosztuje służebność drogowa?

Ile kosztuje służebność drogowa? Opłaty za ewentualną służebność drogową to czynnik, który warto wziąć pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie danego gruntu. Wyjaśniamy, ile mogą wynosić opłaty.

Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa - do kiedy wstrzymana?

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - okres miał miał zostać przedłużony o kolejne pięć lat. Sprawdzamy, czy taka zmiana faktycznie wejdzie w życie.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co obejmie?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) niebawem ruszy. Co będzie zawierał nowy rejestr?

Budownictwo komunalne - wsparcie z Funduszu Dopłat

Budownictwo komunalne. Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie m.in. lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, schronisk dla osób bezdomnych czy też infrastruktury komunalnej i społecznej.

Gmina przekaże nieruchomości z rozliczeniem "lokal za grunt"

Lokal za grunt od 1 kwietnia 2021. - weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Na tej podstawie cena lokali lub budynków przekazywanych gminie na własność przez inwestora, w związku z nabyciem przez tego inwestora własności nieruchomości zbywanej z zasobu gminnego, może podlegać rozliczeniu w cenie tej nieruchomości.

Jak powinny zostać podzielone środki, które spółdzielnia zarabia w ramach dodatkowej działalności?

Spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą zajmować się tylko budową i utrzymaniem mieszkań. Wyjaśniamy, jak powinny być dzielone dodatkowe zyski z działalności takich instytucji.

Mieszkaniowy program Porozumienia zastąpił Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus passé, lokomotywa tego programu – spółka PFR Nieruchomości – na bocznym torze. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin po przejęciu resortu przez jego partię realizuje własny program. 1 kwietnia 2021 r. wystartuje jego rynkowa część.

Księga wieczysta online – jak ją znaleźć, przeglądać, sprawdzić?

Księga wieczysta to podstawowy dokument zawierający dane stanu prawnego nieruchomości. Jej dokumentację prowadzi wydział wieczystoksięgowy sądu rejonowego, właściwego dla lokalizacji danej nieruchomości. Można ją sprawdzić w tradycyjny sposób w przedmiotowym sądzie lub online w internecie w formie cyfrowej, czyli jako Elektroniczna Księgę Wieczystą.

Dopłaty do czynszu 2021 - pytania i odpowiedzi

Dopłaty do czynszu w 2021 r. - przedstawiamy odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na najczęściej pojawiające się pytania na temat dopłat do czynszu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dodatek mieszkaniowy w 2021 r. – zmiany

Dodatek mieszkaniowy w 2021 r. – zmiany mają wejść w życie od 1 lipca. Kto otrzyma dodatek mieszkaniowy? Jak uzyskać dodatek? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Dopłaty do czynszu w 2021 r.

Dopłaty do czynszu – czym są? Oprócz dodatku mieszkaniowego w 2021 r. można otrzymać także dopłaty do czynszu. Komu przysługuje i ile wynosi dopłata do czynszu?

Służebność przesyłu - na czym polega i co stanowi jej główny problem?

Służebność przesyłu jest stosunkowo nowym elementem krajowego prawa rzeczowego, wprowadzonym do rodzimych przepisów nowelizacją Kodeksu cywilnego z 2008 roku. Jest to przykład jednego z najważniejszych zagadnień prawnych z punktu widzenia obrotu nieruchomościami, dedykowanego w pierwszym rzędzie osobom planującym nabycie działki budowlanej bądź domu jednorodzinnego.

Czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą publikować listy dłużników?

Czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą publikować listy dłużników? Na skutek kryzysu, zadłużenie względem wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni może stać się jeszcze większym problemem. Zarządcy budynków muszą jednak bardzo uważać ujawniając informacje o długach.

Pomoc od UE na remonty i modernizację

Pomoc od UE na remonty i modernizację - czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą na nią liczyć? Kryzys gospodarczy ogranicza możliwości wykonania potrzebnych remontów. Sprawdzamy, czy w tej sytuacji przysługuje wsparcie z Unii Europejskiej.

Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?

Budowa windy w bloku stanowi bardzo duży wydatek dla wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Sprawdzamy, czy można go sfinansować korzystając z państwowej pomocy.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Co musisz wiedzieć o bonifikacie i wykreśleniu roszczenia?

Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?

Część spółdzielni skorzystała na ustawowym przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów pod blokami we własność. Wyjaśniamy, czy taka procedura oznacza korzyści dla spółdzielców.

Pakiet mieszkaniowy: Lokal za grunt

Rozwiązanie Lokal za grunt pochodzące z pierwszej ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego zostało uchwalone przez Sejm. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Użytkowanie wieczyste - termin wniesienia opłaty rocznej przesunięty

Użytkowanie wieczyste - do kiedy należy zapłacić opłatę roczną a do kiedy opłatę przekształceniową? Czy osoby, które nie otrzymały zaświadczenia przekształcenia we własność powinny zapłacić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste?

Krajowy Zasób Nieruchomości - co się zmieni?

W ramach rządowego pakietu mieszkaniowego, zmienią się przepisy dotyczące KZN. Teraz Krajowy Zasób Nieruchomości ma bardziej pomagać w budowie mieszkań na wynajem.

Odszkodowanie za działki wydzielone na drogi

Za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne, które przeszły na własność Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego, przysługuje odszkodowanie.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) - mieszkanie z niskim czynszem

Bezzwrotne granty na pokrycie do 35% kosztów inwestycji, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN. To nowe instrumenty wsparcia samorządów, które we współpracy z SIM lub TBS realizować będą inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego. Projekt ustawy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie oraz na etapie prac w komisjach sejmowych.

Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań

Do tej pory, po czterech latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus, wybudowanych zostało jedynie 1017 mieszkań. Czy to fiasko programu?

Połączenie lokali: nie obejdzie się bez zgody wspólnoty?

Połączenie lokali może stwarzać nie tylko problemy czysto techniczne. Wyjaśniamy, dlaczego w przypadku takiej czynności potrzebna będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

Budowa ogrodzenia może być dość kosztowną inwestycją. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak taka budowa powinna przebiegać zgodnie z prawem.

REKLAMA