reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków

Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków


Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.

Proponowana dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej ma na celu zniesienie wszelkich przeszkód w swobodnym dostępie do usług zdrowotnych podczas pobytu w innym państwie członkowskim. 

Dyrektywa określa także dokładnie prawo pacjenta do uzyskania zwrotu kosztów leczenia poniesionych podczas pobytu w innym kraju UE. Nowe przepisy dotyczące praw pacjentów, potwierdzone orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości, przyczynią się do zapewnienia wysokiej jakości, skutecznej i bezpiecznej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej. 

Parlament wprowadził zapis, który gwarantuje pacjentom dotkniętym rzadkimi schorzeniami prawo dostępu do opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim i uzyskania zwrotu kosztów nawet wtedy, gdy odnośne leczenie nie jest objęte zakresem świadczeń przewidzianym w ustawodawstwie państwa członkowskiego ubezpieczenia.

Dodatkowe koszty leczenia osób niepełnosprawnych będą również podlegać refundacji na określonych warunkach.


Pacjenci powinni mieć świadomość swoich praw i pewność, że w razie potrzeby zostanie im udzielona pomoc medyczna. Dlatego państwa członkowskie powinny ustanowić krajowe punkty kontaktowe do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej, które obejmą organizacje pacjentów, fundusze ubezpieczeń zdrowotnych i podmioty świadczące opiekę zdrowotną.
Wiadomość o istnieniu krajowych punktów kontaktowych powinna być przekazywana innym państwom członkowskim, aby umożliwić pacjentom łatwy dostęp do tych informacji. 


Powołany zostanie Europejski Rzecznik Praw Pacjentów, który będzie rozpatrywał lub pośredniczył w skargach pacjentów dotyczących uprzedniej zgody, zwrotu kosztów lub powstałych szkód, gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwości skargi w odnośnym państwie członkowskim.


Proponowana dyrektywa nie będzie mieć zastosowania do przeszczepiania narządów ani do usług, których głównym celem jest opieka długoterminowa.

Źródło: Parlament Europejski

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama