REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola udzielania zamówień

Marcin Boczek

REKLAMA

Czy nowela ustawy o zamówieniach publicznych zmienia uprawnienia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych?

Utrzymane zostają w dalszym ciągu dwa rodzaje kontroli prezesa UZP - kontrola uprzednia (tzw. ex ante), dokonywania przez zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz kontrola następcza (tzw. ex post) dokonywania w odniesieniu do zamówień już udzielonych. Nowelizacja precyzuje szereg zagadnień związanych z przeprowadzeniem kontroli uprzedniej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim oznaczenie wprost w ustawie terminu, z upływem którego musi nastąpić wszczęcie kontroli ex ante. Następuje ono nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia przekazania prezesowi UZP informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty albo od dnia otrzymania zawiadomienia o zastosowaniu trybu zamówienia z wolnej ręki, negocjacji bez ogłoszenia, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego. Przepis został skonstruowany w taki sposób, iż uprawnia do przyjęcia wykładni, według której wszczęcie kontroli uprzedniej po zawiadomieniu o zastosowaniu trybu uniemożliwia prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych ponowne wszczęcie kontroli uprzedniej po wyborze oferty najkorzystniejszej. Zakaz ten nie dotyczy jednak postępowań objętych obowiązkową kontrolą uprzednią - tzn. dla zamówień na roboty budowlane, których wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 mln euro oraz zamówień na dostawy lub usługi, których wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10 mln euro.

Jak długo może trwać kontrola prezesa UZP

Termin kontroli prowadzonej przez prezesa UZP został określony w nowelizacji ustawy. Doręczenie zaleceń pokontrolnych lub informacji o wyniku kontroli powinno nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od dnia dostarczenia przez zamawiającego żądanych dokumentów, a w przypadku kontroli szczególnie skomplikowanej - nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia żądanych dokumentów. Prezes Urzędu powinien poinformować zamawiającego, że kontrola ma charakter szczególnie skomplikowany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia żądanych dokumentów. Nowelizacja wprowadza także istotne z punktu widzenia zamawiającego domniemanie związane z wynikiem kontroli uprzedniej (ex ante). Jeżeli prezes Urzędu nie doręcza zaleceń pokontrolnych w terminach przewidzianych na przeprowadzenie kontroli, to w takich przypadkach uznaje się, że nie stwierdził naruszeń w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Do tej pory kontrola trwała dopóty, dopóki nie doręczono zaleceń pokontrolnych, a wynikające z ustawy terminy na przeprowadzenie kontroli miały charakter wyłącznie instrukcyjny. Ich upływ nie skutkował powstaniem stanu, w którym uznaje się, iż organ kontrolny nie wniósł zastrzeżeń.

Jakie zmiany wprowadza nowela w zakresie kontroli

Kierownikowi zamawiającego przysługuje prawo zgłoszenia do prezesa UZP umotywowanych zastrzeżeń w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zaleceń pokontrolnych. Prezes UZP rozpatruje zastrzeżenia w terminie siedmiu dni od dnia ich otrzymania. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń, które dotyczą obowiązku unieważnienia postępowania, przekazuje zastrzeżenia najpóźniej z upływem tego terminu do zaopiniowania przez Krajową Izbę Odwoławczą. Do tej pory swoje stanowisko w sprawie zastrzeżeń wyrażała Rada Zamówień Publicznych - organ opiniodawczo - doradczy działający przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji opinię w sprawie zastrzeżeń będzie wydawała Krajowa Izba Odwoławcza. Jej opinia będzie wyrażana w formie uchwały, w terminie 15 dni od dnia ich przekazania przez prezesa Urzędu. Opinia Krajowej Izby Odwoławczej będzie wiążąca dla prezesa UZP.

MARCIN BOCZEK

aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Jerzykowski i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA