REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Dostępność Plus dla zdrowia" - 73 mln zł na dostosowanie przychodni do potrzeb niepełnosprawnych

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dostępność Plus dla zdrowia
Dostępność Plus dla zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 31.01.2022 r. można składać wnioski o powierzenie grantu w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia."

Na ich realizację placówki POZ będą miały czas do końca sierpnia 2023 roku. Na dostosowanie placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami rząd przeznaczy 73 mln zł.

REKLAMA

Jest to kolejny nabór wniosków na granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Obok 138 podmiotów, które już otrzymały wsparcie finansowe, rząd chce, by kolejne 140 POZ-ów z całej Polski otrzymało środki finansowe na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej.

Dla kogo jest "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Wnioskodawcą może być świadczeniodawca udzielający, na dzień składania Wniosku, w placówce medycznej, w której planowana jest realizacja Przedsięwzięcia, świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna co najmniej w trzech zakresach:

 • „świadczenia lekarza POZ”,
 • „świadczenia pielęgniarki POZ” i
 • „świadczenia położnej POZ”.

Ww. świadczenia muszą być udzielane na podstawie umowy bezpośrednio zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Narodowym Funduszem Zdrowia lub na podstawie umowy zawartej przez Wnioskodawcę z innym świadczeniodawcą posiadającym umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym kwartale uruchomiony zostanie drugi nabór – dla szpitali, także na poprawę ich dostępności. Szczegóły znajdują się na naszej stronie www.dostepnoscplus.gov.pl

Ile i na co z programu "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Maksymalna wartość grantu wynosi 720 tyś. zł, zaś minimalna 150 tys. zł. Są też limity wydatków należących do cross-financingu na poziomie 40% oraz 70% na zakup środków trwałych oraz cross-financingu.

WAŻNE! Wnioskodawcy nie są zobligowani do wniesienia wkładu własnego.

Pieniądze te mogą być przeznaczone na budowę podjazdów, zakup windy, pętli indukcyjnej oraz inne działania zmierzające do podniesienia komfortu leczenia osób starszych i z niepełnosprawnościami.

"Dostępność Plus dla zdrowia" - trzy zakresy

Granty są dedykowane na zadania, które umożliwią spełnienie wybranych przez Wnioskodawców Standardów Dostępności POZ. Wymagania odnoszą się do trzech zakresów dostępności: architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Nowością w tym naborze jest miejsce składania wniosków. Służyć będzie temu Platforma Obsługi Projektów Inwestycyjnych Ministerstwa Zdrowia.

Jakie są ramy czasowe programu "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Nabór wniosków ma charakter otwarty, co oznacza, że można  je składać w sposób ciągły od 31.01. 2022 r. do momentu wyczerpania alokacji, maksymalnie do 30.06.2022 r.

Podobnie jak w I naborze ocena wniosków składać się będzie z trzech etapów:

 1. oceny spełniania warunków wstępnych,
 2. audytu wstępnego u Wnioskodawcy oraz
 3. oceny ostatecznej opartej o wyniki audytu.

Dla Wnioskodawców przewidziano spotkania informacyjne w formule on-line. Wkrótce przedstawimy ich harmonogram i zasady rekrutacji.

Jakie dla "Dostępności plus dla zdrowia" ma znaczenie dochód gminy na jednego mieszkańca?

Wartość alokacji wynosi 73 000 000 zł.

Alokacja podzielona jest na dwie koperty według średniego dochodu gminy, w której znajduje się placówka planowana do objęcia grantem, na jednego mieszkańca:

- koperta A: 70% alokacji naboru grantowego tj. kwota 51 100 000 zł (gminy, w których dochód gminy na jednego mieszkańca jest niższy niż średni dochód gminy na jednego mieszkańca),

- koperta B: 30% alokacji naboru grantowego tj. kwota 21 900 000 zł (gminy, w których dochód gminy na jednego mieszkańca jest wyższy/równy niż średni dochód gminy na jednego mieszkańca),

Zgodnie z danymi GUS za 2020 rok, średni dochód gminy na jednego mieszkańca wynosi 6 502,68 zł. Zestawienie gmin wraz z wysokością średniego dochodu na mieszkańca stanowi załącznik nr 2 do „Procedury oceny i wyboru wniosków”.

Szczegółowe informacje o naborze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA