reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak przebiega procedura powoływania kierownika urzędu stanu cywilnego?

Jak przebiega procedura powoływania kierownika urzędu stanu cywilnego?

Jak należy powoływać kierownika USC i jego zastępców?

Jak należy powoływać kierownika USC i jego zastępców? Czy trzeba przeprowadzić otwarty konkurs na stanowisko kierownika USC (zastępców)? Czy można powołać zastępcę kierownika USC podczas gdy nie powołuje się kierownika uchwałą rady gminy (a więc funkcje kierownika pełni ex lege wójt, burmistrz lu

Tryb powoływania kierowników USC oraz ich zastępców przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap to - zgodnie z art. 3a-3f ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych - otwarte postępowanie konkursowe, w wyniku którego wyłaniany jest jeden kandydat. Drugi etap to - stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego - uchwała rady gminy o powołaniu kierownika USC i jego zastępcy. Po zakończeniu powyższej procedury następuje nawiązanie stosunku pracy.

Opisany powyżej tryb postępowania obowiązuje również podczas powoływania zastępcy kierownika USC w sytuacji, gdy nie powołuje się kierownika USC, gdyż tę funkcje pełni z mocy prawa wójt, burmistrz lub prezydent miasta. O tym, że sprawa prawidłowego powołania kierownika urzędu stanu cywilnego jest bardzo istotna, świadczy np. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego z dniu 6 marca 2006 r. (PN/Z.II.0911-50/06) stwierdzające nieważność uchwały Nr XLIV/217/06 Rady Miejskiej w Józefowie z dnia 1 lutego 2006 r. w sprawie powołania kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Po rozpatrzeniu skargi Rady Miejskiej w Józefowie na niniejsze rozstrzygnięcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 22 czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Lu 154/06 skargę oddalił.

MICHAŁ RACHOŃ

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

EGI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 3a-3f ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

Art. 6 ust.3 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 r. nr 161, poz. 1688).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama