REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płacimy więcej, żeby przyciągnąć specjalistów

Mariusz Jendra

REKLAMA

 

Płacimy więcej, żeby przyciągnąć specjalistów

Jerzy Zając,

dyrektor Urzędu Miasta Gdyni

- Miasto nie jest w stanie zaoferować wykwalifikowanym pracownikom tak wysokich zarobków, jak w prywatnych firmach. Nawet maksymalne stawki z widełek płacowych w urzędach nie są atrakcyjne dla takich grup zawodowych, jak: urbaniści, architekci, drogowcy, inżynierowie sanitarni. Bariery płacowe w urzędzie, czyli ok. 2,5 tys. zł wynagrodzenia, powodują, że fachowcy znajdują dwukrotnie lepiej płatną pracę w firmach. To jeden z przejawów boomu na rynkach budowlanym i nieruchomości. W efekcie w urzędzie już od trzech lat nie ma specjalisty od mostów.

W związku z wakatami uznaliśmy, że należy bardzo szybko znaleźć skuteczne wyjście z sytuacji. Zdecydowaliśmy się na wydzielenie ze struktur urzędu jednostek budżetowych. W lipcu rozpocznie pracę Zarząd Dróg i Zieleni, gotowy jest także projekt uchwały wyłączający Biuro Planowania Przestrzennego. Podmioty te funkcjonować będą w formule jednostek budżetowych, czyli bez sztywnych barier płacowych, mogących zaoferować wyższe wynagrodzenia.

Uznaliśmy, że tworzenie takich jednostek to budowanie zdrowych tkanek w organizacji. Podmiot taki podlega skutecznej kontroli i łatwo się go rozlicza. Budżet tworzony jest dla jednorodnego organizmu, a nie tak jak w całym urzędzie np. dla kilku różnych wydziałów, gdzie trudno ustalić, kto odpowiada za jakie koszty.

Chciałbym zaznaczyć, że wprowadzane zmiany nie oznaczają od razu wyższych kosztów pracy urzędu. Przypominam bowiem, że przez kilka lat urząd „oszczędzał”, utrzymując wakaty. Zmiany mają przede wszystkim usprawnić pracę. Zatrudnienie nowych fachowców w Biurze Planowania Przestrzennego przyspieszy uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego dla nowych terenów. Te zaś są niezbędne dla rozwoju aglomeracji, dla nowych inwestycji i dla naszych mieszkańców.

Uważam też, że zmiany te nie spowodują presji wzrostu wynagrodzeń pozostałych pracowników samorządowych, ponieważ urząd również jest poddany naturalnym prawom rynku. Jeżeli bowiem na jedno stanowisko pracownika obsługi mieszkańców zgłasza się 40 chętnych - to mamy rynek pracodawcy. Jeżeli natomiast nie mamy żadnego chętnego do pracy na stanowisku inżyniera sanitarnego, to jest to rynek pracownika. Dlatego deficytowe umiejętności musimy wynagradzać lepiej.

Na koniec dodam, iż jestem pewien, że podobny problem występuje w innych samorządach. Tworzenie jednostek budżetowych, umożliwiających zapłacenie specjalistom trochę więcej, jest sposobem na przyciągnięcie ich do pracy w administracji.

PROBLEM

Mieliśmy problem z przyciągnięciem do pracy w urzędzie specjalistów: inżynierów, architektów, urbanistów

RADA

Tworzymy osobne jednostki budżetowe, gdzie możemy zaoferować wyższe wynagrodzenie

Notował Mariusz Jendra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% dla nauczycieli z kłopotem. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA