REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FOMO - czy jest również Twoim problemem?

Redakcja INFOR.pl
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza FOMO?

FOMO to lęk przed byciem pozbawionym dostępu do informacji, odłączenia. W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Przedmiotem lęku są myśli, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę.

REKLAMA

Termin FOMO po raz pierwszy został użyty przez Dan`a Hermana w połowie lat 90. XX wieku. Zdefiniował on go wówczas jako „obawy przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i jednocześnie utratę spodziewanej radości, związanej z wyczerpaniem wszystkich tych możliwości”. Z kolei Patrick McGinnis określił je jako „nadoptymalizowanie” .

FOMO w pracy – jak się objawia?

FOMO nie dotyczy tylko świata wirtualnego i życia w Internecie. Niektórzy zmagają się z nim również w życiu realnym. Również charakteryzuje je lęk przed byciem niepoinformowanym o czymś ważnym, ale właśnie w pracy. Boimy się, że „wypadniemy z obiegu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to znaczy syndrom FOMO?

Pojawienie się lęku z powodu braku wystarczających informacji wywołuje efekt spirali i intensyfikacji zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak przymus korzystania z Internetu i pozostawania online.

W przypadku pozbawienia dostępu do informacji, bądź „bycia offline” osoby z wysokim FOMO odczuwają:

 • wzmożony niepokój,
 • napięcie psychiczne,
 • strach
 • poczucie osamotnienia,
 • nudności,
 • zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • dyskomfort

Czy mam FOMO?

Zwykła chęć bycia poinformowanym nie jest jeszcze syndromem FOMO. Jest naturalną potrzebą. Kluczowe są tu proporcje i samopoczucie w przypadku braku dostępu do sieci. Przypadłość tą diagnozuje zwykle psycholog. Warto jednak zastanowić się i przeanalizować swoje zachowanie i uczucia wynikłe z braku dostępu do internetu.

Na FOMO może wskazywać:

 • Obawa się, że inni ludzie mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
 • Obawa, że moi znajomi mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
 • Niepokój związany z brakiem bieżących informacji o planach znajomych.
 • Obawa przez przegapieniem spotkania ze znajomymi.

FOMO w Polsce

Z badań przeprowadzonych w 2019 r. i wynikach opublikowanych w publikacji pt. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport, wynika, że  już 14% rodaków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%! Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa  i izolacja społeczna znacznie pogłębiły to zjawisko.

FOMO a diagnoza

Na początek warto rozważyć ile czasu jesteśmy obecni w sieci i co się z nami dzieje, gdy nie mamy do niej dostępu. Doświadczeniem, które pokazało skale problemu była globalna awaria portalu społecznościowego Facebook w październiku 2021 r. Nie działał blisko 6 godzin, a wiele osób czuło z tego powodu co najmniej dyskomfort!

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto spróbować ograniczyć swoją aktywność w sieci. Warto również skonsultować się z psychologiem, jeśli nie możemy samodzielnie uporać się z tym problemem. Może on w znaczny sposób obniżać komfort życia.

FOMO przyczyny

Podstawową przyczyno wytworzenia się FOMO jest brak przestrzegania zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachowanie higieny cyfrowej może nad uchronić przed tego rodzaju konsekwencjami.

W przypadku dzieci i młodzieży powodem jest brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i uświadamiania pociechy jak ważne dla zdrowia psychicznego jest dawkowanie sobie wszelkich informacji z sieci. Zaspokojenie ich potrzeb psychologicznych w realnym życiu ma tutaj kluczowe znaczenie. Zwłaszcza potrzeba przynależności, bycia rozumianym, wysłuchanym i akceptowanym. Poczucie posiadania osób bliskich i silnych relacji międzyludzkich również jest bardzo ważne. Warto również organizować dziecku zajęcia w życiu realnym, aby nie miało pokusy ciągłego życia w sieci.

Jak radzić sobie z FOMO?

Aby uporać się z syndromem FOMO warto zadbać o higienę życia cyfrowego. Zarówno swoją, jak i podopiecznych.

Jak zadbać o higienę życia cyfrowego?

- Samodzielne utrzymywanie zdrowych nawyków w korzystaniu z technologii,

- Wyłączenie się z sieci przed snem,

- Kontrola czasu spędzonego w sieci,

- Dbanie i troska o realne kontakty międzyludzkie,

- Niekorzystanie z internetu, a zwłaszcza z social mediów, w trakcie spotkań,

- Bycie offline w trakcie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, czy rozrywkowych,

- Efektywne organizowanie form spędzania czasu poza siecią.

 - Kształcenie kompetencji cyfrowych, np. umiejętności bycia offline.

Jeśli mamy problem z zachowaniem higieny cyfrowej mogą pomóc na w tym różne aplikacje na telefon, kontrolujące naszą aktywność w sieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA