REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Dostępność Plus dla zdrowia" - 73 mln zł na dostosowanie przychodni do potrzeb niepełnosprawnych

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dostępność Plus dla zdrowia
Dostępność Plus dla zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 31.01.2022 r. można składać wnioski o powierzenie grantu w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia."

Na ich realizację placówki POZ będą miały czas do końca sierpnia 2023 roku. Na dostosowanie placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami rząd przeznaczy 73 mln zł.

REKLAMA

Jest to kolejny nabór wniosków na granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Obok 138 podmiotów, które już otrzymały wsparcie finansowe, rząd chce, by kolejne 140 POZ-ów z całej Polski otrzymało środki finansowe na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej.

Dla kogo jest "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Wnioskodawcą może być świadczeniodawca udzielający, na dzień składania Wniosku, w placówce medycznej, w której planowana jest realizacja Przedsięwzięcia, świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna co najmniej w trzech zakresach:

  • „świadczenia lekarza POZ”,
  • „świadczenia pielęgniarki POZ” i
  • „świadczenia położnej POZ”.

Ww. świadczenia muszą być udzielane na podstawie umowy bezpośrednio zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Narodowym Funduszem Zdrowia lub na podstawie umowy zawartej przez Wnioskodawcę z innym świadczeniodawcą posiadającym umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym kwartale uruchomiony zostanie drugi nabór – dla szpitali, także na poprawę ich dostępności. Szczegóły znajdują się na naszej stronie www.dostepnoscplus.gov.pl

Ile i na co z programu "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Maksymalna wartość grantu wynosi 720 tyś. zł, zaś minimalna 150 tys. zł. Są też limity wydatków należących do cross-financingu na poziomie 40% oraz 70% na zakup środków trwałych oraz cross-financingu.

WAŻNE! Wnioskodawcy nie są zobligowani do wniesienia wkładu własnego.

Pieniądze te mogą być przeznaczone na budowę podjazdów, zakup windy, pętli indukcyjnej oraz inne działania zmierzające do podniesienia komfortu leczenia osób starszych i z niepełnosprawnościami.

"Dostępność Plus dla zdrowia" - trzy zakresy

Granty są dedykowane na zadania, które umożliwią spełnienie wybranych przez Wnioskodawców Standardów Dostępności POZ. Wymagania odnoszą się do trzech zakresów dostępności: architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Nowością w tym naborze jest miejsce składania wniosków. Służyć będzie temu Platforma Obsługi Projektów Inwestycyjnych Ministerstwa Zdrowia.

Jakie są ramy czasowe programu "Dostępność Plus dla zdrowia"?

Nabór wniosków ma charakter otwarty, co oznacza, że można  je składać w sposób ciągły od 31.01. 2022 r. do momentu wyczerpania alokacji, maksymalnie do 30.06.2022 r.

Podobnie jak w I naborze ocena wniosków składać się będzie z trzech etapów:

  1. oceny spełniania warunków wstępnych,
  2. audytu wstępnego u Wnioskodawcy oraz
  3. oceny ostatecznej opartej o wyniki audytu.

Dla Wnioskodawców przewidziano spotkania informacyjne w formule on-line. Wkrótce przedstawimy ich harmonogram i zasady rekrutacji.

Jakie dla "Dostępności plus dla zdrowia" ma znaczenie dochód gminy na jednego mieszkańca?

Wartość alokacji wynosi 73 000 000 zł.

Alokacja podzielona jest na dwie koperty według średniego dochodu gminy, w której znajduje się placówka planowana do objęcia grantem, na jednego mieszkańca:

- koperta A: 70% alokacji naboru grantowego tj. kwota 51 100 000 zł (gminy, w których dochód gminy na jednego mieszkańca jest niższy niż średni dochód gminy na jednego mieszkańca),

- koperta B: 30% alokacji naboru grantowego tj. kwota 21 900 000 zł (gminy, w których dochód gminy na jednego mieszkańca jest wyższy/równy niż średni dochód gminy na jednego mieszkańca),

Zgodnie z danymi GUS za 2020 rok, średni dochód gminy na jednego mieszkańca wynosi 6 502,68 zł. Zestawienie gmin wraz z wysokością średniego dochodu na mieszkańca stanowi załącznik nr 2 do „Procedury oceny i wyboru wniosków”.

Szczegółowe informacje o naborze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA