REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacje popierają obowiązek szczepienia pracowników medycznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
obowiązek szczepień na COVID-19 w 2022 r.
obowiązek szczepień na COVID-19 w 2022 r.
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

48 organizacji reprezentujących pacjentów z różnymi chorobami poparło wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla osób związanych z medycyną. Takie samo stanowisko zajęli wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska oraz Prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

Ukazała się nowelizacja rozporządzenia wprowadzająca obowiązek szczepienia personelu medycznego i studentów kierunków medycznych. Zgodnie z przepisami przedstawiciele tych grup powinny do 1 marca 2022 roku przyjąć pełne szczepienie.

REKLAMA

Organizacje pacjentów: obowiązkowe szczepienie pracowników medycznych ważne i potrzebne

REKLAMA

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest bardzo ważne i potrzebne - zaznaczyły organizacje zrzeszone w Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w liście otwartym zamieszonym na jego stronie. "Uważamy, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest bardzo ważne i potrzebne. To właśnie szczepienia mogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i skuteczności procesu leczenia pacjentów, zwłaszcza tych z obniżoną odpornością, chorobami współistniejącymi, wymagających szczególnej troski i opieki. Szczepienia te mają potwierdzony profil bezpieczeństwa i skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19" - przekazały organizacje pacjentów.

Ponadto zaznaczyły one, że wspierają rozwiązania wprowadzające obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 wobec osób wykonujących zawody medyczne. "Jest to, w przekonaniu sygnatariuszy listu, podstawowe narzędzie zapobiegania zachorowaniom i zwalczania pandemii" - zaznaczyli. Pod listem podpisało się 48 organizacji reprezentujących pacjentów z różnymi chorobami.

obowiązkowe szczepienia - treść rozporządzenia

Pozytywna ocena przedstawicielki pielęgniarek

REKLAMA

Pozytywnie oceniam wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 wśród personelu medycznego - powiedziała wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, odnosząc się do opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia resortu zdrowia. Łodzińska stwierdziła, że już 16 grudnia br. na posiedzeniu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podjęto stanowisko za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 wśród personelu medycznego, które było podstawą do przyjęcia wspólnego stanowiska samorządów zawodów medycznych 20 grudnia 2021 r. "Wiemy, że wyszczepialność w społeczeństwie nie jest zbyt wysoka (ok. 55 proc.), a to my - nasza grupa zawodowa powinna dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też naszych pacjentów. Dlatego wyraziliśmy aprobatę dla takich działań. Uważam, że powinniśmy być przede wszystkim bezpieczni dla naszych podopiecznych, dlatego pozytywnie oceniam projekt rozporządzenia" - dodała.

Zapytana o to, czy wprowadzenie obowiązku szczepień wśród białego personelu od marca nie jest zbyt odległym terminem, przyznała, że tak. Dodała, że sygnalizowała swoje wątpliwości w kwestii tak odległego terminu m.in. wiceszefowi resortu zdrowia Piotrowi Bromberowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych w czwartek 23 grudnia 2021 r. wynika, że 82 proc. pielęgniarek i położnych jest zaszczepionych. "To nie jest chlubna statystyka, jeśli chodzi o naszą grupę zawodową" - oceniła Łodzińska. Dodała, że jedynie bardzo niewielka część z grupy niezaszczepionych pielęgniarek i położnych ma przeciwskazania zdrowotne do przyjęcia szczepienia. Większość z nich nie ma racjonalnego powodu do takiej decyzji. "Na podstawie doświadczeń na całym świecie wiemy, że szczepionka chroni przed ciężkim zachorowaniem i szerzeniem transmisji koronawirusa. Nie wiem, co kieruje moimi koleżankami i kolegami, podejmującymi decyzję o niezaszczepieniu się".

Prezes NRL o obowiązku szczepień: to dobre posunięcie, ale powinno być wprowadzone wcześnie

Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego to dobre posunięcie, choć powinno obowiązywać dużo wcześniej - powiedział PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja. "Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta - bo pacjent musi czuć się bezpieczny w kontakcie z osobą, która udziela mu świadczeń - to rozwiązanie jest dobrym posunięciem. Powinno ono jednak być wprowadzone już dużo wcześniej, ponieważ zbyt często obawa pacjenta przed kontaktem z ochroną zdrowia powodowała odraczanie wizyt przez pacjenta" - przyznał prezes NRL. Dodał, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych mówi wprost, że personel medyczny powinien dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjenta. "Wiadomo, że niezaszczepiony medyk może przenosić wirusa. Oczywiście nawet ten szczepiony trzykrotnie też to robi, ale jednak ta zakaźność jest dużo mniejsza" - przyznał prof. Matyja.

Prezes NRL pytany o to, dlaczego w najbardziej uświadomionym zagrożeń wynikających z pandemii środowisku nadal zdarzają się osoby niezaszczepione - około 8 proc. - powiedział, że "sam zachodzi w głowę". "Nie umiem sobie na to odpowiedzieć" – skwitował. Dodał też, że z ubolewaniem stwierdza, że wśród osób, które są przeciwne szczepieniom również zdarzają się lekarze. "Te ruchy antyszczepionkowe, a w nich także, co mówię z ubolewaniem lekarze, stanowią niewielki procent, ale jednak stanowią. Te grupy są bardzo głośne. Mają czas na propagowanie niczym niepotwierdzonych idei czy wiadomości. Do tej pory negują istnienie wirusa, dlatego też bardzo trudno przekonać tych ludzi, nawet tych, którzy ciężko przeszli COVID-19" - wyjaśnił.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA