reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nad małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności 2019 r.

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nad małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności 2019 r.

Do tej pory dodatkowa opieka pielęgnacyjna przysługiwała pacjentce w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Jeszcze w czerwcu 2019 r. dodatkową opieką pielęgnacyjną objęci zostaną pacjenci małoletni oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta. Ustawa, o której mowa w zdaniu poprzednim rozszerza krąg pacjentów, którym przysługiwać będzie dodatkowa opieka pielęgnacyjna. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa nie tylko zwiększa krąg pacjentów uprawnionych do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, ale również daje prawo do pobytu wraz z pacjentem małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego. Tym samym rodzice będą mogli przebywać z dzieckiem w szpitalu bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną sprawowaną nad pacjentem małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w podmiocie leczniczym, o którym mowa w art. 33 ust. 1, rozumie się również prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.

Zobacz: Zdrowie

Ustawa podpisana w dniu 6 czerwca 2019 r. zmienia także przepisy dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zgodnie z nowymi zasadami na wniosek dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, za zgodą świadczeniodawcy, obowiązywanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, realizowanych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, może zostać przedłużone na okres nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 r.

Tego dnia została podpisana również ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw zmieniająca zasady refundacji leków już od września 2019 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nad małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności 2019 r./ fot. Fotolia
Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nad małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności 2019 r./ fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama