REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FOMO - czy jest również Twoim problemem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja INFOR.pl
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza FOMO?

FOMO to lęk przed byciem pozbawionym dostępu do informacji, odłączenia. W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Przedmiotem lęku są myśli, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę.

REKLAMA

Termin FOMO po raz pierwszy został użyty przez Dan`a Hermana w połowie lat 90. XX wieku. Zdefiniował on go wówczas jako „obawy przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i jednocześnie utratę spodziewanej radości, związanej z wyczerpaniem wszystkich tych możliwości”. Z kolei Patrick McGinnis określił je jako „nadoptymalizowanie” .

FOMO w pracy – jak się objawia?

FOMO nie dotyczy tylko świata wirtualnego i życia w Internecie. Niektórzy zmagają się z nim również w życiu realnym. Również charakteryzuje je lęk przed byciem niepoinformowanym o czymś ważnym, ale właśnie w pracy. Boimy się, że „wypadniemy z obiegu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to znaczy syndrom FOMO?

Pojawienie się lęku z powodu braku wystarczających informacji wywołuje efekt spirali i intensyfikacji zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak przymus korzystania z Internetu i pozostawania online.

W przypadku pozbawienia dostępu do informacji, bądź „bycia offline” osoby z wysokim FOMO odczuwają:

  • wzmożony niepokój,
  • napięcie psychiczne,
  • strach
  • poczucie osamotnienia,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • dyskomfort

Czy mam FOMO?

Zwykła chęć bycia poinformowanym nie jest jeszcze syndromem FOMO. Jest naturalną potrzebą. Kluczowe są tu proporcje i samopoczucie w przypadku braku dostępu do sieci. Przypadłość tą diagnozuje zwykle psycholog. Warto jednak zastanowić się i przeanalizować swoje zachowanie i uczucia wynikłe z braku dostępu do internetu.

Na FOMO może wskazywać:

  • Obawa się, że inni ludzie mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Obawa, że moi znajomi mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Niepokój związany z brakiem bieżących informacji o planach znajomych.
  • Obawa przez przegapieniem spotkania ze znajomymi.

FOMO w Polsce

Z badań przeprowadzonych w 2019 r. i wynikach opublikowanych w publikacji pt. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport, wynika, że  już 14% rodaków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%! Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa  i izolacja społeczna znacznie pogłębiły to zjawisko.

FOMO a diagnoza

Na początek warto rozważyć ile czasu jesteśmy obecni w sieci i co się z nami dzieje, gdy nie mamy do niej dostępu. Doświadczeniem, które pokazało skale problemu była globalna awaria portalu społecznościowego Facebook w październiku 2021 r. Nie działał blisko 6 godzin, a wiele osób czuło z tego powodu co najmniej dyskomfort!

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto spróbować ograniczyć swoją aktywność w sieci. Warto również skonsultować się z psychologiem, jeśli nie możemy samodzielnie uporać się z tym problemem. Może on w znaczny sposób obniżać komfort życia.

FOMO przyczyny

Podstawową przyczyno wytworzenia się FOMO jest brak przestrzegania zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachowanie higieny cyfrowej może nad uchronić przed tego rodzaju konsekwencjami.

W przypadku dzieci i młodzieży powodem jest brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i uświadamiania pociechy jak ważne dla zdrowia psychicznego jest dawkowanie sobie wszelkich informacji z sieci. Zaspokojenie ich potrzeb psychologicznych w realnym życiu ma tutaj kluczowe znaczenie. Zwłaszcza potrzeba przynależności, bycia rozumianym, wysłuchanym i akceptowanym. Poczucie posiadania osób bliskich i silnych relacji międzyludzkich również jest bardzo ważne. Warto również organizować dziecku zajęcia w życiu realnym, aby nie miało pokusy ciągłego życia w sieci.

Jak radzić sobie z FOMO?

Aby uporać się z syndromem FOMO warto zadbać o higienę życia cyfrowego. Zarówno swoją, jak i podopiecznych.

Jak zadbać o higienę życia cyfrowego?

- Samodzielne utrzymywanie zdrowych nawyków w korzystaniu z technologii,

- Wyłączenie się z sieci przed snem,

- Kontrola czasu spędzonego w sieci,

- Dbanie i troska o realne kontakty międzyludzkie,

- Niekorzystanie z internetu, a zwłaszcza z social mediów, w trakcie spotkań,

- Bycie offline w trakcie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, czy rozrywkowych,

- Efektywne organizowanie form spędzania czasu poza siecią.

 - Kształcenie kompetencji cyfrowych, np. umiejętności bycia offline.

Jeśli mamy problem z zachowaniem higieny cyfrowej mogą pomóc na w tym różne aplikacje na telefon, kontrolujące naszą aktywność w sieci.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA