reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia

Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia

Przygotowywane propozycje zmian przepisów pozwolić mają na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości. Spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, a nie lokalnego, służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania.


PROBLEM

Czy samorządy powiatów nie stracą na przygotowywanych zmianach w zarządzaniu szpitalami? Jakie jest uzasadnienie przekazania kompetencji w zakresie prowadzenia szpitali tylko samorządom województw?

MINISTERSTWO ZDROWIA INFORMUJE

Poselski projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w obecnym kształcie zakłada, iż szpitale będą mogły być tworzone i prowadzone wyłącznie przez samorząd województwa, a nie jak dotychczas przez wszystkie szczeble samorządu terytorialnego. Przyjęcie takiego rozwiązania wpłynie korzystnie na proces organizowania opieki zdrowotnej na terenie województwa oraz zarządzanie posiadanymi zasobami w tym zakresie. Pozwoli na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości, spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, nie lokalnego, co służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania(konsolidacja infrastruktury szpitalnej, promowanie działań proekonomicznych). Takie rozwiązanie służyć będzie zapewnieniu dostosowania struktury opieki szpitalnej i jej potencjału diagnostyczno-terapeutycznego do zmian epidemiologiczno-demograficznych. Pojawi się realna możliwość planowania rozwoju infrastruktury szpitalnej, skoordynowanego nadzoru nad efektywnością i jakością opieki szpitalnej. Bardzo istotna jest też kwestia środków finansowych, jakimi dysponuje organ założycielski - znacząco wyższych na poziomie województwa w porównaniu z powiatem czy gminą. Skupienie infrastruktury szpitalnej w rękach jednego organu tworzącego pozwoli też na lepszą koordynację zbierania danych epidemiologiczno-demograficznych.

Do ministra zdrowia wpływają sygnały, że samorządy powiatowe są zaniepokojone, iż samorządy województw nie będą zainteresowane utrzymywaniem szpitali powiatowych, co może spowodować ich likwidację. Rozwiązanie, iż tylko samorząd województwa będzie jako jedyny pełnił funkcję organu założycielskiego szpitala, ma zapewnić skupienie procesów decyzyjnych w jednym miejscu, co ma służyć racjonalnej organizacji lecznictwa szpitalnego w województwie. Nie można tu mówić o zainteresowaniu samorządu województwa utrzymywaniem szpitali, gdyż samorząd województwa odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. W związku z tym zobowiązany jest do podejmowania takich kroków prawnych, organizacyjnych, aby z tego zobowiązania się wywiązywać. Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej jest projektem poselskim i jako taki będzie przedmiotem prac Sejmu, gdzie strona społeczna będzie mogła przedstawić swoje propozycje i uwagi.

Pismo Ministerstwa Zdrowia z 31 stycznia 2008 r., MZ-OZO-075-13056-1/EW/08

RL

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama