REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko u stomatologa. Jakie świadczenia są dostępne na NFZ?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Dziecko u stomatologa. Jakie świadczenia są dostępne na NFZ?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziecko u stomatologa. Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do stomatologa? Jakie świadczenia dentystyczne można uzyskać w ramach NFZ? Czy trzeba dopłacać za białą plombę? 

Pierwsza wizyta u stomatologa 

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, a ściślej pedodonty, bo tak nazywa się specjalista stomatologii dziecięcej, powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka, a już na pewno, gdy pojawią się pierwsze zęby. Zazwyczaj taka pierwsza wizyta ma bardziej charakter adaptacyjny, dziecko oswaja się z gabinetem, lekarzem, otwieraniem buzi. Wizyta adaptacyjna przysługuje dzieciom do 6 r.ż.

REKLAMA

Jak dbać o zęby małego dziecka? 

REKLAMA

Warto wiedzieć, że o dziąsła dziecka należy dbać od pierwszych dni życia, a z pierwszymi oznakami mlecznych zębów wprowadzić do codziennej higieny mycie ząbków delikatną szczoteczką i specjalnie dostosowaną do wieku pastą do zębów. Próchnica to także choroba zębów mlecznych, zaniedbanie ich może mieć długofalowe skutki później na zębach stałych. 

– Wczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy, stanów zapalnych miazgi czy ropni, prowadzi do przemieszczania się zębów stałych. Chore zęby mleczne bolą i są ogniskami bakterii przenoszonych z krwiobiegiem do różnych narządów – podkreśla lek. dent. Jolanta Ryńska.

Dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować przebarwień, plamek czy zaczerwienionych dziąseł u dziecka. 

Stomatolog w szkole

Uczniowie szkół podstawowych i średnich mają zapewnioną stałą opiekę dentystyczną w szkole. Placówka, która nie ma u siebie gabinetu stomatologicznego, powinna zapewnić uczniom leczenie w najbliższej przychodni z kontraktem z NFZ. Dzieci mogą korzystać także z mobilnych gabinetów stomatologicznych, tzw. dentobusów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Co zrobi stomatolog na NFZ? 

Zakres usług stomatologicznych w ramach NFZ jest bardzo szeroki i warto z niego korzystać, bo ceny w prywatnych gabinetach zaczynają się nawet od kilkuset złotych. Do dentysty na NFZ można się udać, aby ocenił, czy ząbkowanie u dziecka przebiega prawidłowo, zdiagnozował wady zgryzu, wyleczył zęby mleczne i stałe, zastosował leczenie kanałowe czy usunął zęby. Nie ma obaw o to, że plomba wykonana w gabinecie na NFZ będzie ciemna, obecnie nie stosuje się już wypełnień amalgamatowych, od 2022 roku plomby na NFZ do wszystkich zębów są białe. 

Profilaktyka

W ramach profilaktyki dzieciom przysługuje: raz w roku badanie stomatologiczne połączone z instruktażem higieny jamy ustnej, trzy razy w roku kontrolne badanie lekarskie, lakowanie zębów stałych (lakowanie bruzd pierwszych trzonowców stałych – raz do ukończenia 8 r. ż., drugich trzonowców – raz do ukończenia 14 r. ż.), raz na kwartał lakierowanie wszystkich zębów oraz impregnacja zębiny zębów mlecznych.

Leczenie i znieczulenie

Gdy u dziecka pojawi się już próchnica, leczenie na NFZ obejmuje m.in.

  • wypełnienie ubytku w zębach mlecznych i stałych;
  • opatrunek leczniczy w zębie stałym;
  • całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 i 2 powierzchni;
  • całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 i 3 powierzchniach;
  • wypełnienie zębów;
  • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych.

W przypadku, gdy podczas leczenia niezbędne jest znieczulenie, dziecko otrzyma je bezpłatnie, bez względu na rodzaj zabiegu. Może to być znieczulenie w postaci żelu czy sprayu albo z nakłuciem. Osobom z niepełnosprawnością, po kwalifikacji lekarskiej, przysługuje także leczenie w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli do leczenia wymagane jest zdjęcie RTG, również można je wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne przysługuje do 5 zdjęć w roku. zdjęcie pantomograficzne z opisem - od 5. r.ż. do ukończenia 18. r.ż. - 1 raz a 3 lata.

Leczenie kanałowe, chirurgiczne i ortodontyczne

REKLAMA

Leczenie kanałowe w prywatnym gabinecie jest bardzo drogie, ale je również można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Obejmuje m.in.: leczenie endodontyczne z wypełnieniem 2 i 3 kanałów, dewitalizację i ekstyrpację miazgi czy wypełnienie kanału. 

Bardzo szeroki jest także zakres leczenia chirurgicznego. W ramach NFZ można usunąć zęby (w tym operacyjnie usunąć zęby zatrzymane), wyciąć zmiany, zaopatrzyć rany, unieruchomić zwichniętą żuchwę, zaopatrzyć złamaną szczękę czy założyć szynę. Można także wykonać zabiegi na chorobach przyzębia, takie jak kiretaż czy plastyka wędzidełka, wargi lub policzka. 

Prawidłowy zgryz wpływa na wiele rzeczy, nie tylko na przeżuwanie i wygląd. O tym, czy zgryz wymaga korekty decyduje ortodonta, na taką wizytę warto umówić dziecko najpóźniej do ukończenia 7 r.ż. Nieprawidłowy zgryz u dziecka także można skorygować bezpłatnie. Leczenie ortodontyczne w ramach NFZ obejmuje na przykład: wycisk jednej szczęki dla diagnozy, planowania i kontroli, zdjęcie RTG twarzczaszki, ruchomy aparat ortodontyczny do ukończenia 12 r. ż. (w tym kontrola raz w miesiącu i w okresie retencji) czy protezę. 

Adresy gabinetów stomatologicznych, w których można skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ znajdują się tutaj. 

Zobacz także: Co za darmo u dentysty na NFZ? Te świadczenia są refundowane w 2023 r. [LISTA]
Koszty sanatorium 2024: Co pokryje dofinansowanie, a za co trzeba zapłacić samemu?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA