REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabia ratownik medyczny i jak wygląda jego praca?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile zarabia ratownik medyczny?
Ile zarabia ratownik medyczny?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile zarabia ratownik medyczny? Ratownik medyczny to ktoś pomiędzy lekarzem a sanitariuszem – wyszkolony do ratowania życia. To niewątpliwie zawód dla osób odpornych na stres i wytrzymałych fizycznie. Niestety wysokość zarobków ratowników medycznych wciąż nie jest adekwatna do obowiązków i odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Wielu ratowników dlatego decyduje się na stałą bądź dodatkową pracę w sektorze prywatnym. Ile zarabia ratownik medyczny i jak wygląda jego praca, opisujemy w artykule. 
rozwiń >

Czym zajmuje się ratownik medyczny? 

Do zadań ratownika medycznego, oprócz udzielania czynności ratunkowych, jest także przeprowadzenie wywiadu z poszkodowanym (jeżeli jest taka możliwość). Ratownika medycznego musi cechować komunikatywność, a także umiejętność porozumienia z pacjentem. Ratownik musi umieć obsługiwać sprzęt medyczny, przeszkodzić kolejne szkolenia, udoskonalać się – ciągła nauka i poszerzanie wiedzy jest obowiązkiem. Ratownicy raz na 5 lat przechodzą coś w rodzaju rozliczenia – muszą w tym czasie uzbierać odpowiednią liczbę punktów z uczestnictwa m.in. w kursach, szkoleniach czy konferencjach. Ratownik medyczny może pracować w pogotowiu ratunkowym, prywatnych firmach medycznych oraz być członkiem służb ratunkowych różnych instytucji, jak m.in. policja, straż pożarna. 

REKLAMA

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać ratownikiem medycznym? 

Bez wątpienia zawód ratownika medycznego mogą wykonywać osoby wytrzymałe fizycznie i odporne psychicznie. To zawód wymagający trzeźwości umysłu i działania pod presją czasu. Dokładnie, kto może zostać ratownikiem medycznym określone zostało w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według art. 10 ust. 1 ratownikiem może zostać osoba, która: 

 1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych; 
 2. posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu;
 3. wykazuje znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu i złożyła oświadczenie o następującej treści: „Oświadczam, że władam językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego”, z zastrzeżeniem ust. 2;
 4. spełnia następujące wymagania:
 • rozpoczęła przed dniem 1 października 2019 r. studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskała tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub
 • rozpoczęła po roku akademickim 2018/2019 studia wyższe przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego, prowadzone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 68 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374 i 695), i uzyskała tytuł zawodowy licencjata oraz złożyła z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego, zwany dalej „PERM”, lub 
 • rozpoczęła przed dniem 1 marca 2013 r. naukę w publicznej szkole policealnej lub niepublicznej szkole policealnej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskała dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego ratownik medyczny albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny, lub 
 • posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederacja Szwajcarska lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy ratownik medyczny, i uzyskała prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z odrębnymi przepisami, lub 
 • posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 220). 

Ile trwa nauka na ratownika medycznego? 

REKLAMA

Chcąc zostać ratownikiem medycznym, należy skończyć studia wyższe na kierunku lub specjalności ratownictwa medycznego i uzyskać tytuł licencjata bądź magistra. W trakcie studiów przyszli ratownicy zyskują wiedzę na temat m.in. anatomii, fizjologii, położnictwa, medycyny sądowej. Uczeni są jak szybko udzielać pomocy, jak zachowywać się podczas katastrof czy wypadków i jak postępować, kiedy ma miejsce nagłe zagrożenie życia. 

Umiejętności ratownika medycznego, można też zdobyć bez ukończenia studiów wyższych; kończąc specjalne kursy doszkalające. Z takiej możliwości korzystają pracownicy służb ratunkowych (policja, straż pożarna, straż graniczna), w ten sposób uzyskując uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy na miejscu nagłego wypadku.

Egzamin na ratownika medycznego (PERM) 

Studenci ratownictwa medycznego, którzy rozpoczęli studia po roku akademickim 2018/2019, muszą po ich ukończeniu odbyć półroczne praktyki (łączna liczba godzin – 960), a następnie przystąpić do Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM). Za przystąpienie do egzaminu należy uiścić opłatę, która ma wynosić nie więcej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ubiegły rok w sektorze przedsiębiorstw. Przed przystąpieniem do egzaminu należy się do niego zgłosić. Według art. 10b ust. 9 ustawy z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w zgłoszeniu muszą zostać zawarte następujące dane: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • imię (imiona) i nazwisko; 
 • datę urodzenia; 
 • miejsce urodzenia; 
 • numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz kraj wydania; obywatelstwo (obywatelstwa); 
 • adres do korespondencji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu, jeżeli posiada; 
 • nazwę i adres ukończonej uczelni, numer i datę wydania dyplomu.

Chcąc złożyć zgłoszenie, należy zarejestrować się w SMK – Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Aby potwierdzić swoją tożsamość, należy złożyć podpis kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź przez profil zaufany ePUAP, może to zrobić także uczelnia, na której studiował kandydat do zawodu czy też wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Następna jest weryfikacja uprawnień i złożenie zgłoszenia do PERM.

Ile zarabia ratownik medyczny w 2023 r.? 

Mimo ogromnej odpowiedzialności, jaką niesie za sobą bycie ratownikiem medycznym, nie jest to zawód przynoszący duże profity. Średnia pensja wynosi 4860 zł brutto. Co 4 osoba zarabia mniej niż 4000 zł brutto. Jedynie 25 proc. ratowników medycznych może poszczycić się pensją w kwocie większej niż 5780 zł brutto. Najwięcej zarabiają osoby pracujące w tym zawodzie w województwie małopolskim, śląskim oraz wielkopolskim.

Ratownik medyczny – cechy 

Jak już była o tym mowa wcześniej, ratownik medyczny to zawód dla osób wytrzymałych psychicznie i fizycznie, umiejących pracować pod presją czasu i w ekstremalnych warunkach. Osób charakteryzujących się zdecydowaniem, umiejętnością koncentracji i trzeźwym spojrzeniem na sytuację. Ratownik medyczny dbając o bezpieczeństwo pacjenta, musi także mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. To zawód, w którym wciąż trzeba się doszkalać i powiększać swoją wiedzę.  

Oferty pracy — ratownik medyczny. Gdzie ich szukać? 

W zależności, gdzie chciałby pracować ratownik medyczny, najlepiej jest zaglądać na strony z ofertami pracy szpitali, centrów medycznych oraz innych ośrodków. Warto skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy, którą stworzyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przydatne są także wyszukiwarki portali z ofertami pracy, a także biuro kariery uczelni (w przypadku, gdy ratownik jest jeszcze w trakcie studiów). 

 

CV i list motywacyjny ratownika medycznego — jak się wyróżnić? 

Dla pracodawcy liczy się wykształcenie, umiejętności oraz doświadczenie. Przy szukaniu pracy istotne jest CV i dobrze napisany list motywacyjny, w którym kandydat wykaże swoje atuty. Należy pokazać pracodawcy, że CV i list motywacyjny został stworzony specjalnie na potrzeby rekrutacji. W CV należy podać podsumowanie zawodowe – doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia. W liście motywacyjnym warto zawrzeć, dlaczego wybrało się akurat taki zawód. Dokumenty musi charakteryzować przejrzystość, by nic nie umknęło uwadze pracodawcy. Warto wykorzystać gotowy CV szablon. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lubomir
  2023-04-08 18:40:48
  Nieprawdą jest, że umiejętności ratownika medycznego moga zdobyć policjanci czy strażnicy na kursach zawodowych. Mogą oni nauczyć się kwalifikowanej pierwsze pomocy (kpp), ale to jest kropla w morzu przy tym, czego uczą się ratownicy medyczni na studiach. Ratownicy medyczni udzielają medycznych czynności ratunkowych, co jest dużo szerszym wachlarzem umiejętności.
  0
 • Demi
  2023-02-21 08:15:48
  Do autora tego artykułu : obecnie nie kształci się ratowników medycznych na studiach magisterskich, ratownik kończy studia licencjackie, może iść na dwuletnią magisterkę ale nie z ratownictwa. Pozdrawiam serdecznie
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA