Wszyscy dyrektorzy skarbówki dostaną wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
l Od 2008 roku zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa
l Resort finansów nie planuje opcji zerowej wśród urzędników
l Prace nad reformą mają rozpocząć się przed sejmowymi wakacjami
Rosną szanse na to, aby od 1 stycznia 2008 r. powołać Krajową Administrację Skarbową z połączenia dzisiejszej skarbówki i służby celnej. Realne jest też skierowanie projektów dotyczących reformy do Sejmu przed przerwą wakacyjną w parlamencie. Taką nadzieję wyraził w wywiadzie dla Gazety Prawnej Marian Banaś, wiceminister finansów odpowiedzialny za tworzenie nowej administracji.
Zgodnie z zapewnieniami ministra Banasia stworzenie jednolitej administracji nie będzie wiązało się z opcją zerową, czyli ze zwolnieniami urzędników. Wszyscy dzisiejsi pracownicy staną się urzędnikami KAS po uprzednim otrzymaniu propozycji zatrudnienia od specjalnego pełnomocnika. Stanowiska mogą stracić jedynie dyrektorzy i naczelnicy likwidowanych izb i urzędów skarbowych i celnych, co będzie efektem konsolidacji odpowiednich izb i urzędów skarbowych oraz celnych.
Specjalnie powołany pełnomocnik na rozdzielenie etatów będzie miał czas do końca marca 2008 r. Resort finansów nie dopuszcza możliwości opóźnień w tym zakresie. Jednocześnie spodziewa się dobrowolnych rezygnacji osób w wieku emerytalnym, na poziomie ok. 10 proc. To z kolei przyniesie oszczędności i pozwoli na zwiększenie wynagrodzeń pozostałych pracowników KAS. Minimalna pensja pracownika ma wynosić trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.
Minister Banaś zapewnia, że koszty reformy administracji skarbowej powinno się udać pokryć z wydatków bieżących.
Marian Banaś, wiceminister finansów
REKLAMA
REKLAMA