REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola udzielania zamówień

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Boczek

REKLAMA

Czy nowela ustawy o zamówieniach publicznych zmienia uprawnienia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych?

Utrzymane zostają w dalszym ciągu dwa rodzaje kontroli prezesa UZP - kontrola uprzednia (tzw. ex ante), dokonywania przez zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz kontrola następcza (tzw. ex post) dokonywania w odniesieniu do zamówień już udzielonych. Nowelizacja precyzuje szereg zagadnień związanych z przeprowadzeniem kontroli uprzedniej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim oznaczenie wprost w ustawie terminu, z upływem którego musi nastąpić wszczęcie kontroli ex ante. Następuje ono nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia przekazania prezesowi UZP informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty albo od dnia otrzymania zawiadomienia o zastosowaniu trybu zamówienia z wolnej ręki, negocjacji bez ogłoszenia, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego. Przepis został skonstruowany w taki sposób, iż uprawnia do przyjęcia wykładni, według której wszczęcie kontroli uprzedniej po zawiadomieniu o zastosowaniu trybu uniemożliwia prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych ponowne wszczęcie kontroli uprzedniej po wyborze oferty najkorzystniejszej. Zakaz ten nie dotyczy jednak postępowań objętych obowiązkową kontrolą uprzednią - tzn. dla zamówień na roboty budowlane, których wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 mln euro oraz zamówień na dostawy lub usługi, których wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10 mln euro.

Jak długo może trwać kontrola prezesa UZP

Termin kontroli prowadzonej przez prezesa UZP został określony w nowelizacji ustawy. Doręczenie zaleceń pokontrolnych lub informacji o wyniku kontroli powinno nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od dnia dostarczenia przez zamawiającego żądanych dokumentów, a w przypadku kontroli szczególnie skomplikowanej - nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia żądanych dokumentów. Prezes Urzędu powinien poinformować zamawiającego, że kontrola ma charakter szczególnie skomplikowany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia żądanych dokumentów. Nowelizacja wprowadza także istotne z punktu widzenia zamawiającego domniemanie związane z wynikiem kontroli uprzedniej (ex ante). Jeżeli prezes Urzędu nie doręcza zaleceń pokontrolnych w terminach przewidzianych na przeprowadzenie kontroli, to w takich przypadkach uznaje się, że nie stwierdził naruszeń w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Do tej pory kontrola trwała dopóty, dopóki nie doręczono zaleceń pokontrolnych, a wynikające z ustawy terminy na przeprowadzenie kontroli miały charakter wyłącznie instrukcyjny. Ich upływ nie skutkował powstaniem stanu, w którym uznaje się, iż organ kontrolny nie wniósł zastrzeżeń.

Jakie zmiany wprowadza nowela w zakresie kontroli

Kierownikowi zamawiającego przysługuje prawo zgłoszenia do prezesa UZP umotywowanych zastrzeżeń w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zaleceń pokontrolnych. Prezes UZP rozpatruje zastrzeżenia w terminie siedmiu dni od dnia ich otrzymania. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń, które dotyczą obowiązku unieważnienia postępowania, przekazuje zastrzeżenia najpóźniej z upływem tego terminu do zaopiniowania przez Krajową Izbę Odwoławczą. Do tej pory swoje stanowisko w sprawie zastrzeżeń wyrażała Rada Zamówień Publicznych - organ opiniodawczo - doradczy działający przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji opinię w sprawie zastrzeżeń będzie wydawała Krajowa Izba Odwoławcza. Jej opinia będzie wyrażana w formie uchwały, w terminie 15 dni od dnia ich przekazania przez prezesa Urzędu. Opinia Krajowej Izby Odwoławczej będzie wiążąca dla prezesa UZP.

MARCIN BOCZEK

aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Jerzykowski i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA