REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FOMO - czy jest również Twoim problemem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja INFOR.pl
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
FOMO - czy jest również Twoim problemem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza FOMO?

FOMO to lęk przed byciem pozbawionym dostępu do informacji, odłączenia. W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Przedmiotem lęku są myśli, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę.

REKLAMA

Termin FOMO po raz pierwszy został użyty przez Dan`a Hermana w połowie lat 90. XX wieku. Zdefiniował on go wówczas jako „obawy przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i jednocześnie utratę spodziewanej radości, związanej z wyczerpaniem wszystkich tych możliwości”. Z kolei Patrick McGinnis określił je jako „nadoptymalizowanie” .

FOMO w pracy – jak się objawia?

FOMO nie dotyczy tylko świata wirtualnego i życia w Internecie. Niektórzy zmagają się z nim również w życiu realnym. Również charakteryzuje je lęk przed byciem niepoinformowanym o czymś ważnym, ale właśnie w pracy. Boimy się, że „wypadniemy z obiegu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to znaczy syndrom FOMO?

Pojawienie się lęku z powodu braku wystarczających informacji wywołuje efekt spirali i intensyfikacji zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak przymus korzystania z Internetu i pozostawania online.

W przypadku pozbawienia dostępu do informacji, bądź „bycia offline” osoby z wysokim FOMO odczuwają:

  • wzmożony niepokój,
  • napięcie psychiczne,
  • strach
  • poczucie osamotnienia,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • dyskomfort

Czy mam FOMO?

Zwykła chęć bycia poinformowanym nie jest jeszcze syndromem FOMO. Jest naturalną potrzebą. Kluczowe są tu proporcje i samopoczucie w przypadku braku dostępu do sieci. Przypadłość tą diagnozuje zwykle psycholog. Warto jednak zastanowić się i przeanalizować swoje zachowanie i uczucia wynikłe z braku dostępu do internetu.

Na FOMO może wskazywać:

  • Obawa się, że inni ludzie mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Obawa, że moi znajomi mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Niepokój związany z brakiem bieżących informacji o planach znajomych.
  • Obawa przez przegapieniem spotkania ze znajomymi.

FOMO w Polsce

Z badań przeprowadzonych w 2019 r. i wynikach opublikowanych w publikacji pt. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport, wynika, że  już 14% rodaków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%! Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa  i izolacja społeczna znacznie pogłębiły to zjawisko.

FOMO a diagnoza

Na początek warto rozważyć ile czasu jesteśmy obecni w sieci i co się z nami dzieje, gdy nie mamy do niej dostępu. Doświadczeniem, które pokazało skale problemu była globalna awaria portalu społecznościowego Facebook w październiku 2021 r. Nie działał blisko 6 godzin, a wiele osób czuło z tego powodu co najmniej dyskomfort!

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto spróbować ograniczyć swoją aktywność w sieci. Warto również skonsultować się z psychologiem, jeśli nie możemy samodzielnie uporać się z tym problemem. Może on w znaczny sposób obniżać komfort życia.

FOMO przyczyny

Podstawową przyczyno wytworzenia się FOMO jest brak przestrzegania zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachowanie higieny cyfrowej może nad uchronić przed tego rodzaju konsekwencjami.

W przypadku dzieci i młodzieży powodem jest brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i uświadamiania pociechy jak ważne dla zdrowia psychicznego jest dawkowanie sobie wszelkich informacji z sieci. Zaspokojenie ich potrzeb psychologicznych w realnym życiu ma tutaj kluczowe znaczenie. Zwłaszcza potrzeba przynależności, bycia rozumianym, wysłuchanym i akceptowanym. Poczucie posiadania osób bliskich i silnych relacji międzyludzkich również jest bardzo ważne. Warto również organizować dziecku zajęcia w życiu realnym, aby nie miało pokusy ciągłego życia w sieci.

Jak radzić sobie z FOMO?

Aby uporać się z syndromem FOMO warto zadbać o higienę życia cyfrowego. Zarówno swoją, jak i podopiecznych.

Jak zadbać o higienę życia cyfrowego?

- Samodzielne utrzymywanie zdrowych nawyków w korzystaniu z technologii,

- Wyłączenie się z sieci przed snem,

- Kontrola czasu spędzonego w sieci,

- Dbanie i troska o realne kontakty międzyludzkie,

- Niekorzystanie z internetu, a zwłaszcza z social mediów, w trakcie spotkań,

- Bycie offline w trakcie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, czy rozrywkowych,

- Efektywne organizowanie form spędzania czasu poza siecią.

 - Kształcenie kompetencji cyfrowych, np. umiejętności bycia offline.

Jeśli mamy problem z zachowaniem higieny cyfrowej mogą pomóc na w tym różne aplikacje na telefon, kontrolujące naszą aktywność w sieci.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA