REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma obowiązek odśnieżać i sprzątać chodniki?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kto ma obowiązek odśnieżać i sprzątać chodniki?
Kto ma obowiązek odśnieżać i sprzątać chodniki?

REKLAMA

REKLAMA

Co roku zimą na osiedlu, przez które muszę przejść, idąc do pracy, nie ma komu sprzątać. Chodnik jest śliski, a w miejscu przeznaczonym do parkowania zalegają zwały odgarniętego śniegu. Zastanawiam się, kto powinien dbać o porządek, gdyż parter budynku zajęty jest przez butiki i inne sklepy oraz restauracje. Gdy spytałam w sklepie, dlaczego nie sprzątają, odpowiedzieli, że za chodnik nie odpowiadają i odesłali mnie do zarządcy bloku – żali się pani Krystyna

Zasada jest taka: za sprzątanie, a zimą – odśnieżanie chodnika i zwalczanie na nim śliskości – odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż niej.

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając, że chodnik przylega do budynku mieszkalnego, w którym wynajmowane są pomieszczenia na sklepy, punkty usługowe i lokale gastronomiczne, to za czystość na schodach i wycieraczkach odpowiadają ich najemcy. Sami też sprzątają wewnątrz sklepu i dbają o to, by nikt nie pośliznął się na mokrej lub pokrytej błotem podłodze.

Natomiast za chodnik przed budynkiem oraz drogi wewnętrzne, położone na terenie osiedla mieszkaniowego odpowiada zarządca terenu, zwykle spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Najczęściej obowiązki porządkowe zlecają administratorowi lub specjalistycznej firmie. Wtedy ci ostatni będą ponosić odpowiedzialność za odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodnika. A jeśli właściciel budynku (np. spółdzielnia mieszkaniowa) zatrudnia dozorcę na podstawie stosunku pracy lub umowy o dzieło lub zlecenia, wówczas za wszelkie zaniedbania dozorcy odpowiada właściciel.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

REKLAMA

To jeszcze nie koniec zawiłości chodnikowych. Jeśli na jego części gmina pozwala na parkowanie i pobiera za to opłaty, właściciel nieruchomości lub wynajęty przez niego administrator nie są już obciążeni sprzątaniem chodników. Mimo że samochody parkuje się na chodniku, to odcinek przeznaczony do parkowania lub płatnego postoju powinny odśnieżać służby gminne. Zatem to pracownicy tych służb powinni sprzątać pozrzucany śnieg, tak by można było bez problemu postawić samochód i z niego wysiąść. Zatem pretensje należy kierować do służb miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby był to jednak parking przy biurowcu, galerii czy supermarkecie, za utrzymanie na nim czystości odpowiada zazwyczaj profesjonalna firma zajmująca się zarządzaniem obiektu. Nawet gdybyśmy nie parkowali samochodu, a jedynie przechodzili przez parking i np. pośliznęli się robiąc sobie krzywdę, odpowiedzialność za to zdarzenie ponosi firma nim administrująca. ⒸⓅ

fot. Shutterstock

Renata Majek

dgp@infor.pl

Podstawa prawna:

- ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1440).

- art. 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

REKLAMA

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

REKLAMA

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA