REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia

_ RL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowywane propozycje zmian przepisów pozwolić mają na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości. Spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, a nie lokalnego, służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania.

PROBLEM

REKLAMA

Czy samorządy powiatów nie stracą na przygotowywanych zmianach w zarządzaniu szpitalami? Jakie jest uzasadnienie przekazania kompetencji w zakresie prowadzenia szpitali tylko samorządom województw?

MINISTERSTWO ZDROWIA INFORMUJE

REKLAMA

Poselski projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w obecnym kształcie zakłada, iż szpitale będą mogły być tworzone i prowadzone wyłącznie przez samorząd województwa, a nie jak dotychczas przez wszystkie szczeble samorządu terytorialnego. Przyjęcie takiego rozwiązania wpłynie korzystnie na proces organizowania opieki zdrowotnej na terenie województwa oraz zarządzanie posiadanymi zasobami w tym zakresie. Pozwoli na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości, spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, nie lokalnego, co służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania(konsolidacja infrastruktury szpitalnej, promowanie działań proekonomicznych). Takie rozwiązanie służyć będzie zapewnieniu dostosowania struktury opieki szpitalnej i jej potencjału diagnostyczno-terapeutycznego do zmian epidemiologiczno-demograficznych. Pojawi się realna możliwość planowania rozwoju infrastruktury szpitalnej, skoordynowanego nadzoru nad efektywnością i jakością opieki szpitalnej. Bardzo istotna jest też kwestia środków finansowych, jakimi dysponuje organ założycielski - znacząco wyższych na poziomie województwa w porównaniu z powiatem czy gminą. Skupienie infrastruktury szpitalnej w rękach jednego organu tworzącego pozwoli też na lepszą koordynację zbierania danych epidemiologiczno-demograficznych.

Do ministra zdrowia wpływają sygnały, że samorządy powiatowe są zaniepokojone, iż samorządy województw nie będą zainteresowane utrzymywaniem szpitali powiatowych, co może spowodować ich likwidację. Rozwiązanie, iż tylko samorząd województwa będzie jako jedyny pełnił funkcję organu założycielskiego szpitala, ma zapewnić skupienie procesów decyzyjnych w jednym miejscu, co ma służyć racjonalnej organizacji lecznictwa szpitalnego w województwie. Nie można tu mówić o zainteresowaniu samorządu województwa utrzymywaniem szpitali, gdyż samorząd województwa odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. W związku z tym zobowiązany jest do podejmowania takich kroków prawnych, organizacyjnych, aby z tego zobowiązania się wywiązywać. Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej jest projektem poselskim i jako taki będzie przedmiotem prac Sejmu, gdzie strona społeczna będzie mogła przedstawić swoje propozycje i uwagi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo Ministerstwa Zdrowia z 31 stycznia 2008 r., MZ-OZO-075-13056-1/EW/08

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  REKLAMA

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Czy zespół ds. orzekania może przyjść do domu osoby niepełnosprawnej i przyznać punkty? [Świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  REKLAMA