REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia

_ RL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowywane propozycje zmian przepisów pozwolić mają na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości. Spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, a nie lokalnego, służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania.

PROBLEM

REKLAMA

Czy samorządy powiatów nie stracą na przygotowywanych zmianach w zarządzaniu szpitalami? Jakie jest uzasadnienie przekazania kompetencji w zakresie prowadzenia szpitali tylko samorządom województw?

MINISTERSTWO ZDROWIA INFORMUJE

REKLAMA

Poselski projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w obecnym kształcie zakłada, iż szpitale będą mogły być tworzone i prowadzone wyłącznie przez samorząd województwa, a nie jak dotychczas przez wszystkie szczeble samorządu terytorialnego. Przyjęcie takiego rozwiązania wpłynie korzystnie na proces organizowania opieki zdrowotnej na terenie województwa oraz zarządzanie posiadanymi zasobami w tym zakresie. Pozwoli na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości, spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, nie lokalnego, co służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania(konsolidacja infrastruktury szpitalnej, promowanie działań proekonomicznych). Takie rozwiązanie służyć będzie zapewnieniu dostosowania struktury opieki szpitalnej i jej potencjału diagnostyczno-terapeutycznego do zmian epidemiologiczno-demograficznych. Pojawi się realna możliwość planowania rozwoju infrastruktury szpitalnej, skoordynowanego nadzoru nad efektywnością i jakością opieki szpitalnej. Bardzo istotna jest też kwestia środków finansowych, jakimi dysponuje organ założycielski - znacząco wyższych na poziomie województwa w porównaniu z powiatem czy gminą. Skupienie infrastruktury szpitalnej w rękach jednego organu tworzącego pozwoli też na lepszą koordynację zbierania danych epidemiologiczno-demograficznych.

Do ministra zdrowia wpływają sygnały, że samorządy powiatowe są zaniepokojone, iż samorządy województw nie będą zainteresowane utrzymywaniem szpitali powiatowych, co może spowodować ich likwidację. Rozwiązanie, iż tylko samorząd województwa będzie jako jedyny pełnił funkcję organu założycielskiego szpitala, ma zapewnić skupienie procesów decyzyjnych w jednym miejscu, co ma służyć racjonalnej organizacji lecznictwa szpitalnego w województwie. Nie można tu mówić o zainteresowaniu samorządu województwa utrzymywaniem szpitali, gdyż samorząd województwa odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. W związku z tym zobowiązany jest do podejmowania takich kroków prawnych, organizacyjnych, aby z tego zobowiązania się wywiązywać. Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej jest projektem poselskim i jako taki będzie przedmiotem prac Sejmu, gdzie strona społeczna będzie mogła przedstawić swoje propozycje i uwagi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo Ministerstwa Zdrowia z 31 stycznia 2008 r., MZ-OZO-075-13056-1/EW/08

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA