REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 marca 2022 r.: Do kiedy lekarz, pielęgniarka, student mają się obowiązkowo zaszczepić?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracuję jako pielęgniarka. Czy 1 marca 2022 r. mam być w pełni zaszczepiona, czy dopiero od 1 marca 2022 r. rozpoczynam szczepienie?

1 marca 2022 r. osoby podlegające obowiązkowemu szczepieniu powinny być już zaszczepione. Data ta nie jest pierwszym dniem, od którego pielęgniarka, lekarz student powinni udać się do punktów szczepień.

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - 1 marca 2022 r. to graniczna data dla wykonania szczepień

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla osób wykonujących zawody medyczne oraz studentów medycyny. Rozporządzenie to weszło w życie w dniu 23 grudnia 2022 r.

Rozporządzenie wprowadza termin 1 marca 2022 r. jako termin wykonania obowiązku szczepień.

Nie jest to termin wejścia w życie rozporządzenia po kilkumiesięcznym vacatio legis. Termin 1 marca 2022 r. to końcowa data, kiedy pielęgniarka, lekarz, student ma się poddać szczepieniu ochronnemu, czego efektem będzie otrzymanie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - a przepisy unijne

REKLAMA

UWAGA! 21 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła przepisy dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 ustanawiające wiążący okres, przez jaki będą uznawane zaświadczenia o szczepieniu do celów podróży wewnątrz UE. Będzie on wynosić 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) po serii pierwotnych szczepień w dwóch dawkach lub serii jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęty 9-miesięczny okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w których zaleca się podanie dawki przypominającej najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień. Zaświadczenie pozostanie ważne jeszcze przez trzy miesiące po upływie wspomnianego okresu sześciu miesięcy, aby zapewnić możliwość dostosowania krajowych kampanii szczepień oraz dostępność dawek przypominających dla obywateli.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

Na stronie KE w związku z tymi zmianami czytamy o dawkach przypominających:

"Jak dotąd nie ma badań wyraźnie potwierdzających skuteczność dawek przypominających, jeśli chodzi o przenoszenie wirusa COVID-19. W związku z czym nie jest możliwe określenie ważności dawek przypominających. Na podstawie pierwszych danych można oczekiwać, że ochrona zapewniana przez dawki przypominające może trwać dłużej niż ochrona wynikająca z serii szczepień pierwotnych. Na podstawie nowych dowodów naukowych Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres ważności również w odniesieniu do zaświadczeń o szczepieniu dawką przypominającą."

Ozdrowieńcy nie muszą się szczepić przez 6 miesięcy

Obowiązek zaszczepienia się ma zastosowanie także do lekarzy, pielęgniarek, studentów, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Konieczny brak przeciwwskazań

Obowiązek zaszczepienia się stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, pielęgniarek, studentów - unijne cyfrowe zaświadczenie COVID

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID to interoperacyjne zaświadczenie zawierające informacje na temat zaszczepienia posiadacza, jego wyniku testu lub powrotu do zdrowia, wydane w kontekście pandemii COVID-19. Jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:

 • albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19
 • albo uzyskała negatywny wynik testu
 • albo przeszła COVID-19.

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID - najważniejsze cechy:

 • w formacie elektronicznym lub papierowym
 • kod QR
 • nieodpłatne
 • w języku narodowym i po angielsku
 • zabezpieczone
 • ważne we wszystkich krajach UE

Obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych - treść rozporządzenia

Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:

1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

3) studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(36)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Fsm
  2022-01-20 13:48:41
  Od początku tej pandemii strachu pracując w dwóch placówkach ochrony zdrowia z pacjentami chorymi na covid nawet kataru nie miałem a byłem nie zaszczepiony . Dwa tygodnie od szczepienia choruje ..takie to kur..a super szczypawki. Pies was *******
  15
  pokażodpowiedzi (5)
 • Lin
  2022-01-21 21:04:25
  To jest rozporządzenie a nie ustawa więc kto nie chce nie musi się szczepić a pracodawca nie ma prawa zwolnić za to pracownika.
  5
 • Lucyna
  2022-01-20 15:35:29
  Niestety chodzi tylko o pieniądze za szczepionki i testy a zdrowie nas głupoli nikogo nie interesuje ani Niedzielskiego ani horbama ani innych pseudo medyków
  6
 • Ja
  2022-01-20 21:54:08
  Czy ich pogięło samo niech się szprycuja,tyle zaszczepionych a wzrasta lista chorych
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zraz
  2022-01-20 16:16:40
  Kolejne nadużycie władzy.
  6
 • Aaaa
  2022-01-22 19:51:48
  Pytanie dlaczego posłowie tak ochoczo nie chcą się szczepić tym preparatem tylko nakazują innym. Sami odrzucili ustawę o obowiązu szczepienia posłów i senatorów przecicko covid . Poza tym covid nie jest na liście chorób zakaźnych i szczepienia nie są obowiązkowe to dlatego próbuje się zmusić społeczeństwo do przyjęcia tego genetycznego preparatu na podstawie rozporządzenia. nikt nie może zostać przymuszony przez pracodawcę do podaniu się szczepieniu eksperymentalnym preparatem na podstawie rozporządzenia. Zresztą jak widać szczepienia te przyniosły przeciwny skutek do zamierzonego mianowicie wzrost zakażeń również wśród zaszczepionych. Ale z uporem maniaka szczepmy się pomimo że szczepionki nic nie dają.
  4
 • Poł
  2022-01-22 20:43:18
  Nawołuję by odchodzić z pracy, i rezygnować ze studiów, życie jest ważniejsze, a szczepienie tym preparatem za którym nie stoją dowody naukowe, zwyczajnie po cichu zabija. Jeśli nie zabije bezpośrednio upośledzając funkcje ważnych narządów to obniży twoja odporność do tego stopnia że następnej zwykłej grypy możesz nie przeżyć. Zapalenie m.sercowego obecnie jest ok 1,5 częstsze niż przed wynalezieniem tej trucizny.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ja
  2022-01-22 06:16:36
  Sobie ustalili rozporządzenie lub ustawę,aby się nie szczypać,ale ludzie muszą.Ludzie!!!!! Jak to możliwe???
  1
 • Anika
  2022-01-20 08:45:31
  Nikt nie zwraca uwagi w chwili obecnej na paszporty covidowe,dajcie spokój z propagandą. Jestem zaszczepiona trzema dawkami a wraz musiałam robić wymaz ,nikogo nie interesuje paszport.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ja
  2022-01-22 16:29:41
  Idioci dalej brną w te chore szczepienia jak widać że to nic nie daje.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

REKLAMA

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

REKLAMA

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA