REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie przez gminy promocji profilaktyki nowotworowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gadomski

REKLAMA

Zadaniem samorządów lokalnych jest opracowywanie i realizacja programów zdrowotnych w zakresie zapewnienia mieszkańcom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Jednym z najistotniejszych elementów tych działań jest prowadzenie przez gminy promocji profilaktyki nowotworowej.

Najlepszą bronią przed nowotworami są działania profilaktyczne. Wymierne i bardzo pozytywne efekty przynoszą m.in. badania w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Są one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Przebadać można się bezpłatnie.

REKLAMA

USTAWOWE OBOWIĄZKI

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) zadania własne, realizowane w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Należy do nich m.in.:

● opracowywanie i realizacja programów zdrowotnych wynikających z rozpoznania potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców,

● ocena efektów realizacji tych programów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swego rodzaju zachętą do opracowywania projektów działań promujących profilaktykę jest konkurs „Zdrowa Gmina” organizowany od dwóch lat przez Polską Unię Onkologii.

Tam, gdzie nie ma ośrodka

REKLAMA

Namawianie mieszkańców na badania profilaktyczne wcale nie jest łatwe. Szczególnie w miejscowościach, w których nie ma w pobliżu specjalistycznych poradni. W gminie Pruchnik, żeby przebadać się u ginekologa, trzeba udać się do oddalonej o 20 km przychodni. Dojazdy kosztują, nie każda kobieta ma też czas na wizytę u lekarza.

– W takich właśnie miejscowościach promowanie profilaktyki nowotworowej wymaga szczególnego zaangażowania ze strony pracowników gminy – informuje Agnieszka Mendel z Urzędu Gminy Pruchnik. – W ramach udziału w konkursie „Zdrowa Gmina” zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy wiele działań ułatwiających naszym mieszkankom dostęp do specjalistów i możliwość przeprowadzenia badań. Zorganizowaliśmy m.in. transport do ośrodków wykonujących badania przesiewowe oraz przyjazd mammobusu do Pruchnika.

Łatwiejszy dostęp to jednak nie wszystko. Niepokojącym zjawiskiem są grupy osób bezrobotnych i ubogich, które uważają, że dbanie o zdrowie jest czymś zbędnym i zabierającym czas. Często wychodzą z założenia, że lepiej się nie badać, by przypadkiem czegoś nie wykryć. A przecież na raka i tak nie ma skutecznego lekarstwa, co ma być i tak będzie, po co więc martwić się na zapas? – Oczywiście nie można nikogo zmusić, żeby poszedł do lekarza i się zbadał, ale nie można również godzić się na taką postawę i zostawić tych ludzi – mówi Agnieszka Mendel. – W takim przypadku potrzebna jest szczególna zachęta. Dla pań z naszej gminy, które zgłosiły się na badania, przygotowaliśmy upominki. Były konkursy z nagrodami. Poza tym szereg szkoleń i spotkań informacyjnych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji: W zdrowej gminie zdrowiej żyć

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA