FOMO - czy jest również Twoim problemem?
REKLAMA
REKLAMA
Co oznacza FOMO?
FOMO to lęk przed byciem pozbawionym dostępu do informacji, odłączenia. W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Przedmiotem lęku są myśli, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę.
REKLAMA
Termin FOMO po raz pierwszy został użyty przez Dan`a Hermana w połowie lat 90. XX wieku. Zdefiniował on go wówczas jako „obawy przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i jednocześnie utratę spodziewanej radości, związanej z wyczerpaniem wszystkich tych możliwości”. Z kolei Patrick McGinnis określił je jako „nadoptymalizowanie” .
FOMO w pracy – jak się objawia?
FOMO nie dotyczy tylko świata wirtualnego i życia w Internecie. Niektórzy zmagają się z nim również w życiu realnym. Również charakteryzuje je lęk przed byciem niepoinformowanym o czymś ważnym, ale właśnie w pracy. Boimy się, że „wypadniemy z obiegu”.
Co to znaczy syndrom FOMO?
Pojawienie się lęku z powodu braku wystarczających informacji wywołuje efekt spirali i intensyfikacji zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak przymus korzystania z Internetu i pozostawania online.
W przypadku pozbawienia dostępu do informacji, bądź „bycia offline” osoby z wysokim FOMO odczuwają:
- wzmożony niepokój,
- napięcie psychiczne,
- strach
- poczucie osamotnienia,
- nudności,
- zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- dyskomfort
Czy mam FOMO?
Zwykła chęć bycia poinformowanym nie jest jeszcze syndromem FOMO. Jest naturalną potrzebą. Kluczowe są tu proporcje i samopoczucie w przypadku braku dostępu do sieci. Przypadłość tą diagnozuje zwykle psycholog. Warto jednak zastanowić się i przeanalizować swoje zachowanie i uczucia wynikłe z braku dostępu do internetu.
Na FOMO może wskazywać:
- Obawa się, że inni ludzie mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
- Obawa, że moi znajomi mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
- Niepokój związany z brakiem bieżących informacji o planach znajomych.
- Obawa przez przegapieniem spotkania ze znajomymi.
FOMO w Polsce
Z badań przeprowadzonych w 2019 r. i wynikach opublikowanych w publikacji pt. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport, wynika, że już 14% rodaków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%! Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa i izolacja społeczna znacznie pogłębiły to zjawisko.
FOMO a diagnoza
Na początek warto rozważyć ile czasu jesteśmy obecni w sieci i co się z nami dzieje, gdy nie mamy do niej dostępu. Doświadczeniem, które pokazało skale problemu była globalna awaria portalu społecznościowego Facebook w październiku 2021 r. Nie działał blisko 6 godzin, a wiele osób czuło z tego powodu co najmniej dyskomfort!
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto spróbować ograniczyć swoją aktywność w sieci. Warto również skonsultować się z psychologiem, jeśli nie możemy samodzielnie uporać się z tym problemem. Może on w znaczny sposób obniżać komfort życia.
FOMO przyczyny
Podstawową przyczyno wytworzenia się FOMO jest brak przestrzegania zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachowanie higieny cyfrowej może nad uchronić przed tego rodzaju konsekwencjami.
W przypadku dzieci i młodzieży powodem jest brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i uświadamiania pociechy jak ważne dla zdrowia psychicznego jest dawkowanie sobie wszelkich informacji z sieci. Zaspokojenie ich potrzeb psychologicznych w realnym życiu ma tutaj kluczowe znaczenie. Zwłaszcza potrzeba przynależności, bycia rozumianym, wysłuchanym i akceptowanym. Poczucie posiadania osób bliskich i silnych relacji międzyludzkich również jest bardzo ważne. Warto również organizować dziecku zajęcia w życiu realnym, aby nie miało pokusy ciągłego życia w sieci.
Jak radzić sobie z FOMO?
Aby uporać się z syndromem FOMO warto zadbać o higienę życia cyfrowego. Zarówno swoją, jak i podopiecznych.
Jak zadbać o higienę życia cyfrowego?
- Samodzielne utrzymywanie zdrowych nawyków w korzystaniu z technologii,
- Wyłączenie się z sieci przed snem,
- Kontrola czasu spędzonego w sieci,
- Dbanie i troska o realne kontakty międzyludzkie,
- Niekorzystanie z internetu, a zwłaszcza z social mediów, w trakcie spotkań,
- Bycie offline w trakcie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, czy rozrywkowych,
- Efektywne organizowanie form spędzania czasu poza siecią.
- Kształcenie kompetencji cyfrowych, np. umiejętności bycia offline.
Jeśli mamy problem z zachowaniem higieny cyfrowej mogą pomóc na w tym różne aplikacje na telefon, kontrolujące naszą aktywność w sieci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.