REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ile zarabiają lekarze w szpitalach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile zarabia lekarz? Uwarunkowane jest to kilkoma czynnikami m.in. doświadczeniem i stażem pracy. Ponadto na wysokość pensji wpływa to, czy lekarz pracuje w sektorze publicznym, prywatnym, w kraju czy za granicą. W prywatnych klinikach zarobki potrafią sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.
rozwiń >

Zmienia się model wynagradzania lekarzy

REKLAMA

Temat zarobków lekarzy od dawna jest szeroko omawiany publicznie. Emocje wzbudza przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto lekarzy. Różne specjalizacje lekarskie są opłacane inaczej – jedne są bardziej intratne, inne mniej. Bezdyskusyjnie eskulap zajmujący się medycyną estetyczną i pracujący w prywatnej klinice urody zarobi o wiele więcej, niż lekarz pracujący na SORze. 

REKLAMA

Jak wskazują eksperci często oferowane wynagrodzenie jest wypadkową podaży i braku popytu w danym miejscu, ale nie opisem rynku. Najwyższe wynagrodzenia pracodawcy oferują lekarzom w największych miastach. Coraz częściej na LOP pojawiają się oferty procentowe, niewątpliwie wskazuje to na zmieniający się model wynagradzania, jak i oferty samych lekarzy. W opinii "Lekarze - oferty pracy" , który przedstawił raport ze stawkami wynagrodzeń, jakie pracodawcy oferują lekarzom – widoczne jest coraz częściej to, że znaczenia nabierają benefity pozapłacowe. Wynagrodzenie niewątpliwie to ważny element, lecz nie jedyny. Znaczenie ma także atmosfera oraz rzeczywista możliwość leczenia pacjenta. 

Ile zarabia lekarz rezydent? 

Minimalne wynagrodzenie lekarza stażysty i rezydenta określa rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 1 lipca 2021 roku. Dotyczy głównie lekarzy pracujących w publicznych szpitalach. Rezydent w trakcie pierwszych 2 lat swojej pracy zarobi, co najmniej 5 752 zł brutto bądź 5 478 zł brutto (uwarunkowane od specjalizacji). Po 2 latach jego minimalne zarobki muszą ulec wzrostowi do kwoty 5 862 zł brutto bądź 5 643 zł brutto. 

Jak wskazują autorzy raportu LOP, funkcjonują dwa trendy, co do klasyfikowania rezydentów w zakresie oferowanych stawek płacowych. Są traktowani, jako rezydenci, albo, jako specjaliści. W drugim przypadku proponowane wynagrodzenie jest zbliżone do uzyskiwanego przez specjalistów. Rynek wycenia pełną specjalizację +31 proc. Średnia stawka godzinowa proponowana rezydentowi w III kwartale wyniosła 142 zł brutto, zaś dla specjalisty 202 zł brutto. 

Zarobki lekarzy. Ile zarabia doktor, ile profesor? 

Bez wątpienia posiadanie przez lekarza tytułu naukowego, wpływa na wysokość jego zarobków. Jak pokazują dane ELA, doktor medycyny może liczyć n zarobek w kwocie 7768 zł. Z danych raportu Work Servis przygotowanych dla Radia Zet, dotyczących średnich zarobków Polaków wynika, że na najlepsze finansowe apanaże może liczyć profesor medycyny, który prowadzi prywatną praktykę – 38 921 zł netto. Jest to najbardziej dochodowy zawód w Polsce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Zarobki lekarzy. Płeć ma znaczenie 

Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego – lekarki zarabiają mniej od swoich kolegów. Nierówności płacowe ze względu na płeć są bardzo widoczne – mediana przychodu kobiety lekarza (13,9 tys. zł) stanowi niecałe 66 proc. mediany przychodu mężczyzny lekarza (21,2 tys.). Pod względem relatywnej różnicy między medianą zarobków kobiet i mężczyzn następni w kolejności są lekarze dentyści (mediana przychodu kobiet stanowi 68 proc. mediany przychodu mężczyzn) – wskazuje analiza PIE. 

Zarobki lekarzy. Zróżnicowanie regionalne 

Z raportu „Lekarze – oferty pracy” za 3 kwartały 2022 roku wynika, że oferta stawki dla lekarzy we wszystkich województwach, uległa niewielkiemu wzrostowi: 

 • I kwartał 2022 rok – 168,11 zł brutto za godz. 
 • II kwartał 2022 rok – 181,95 zł brutto za godź. 
 • III kwartał 2022 rok – 185,17 zł brutto za godzinę. 

REKLAMA

Propozycję najwyższego wynagrodzenia za godzinę pracy lekarz statystycznie może otrzymać w województwie Dolnośląskim (średnio 209,02 zł), Wielkopolskim i Małopolskim. Najniższe wynagrodzenie oferuje województwo Świętokrzyskie (125 zł). Utrzymuje się trend do lepszych ofert w województwach zachodnich. 

Pod względem podziału na miasta, to zazwyczaj duże miasta mają najlepsze oferty pod względem wynagrodzenia. W miejscowościach powyżej 250 tys. mieszkańców, oferowane wynagrodzenie przekraczało 200 zł brutto za godzinę pracy. Gdy tymczasem w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, średnia stawka za godzinę pracy wynosiła około 150 zł brutto. 

Stawka godzinowa dla lekarza wg specjalizacji 

Według ofert pracy z III kwartału, do specjalizacji z najwyższymi ofertami stawek wynagrodzeń brutto za godzinę pracy zaliczamy: 

 • hematologia - 350 zł, 
 • genetyka kliniczna - 350 zł, 
 • okulistyka - 307 zł, 
 • reumatologia - 300 zł, 
 • endokrynologia - 300 zł, 
 • radiologia - 283 zł, 
 • medycyna pracy - 257 zł, 
 • dermatologia - 256 zł, 
 • pulmonologia - 250 zł.

Zarobki lekarzy w Polsce na tle Unii Europejskiej 

W 2021 roku średnia płaca lekarza w Niemczech wynosiła niemal 90 tys. euro brutto rocznie. Należy dodać, że lekarze są najlepiej opłacaną grupą zawodową w tym kraju, cieszącą się dobrą reputacją i szacunkiem. To, ile zarabia niemiecki lekarz specjalista, uwarunkowane jest wieloma czynnikami, jak staż pracy, pełnione funkcje, rodzaj umowy etc. We Francji wynagrodzenie brutto w niektórych specjalnościach sięga 10 tys. euro miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wśród lekarzy w Wielkiej Brytanii to 78 tys. funtów rocznie. Jednakże w zależności od specjalizacji oraz stażu pracy oscyluje między 30 tys. - 133 tys. funtów. W Norwegii lekarz zarabia 13 400 euro miesięcznie. Wynagrodzenie lekarzy w Stanach Zjednoczonych wynosi 17000 dolarów miesięcznie. 

Dane pozwalające na porównanie średnich zarobków lekarzy w krajach Europy publikuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Odnoszą się one do pensji lekarzy ogólnych i specjalistów w podziale na zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia oraz samozatrudnionych. Z raportu wynika, że w 2020 roku średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Polsce zatrudnionego w jednostce służby zdrowia było drugim najniższym wśród 10 państw Europy ujętych w zestawieniu i stanowiło około 37 tys. dolarów brutto.  Niższe było na Węgrzech (27,9 tys. dolarów). Najwyższe odnotowano w Islandii (165,2 tys. dolarów), Holandii (127,1 tys.) oraz w Finlandii (90 tys.). 

Według OECD, średnie roczne wynagrodzenie lekarza specjalisty w Polsce wynosiło w 2020 roku 23 tys. dolarów, i stanowi to najmniejszą kwotę wśród 11 państw OECD, które zostały ujęte zestawieniu. Najwięcej zarabiali lekarze specjaliści we Włoszech (93 tys. dolarów), Hiszpanii (90 tys.) i Słowenii (62 tys.). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA