REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi samorządów zablokują przekształcenia szpitali w spółki

Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Rząd zachęca szpitale do przekształceń w spółki w zamian za ich częściowe oddłużenie. Długi samorządów spowodują, że w spółki nie przekształcą się najbardziej zadłużone szpitale, np. wojewódzkie.

Dzisiaj sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się prezydenckimi wetami do trzech ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. W czwartek odbędzie się natomiast głosowanie nad ich odrzuceniem. Bez głosów lewicy nie ma na to szans. A ta, jak wynika z wypowiedzi jej członków, nie zamierza wesprzeć koalicji. Nie będzie więc obowiązkowych przekształceń wszystkich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) w spółki.

REKLAMA

Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że rząd rezygnuje ze swoich planów. Zachętą do przekształceń, chociaż już nieobowiązkowych, mają być pieniądze w budżecie na ich oddłużenie. Resort zdrowia zapewnia, że już ponad 70 szpitali jest gotowych do przekształceń. Problemem może okazać się jednak nie zadłużenie samych SP ZOZ, ale samorządów, które są ich organami założycielskimi.

Ratujemy polskie szpitale

REKLAMA

O tym, że odrzucenie prezydenckiego weta do najważniejszych ustaw zdrowotnych jest mało realne, świadczy chociażby to, że rząd już teraz ogłosił tzw. plan awaryjny. Jest nim program Ratujemy Polskie Szpitale. Dzięki niemu samorządy, które zdecydują się na zmianę formy prawej SP ZOZ w spółki prawa handlowego, otrzymają dodatkowe pieniądze z budżetu na spłatę części ich długów. W przyszłym roku na jego realizację jest zarezerwowane 2,7 mld zł. Samorządy będą mogły wykorzystać te środki do końca 2010 roku.

Ministerstwo Zdrowia zamierza wykorzystać przy realizacji programu te same mechanizmy umorzenia lub spłaty części długów szpitali, jakie były proponowane w zawetowanej przez prezydenta tzw. ustawie wprowadzającej. Dodatkowe środki na oddłużenie będą więc przekazywane samorządom, a nie bezpośrednio przekształcanym ZOZ. Jak podkreśla resort zdrowia, dzięki takiemu zabiegowi bezpodstawny będzie zarzut o łamaniu unijnego prawa dotyczącego udzielania pomocy publicznej prywatnym spółkom.

Samorządy z długami

Problemem w realizacji scenariusza przygotowanego przez rząd może być poziom zadłużenia samorządów.

- Zawetowanie ustaw spowodowało, że musimy posługiwać się przepisami obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku. Zgodnie z nimi w momencie likwidacji SP ZOZ wszystkie jego zobowiązania przejmuje organ założycielski, czyli samorząd - mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że jeśli sam samorząd ma dług w wysokości np. 55 proc. swojego rocznego budżetu, to każdy dodatkowy milion przejętych zobowiązań szpitala skutkuje wprowadzeniem tam zarządu komisarycznego.

- To może być poważny problem ograniczający liczbę przekształcanych placówek medycznych - uważa wiceminister zdrowia.

REKLAMA

Przepisy stanowią, że samorząd nie może zadłużać się ponad 60 proc. planowanych dochodów. Dlatego też, jak podkreślają eksperci, z rządowego programu w pierwszej kolejności skorzystają małe szpitale powiatowe, z niskim zadłużeniem. Zdecydowanie trudniej będzie to zrobić placówkom wojewódzkim i klinicznym.

- W tej chwili w ogóle nie ma planów zmiany formy prawnej kliniki. Nasze zadłużenie wynosi 88,5 mln zł. To zbyt dużo, aby nasz organ założycielski zobowiązał się do spłaty tego długu - mówi Anna Sukmanowska, rzecznik prasowy Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Również samorządy zdają sobie z tego sprawę.

- W pierwszej kolejności do zmiany formy prawnej przygotowywane są szpitale powiatowe ze stosunkowo małymi długami. Na razie nie planujemy przekształceń w szpitalach wojewódzkich - mówi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W wojewódzctwie podkarpackim żaden ze szpitali podlegających marszałkowi nie jest szykowany do przeksztalceń. Ich zadłużenie łącznie przekroczyło 36 mln zł.

- Również samorząd ma długi. Tylko z tytułu kredytów bankowych jest to ponad 25 mln zł - mówi Daniel Kozik z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Co dalej z reformą

Program oddłużenia SP ZOZ nie wystarczy do zakończenia reformy systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza że wejście w życie trzech ustaw podpisanych przez prezydenta (o prawach pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz konsultantach wojewódzkich i krajowych) także stoi pod znakiem zapytania. Wynika to z tego, że wśród zawetowanych ustaw znalazła się tzw. ustawa wprowadzająca, która oprócz przepisów oddłużeniowych zawiera także daty wejścia w życie pozostałych ustaw z pakietu zdrowotnego.

- Jej zawetowanie oznacza, że podpisane przez prezydenta ustawy będą martwym prawem - uważa Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Nie zgadza się z tym prezydent Lech Kaczyński. Jego zdaniem każda z ustaw przez niego podpisanych zawiera w przepisach końcowych datę wejścia w życie, a jeżeli nie ma takiej daty, to wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Oprócz tych problemów nie wiadomo też, co dalej z zapowiadanym podziałem NFZ na kilka regionalnych funduszy, ustawą określającą wykaz procedur finansowych ze środków publicznych oraz projektem ustawy wprowadzającej system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Chociaż, jak zapewnia resort zdrowia, rząd nie wycofuje się z żadnej z nich, to tylko ustawa koszykowa trafiła do Kancelarii Prezesa Ministrów. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych prace albo w ogóle się nie rozpoczęły, albo są na bardzo wstępnym etapie. Na przykład do projektu ustawy o decentralizacji NFZ wpłynęło tak wiele rozbieżnych uwag, że w ogóle nie wiadomo, jakie ostateczne rozwiązania się w nim znajdą.

9,4 mld zł wynosi zadłużenie SP ZOZ

 

 

 

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA