Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Polski Ład i prognozy wzrostu pensji pozwoliły zwiększyć budżet NFZ o 9,1 mld zł
Shutterstock
Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Zmiana zakłada zwiększenie wpływów do budżetu NFZ łącznie o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymają szpitale (ok. 5,2 mld zł) i ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ok. 2,1 mld zł).

Budżet NFZ - jak podzielone dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia?

Kolejno na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczono dodatkowo 436,6 mln zł, na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - 337,8 mln zł, rehabilitację leczniczą – 547,5 mln zł, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 114,2 mln zł, opiekę paliatywną i hospicyjną – 84,2 mln zł, leczenie stomatologiczne – 54,4 mln zł, pomoc doraźną i transport sanitarny – 6,5 mln zł.

Zwiększono tez koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych płatnika o 5 mln zł, świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie o blisko 123 mln zł, zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa o 88,6 mln zł oraz koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.

Budżet NFZ zwiększono dzięki wyższej składki po Polskim Ładzie …..

Jak wyjaśnił wiceprezes NFZ Bernard Waśko, korekta planu finansowego wynika m.in. z rozwiązań dotyczących podatków uchwalonych jesienią i w związku z tym wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej ok. 7 mld zł.

…. oraz zmianie prognozy przyrostu wynagrodzeń

„Oprócz tej zmiany nastąpiła jeszcze korekta wskaźników makroekonomicznych, które minister finansów skorygował w styczniu tego roku, dotycząca głównie prognozy dynamiki przyrostu wynagrodzeń i wpływu jej na parametr, jakim są właśnie przychody ze składki zdrowotnej w kwocie ok. 2 mld zł. Sumarycznie daje to zwiększenie przychodów około 9 mld zł" - wyliczył wiceprezes NFZ. Dodał, że podział środków będzie odbywał się między wojewódzkie oddziały NFZ, zgodnie z przyjętym algorytmem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie pytali m. in., na jakiej podstawie zadecydowano o podniesieniu środków wynikających ze wzrostu wynagrodzeń i w konsekwencji składki zdrowotnej, bo w budżecie taki wzrost nie został odnotowany. "Jakie pismo wpłynęło do MZ i NFZ, że przygotowano zmianę w planie finansowym NFZ?" - zapytała poseł Krystyna Skowrońska (KO). Posłowie pytali również o szacunki dotyczące kwoty przeznaczonej na zapowiadany - od 1 lipca br. - wzrost minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego. Dodatkowo chcieli wiedzieć, czy zwiększone będą limity świadczeń dla szpitali. Zwrócili też uwagę, że w zmianie planu finansowego NFZ pojawiła się nowa pozycja dotycząca Funduszu Medycznego. Zaznaczyli, że miał on być zasilany środkami poza budżetem NFZ. Ponadto pytali, czy pojawi się więcej środków na refundację leków.

Od 1 kwietnia 2022 r. wydatki na leczenie uchodźców z budżetu NFZ

Kwestią poruszoną w czasie posiedzenia komisji była również sprawa finansowania opieki zdrowotnej Ukraińcom. Posłowie pytali też o sposób finansowania walki z epidemią w związku z tym, że od 1 kwietnia nie będzie już środków pochodzących na ten cel z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wiceszef NFZ odpowiadając na pytania zaznaczył, że środki przeznaczone na leczenie Ukraińców nie zostały ujęte w planie finansowym NFZ i będą przekazywane w trybie uproszczonej procedury, analogicznie do tego, jak finansowano wydatki na COVID-19.

"Zaliczkowo płaciliśmy świadczeniodawcom z własnych środków. Następnie uzyskiwaliśmy z Ministerstwa Zdrowia refundację kosztów podniesionych świadczeń i taki analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w tym przypadku. Tzn. będziemy płacić świadczeniodawcom najpierw za świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy, a następnie będziemy uzyskiwać jakby refundację z budżetu państwa, zgodnie ze specustawą" - powiedział Waśko.

Natomiast - jak kontynuował - środki na leczenie COVID-19, po wygaśnięciu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, czyli od 1 kwietnia, będą rozliczane tak, jak inne świadczenia zdrowotne.

Podwyżka od 1 kwietnia 2022 r. taryfy świadczeń zdrowotnych

Wiceprezes NFZ zaznaczył również, że od 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z inflacją, taryfa świadczeń zdrowotnych zostanie podniesiona o 4,5 proc. To do końca tego roku prawie 3 mld zł więcej na świadczenia dla placówek medycznych. Środki te pochodzić będą ze wzrostu przychodów ze składki zdrowotnej.

Budżet NFZ a limity świadczeń

Z kolei odnosząc się do kwestii limitów świadczeń w szpitalach powiedział, że to złożony problemem, bo aby je znieść, trzeba by odejść od ryczałtowego finansowania. Dodał, że kwestia jest otwarta. Przyznał, że część szpitali te limity przekracza i korzysta na tym rozwiązaniu, ale głównie powiatowe szpitale mają problem z wykonaniem limitu, a oczekują, że NFZ będzie płacić za niewykonanie tego limitu.

Budżet NFZ a minimalne wynagrodzenie osobom wykonującym zawód medyczny

Przyznał również, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu projektu ustawy dotyczącego podniesienia minimalnego wynagrodzenia osobom wykonującym zawód medyczny. Resort zapowiadał, że nastąpi to od 1 lipca br. Waśko przekazał, że trudno oszacować na razie skutki finansowe takiego rozwiązania, ale "to kwota kilku miliardów złotych". Nie jest też przesądzone, czy będą na to wyodrębnione środki, czy znajdą się w koszyku świadczeń przekazywanych podmiotom leczniczym.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Emerytka
  2022-03-23 17:07:53
  Taak, płacę dwa razy tzw. Składkę (emerytura i praca). To nie jest żadna składka tylko podatek, który płacą ci którzy chcą albo muszą pracować na emeryturze 😡. Zwykłe oszustwo....
  0
 • 8 gwiazdek
  2022-03-23 17:28:12
  I co kase zabierają a do specjalisty za 2 lata zwykłe złodziejstwo polskiego rządu ludzie nie dajcie się ogłupiać i zróbcie co trzeba na wyborach
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Emerytury nauczycielskie prawem nie przywilejem. Kiedy zostaną przywrócone

Emerytury nauczycielskie po 20 latach pracy „przy tablicy” lub po 30 latach pracy w ogóle to przedmiot projektu, który – jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – jest na końcowym etapie prac. Zapowiedział, że jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne. 

Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r. [3 mld zł]

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.