REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować urząd do elektronicznej obsługi dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od czerwca tego roku urzędy gminne będą miały nowe obowiązki przy elektronicznym sporządzaniu i przetwarzaniu dokumentów. Do tego czasu powinny przygotować infrastrukturę techniczną. Na ten cel przeznaczone są znaczne środki z funduszy unijnych.

 

REKLAMA

Zgodnie z art. 39 kodeksu postępowania administracyjnego, doręczenie np. pism i dokumentów może następować za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli strona wystąpiła do organu administracji publicznej o doręczenie albo wyraziła zgodę na doręczenie jej pisma za pomocą tych środków.

 

Od 12 czerwca 2007 r. będzie obowiązywać rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzenia i doręczenia w formie dokumentów elektronicznych (Dz.U. nr 227, poz. 1664).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak np. sporządzone przez organy administracji publicznej pisma w formie dokumentów elektronicznych powinny zostać opatrzone danymi pozwalającymi na ustalenie ważności certyfikatów kwalifikowanych w momencie złożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego oraz czasu dokonania jego weryfikacji.

 

Jaki formularz

 

Wzorzec formularza elektronicznego będzie w formie elektronicznej sporządzony zgodnie z przepisami art. 39 k.p.a. Nie będzie się różnić znacznie od wersji papierowej. Przygotowany będzie w tzw. formacie XML. Opatrzony będzie bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby upoważnionej na mocy odrębnych przepisów do podpisywania aktu normatywnego i znakowany czasem (datą). Oczywiście będzie istniała możliwość wprowadzenia danych służących do wnoszenia podań z wykorzystaniem cech informatycznych. Określone są one dokładnie i szczegółowo w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej (Dz.U. nr 214, poz. 1781).

 

W celu udostępniania odbiorcom wzorców formularzy elektronicznych MSWiA prowadzić będzie tzw. centralne repetytorium (zbiór) pism w formie dokumentów elektronicznych. Organy władzy publicznej będą miały obowiązek przekazywać wszystkie formularze elektroniczne do takiego zbioru danych.

 

Nowe rozporządzenie

 

- Trwają prace nad rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikowanych przez organy władzy publicznej. Proces uzgodnień międzyresortowych został zakończony, obecnie analizowane są uwagi, które wpłynęły w trakcie uzgodnień - informuje Witold Lisiecki, rzecznik prasowy MSWiA.

 

Środki na informatyzację


W nowych pomocowych programach unijnych, które będą dostępne w okresie 2007-2013, będą znaczne środki z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji projektów informatyzacji urzędu, w tym urzędu gminnego lub powiatowego. Urzędy starające się o dofinansowanie powinny starać się o pieniądze w ramach regionalnego programu operacyjnego. Każdy ze stworzonych już RPO ma priorytet preferujący informatyzację urzędów.

 

Jeżeli jednak gmina, miasto ma zamiar tworzyć duży projekt informatyzacji urzędu z wykorzystaniem ICT lub innych wysokich technologii informatycznych, to będzie miał także dostęp do dwu programów administrowanych centralnie. Jest nim Program Operacyjny Kapitał Ludzki i Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.

 

W ramach pierwszego, PO KL, będzie dostępny priorytet V - Dobre państwo. W ramach niego będą wspierane finansowo projekty z zastosowaniem wysokiej technologii informatycznej, tzw. ICT w administracji samorządowej, opracowanie założeń systemowych, a także wdrażanie i realizacja programów opartych o wysokie technologie informatyczne. Dotacje będzie można otrzymać na tworzenie i wspieranie działalności regionalnych i lokalnych centrów informacji.

 

W ramach drugiego programu PO IG dotacje na informatyzację urzędu będzie można otrzymać w ramach priorytetu 7 - Budowa i rozwój społeczeństwa informatycznego. Ten priorytet będzie realizowany poprzez wspieranie finansowe projektów przyczyniających się do wzrostu wykorzystania technologii informatycznych i komunikacyjnych, które będą wykorzystane w szczególności przez przedstawicieli biznesu. Za unijne pieniądze będą mogły być tworzone projekty elektronicznych usług publicznych na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców. Dofinansowane będą mogły być również projekty świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną, w tym m.in. rozliczeń podatkowych, ceł, opłat administracyjnych itp. Będzie można też organizować zasoby cyfrowe.

 

- W poszczególnych programach operacyjnych będą funkcjonowały tzw. listy projektów kluczowych, tj. projektów, które będą miały zagwarantowane pieniądze bez konkursów (po akceptacji programu i list projektów przez Komisję Europejską). W tej chwili projekty te są określane bardzo ogólnie. Dopracowywanie szczegółów i założeń tych projektów nastąpi w terminie późniejszym. Przykładowo, na listach projektów kluczowych w poszczególnych regionalnych programach operacyjnych pojawiają się takie projekty, jak: Budowa systemu informacji przestrzennej Lubelszczyzny, Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego czy Budowa wielkopolskiej sieci szerokopasmowej - twierdzi Anna Łacińska-Szewczak, dyrektor Działu Konsultingu Europejskiego w EFICOM.

 

KOPIE DOKUMENTÓW

 


Kopie pism w formie dokumentów elektronicznych trzeba będzie sporządzać i udostępniać w postaci dokumentu elektronicznego, podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby sporządzającej kopię, a składającego się z treści udostępnianego dokumentu elektronicznego i elementów informacyjnych określających co najmniej informację, kto sporządził kopię, datę jej sporządzenia oraz nazwę urzędu i jego adres. Elementy informacyjne dokumentu muszą być zgodne z danymi zawartymi w kwalifikowanym certyfikacie osoby sporządzającej kopie.

 


3 ETAPY DORĘCZANIA PISM

 


W celu doręczenia pisma w formie dokumentu elektronicznego organy administracji publicznej będą musiały przesyłać na adres elektroniczny adresata:

1. Odbiór pisma: Wskazanie, że adresat może odebrać pismo w formie dokumentu elektronicznego.

2. Potwierdzenie doręczenia: Wskazanie adresu elektronicznego (skrytki), z którego adresat może pobrać pismo i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia pisma.

3. Podpis elektroniczny: Pouczenie dotyczące sposobu odbioru pisma, a w szczególności sposobu autoryzacji pod wskazanym adresem elektronicznym oraz informacji o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru bezpiecznym podpisem elektronicznym.

 

Andrzej Okrasiński

 

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2002 r. nr 130, poz. 1450, z późn. zm.).
  • Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. nr 212, poz. 1766).
  • Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 564 i 565).
  • Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 oraz z 2004 r. nr 96, poz. 959 i nr 173, poz. 1808).
  • Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych przez organy władzy publicznej (Dz.U. nr 227, poz. 1664).
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA