Obecnie obowiązkowi służby wojskowej podlegają mężczyźni od 18 do 50 roku życia. Absolwenci szkół wyższych mogą być powołani do obowiązkowego odbycia trzymiesięcznego przeszkolenia wojskowego w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia przez wojskowego komendanta uzupełnień o tym, że ukończyli studia. Jeśli jednak w tym czasie nie otrzymają wezwania z WKU, zostają automatycznie przeniesieni do rezerwy. 12 miesięcy to jednak długo, a brak uregulowanego stosunku do służby wojskowej utrudnia m.in. zdobycie atrakcyjnej pracy czy ubieganie się o kredyt.
Studenci jednak mogą już na studiach zaliczyć wojsko. Student może dobrowolnie zgłosić się do komendy uzupełnień i złożyć wniosek o przeszkolenie.
reklama
reklama
PO na studiach
Aby je odbyć, studenci najpierw muszą zaliczyć na studiach zajęcia z przysposobienia obronnego (PO). Aby się na nie wpisać, muszą odpowiednio wcześniej, najlepiej po zaliczeniu pierwszego roku, złożyć wniosek. Na studiach licencjackich trzeba go złożyć do 31 października, a na magisterskich do 31 marca. Terminy te określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu oraz ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania przysposobienia obronnego studentów. Nauka PO rozpoczyna się w drugim semestrze drugiego roku dla studentów studiów magisterskich i trwa jeden semestr i kończy się egzaminem. Jego wynik zostaje wpisany do indeksu, ale nie jest wliczany do średniej ocen.
Wojsko w wakacje
Studenci, którzy zdali egzamin z przysposobienia obronnego, mogą ubiegać się o odbycie czynnej służby wojskowej w trakcie studiów. Polega ona na sześciotygodniowym przeszkoleniu w jednostce wojskowej. Szkolenia odbywają się tylko w przerwie międzysemestralnej, czyli w wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że wniosek o powołanie do przeszkolenia trzeba złożyć w ciągu 30 dni od zdania egzaminu z PO do właściwej terytorialnie wojskowej komendy uzupełnień. Studenci, którzy odbędą szkolenie i zdadzą pozytywnie egzamin końcowy, otrzymują stopień kaprala podchorążego i są przenoszeni do rezerwy. Natomiast studenci, którzy nie zdali egzaminu, trafiają do rezerwy w stopniu szeregowca.