Kategorie

Nowa ustawa rozszerzy grono inwestorów

Zbigniew Żukowski
Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym ułatwi realizację wielu inwestycji związanych z Euro 2012. Dzięki nowym rozwiązaniom zawierane mogą być umowy sektora publicznego z prywatnym o wartości 4-5 mld zł rocznie.

Obowiązująca od ponad roku ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest martwa. W ciągu tego czasu nie zrealizowano żadnego projektu. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w ustawie w znacznym stopniu upraszczający procedury.

Martwa ustawa

Według ekspertów główną przeszkodą w realizacji projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest brak woli politycznej rządu, który nie inspiruje projektów pilotażowych. Podobnie myślą samorządowcy, którzy z tej formy realizacji zadań publicznych powinni korzystać najwięcej.

Zdaniem Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania, ustawa w obecnym kształcie się nie sprawdziła.

- Nie znam przypadku, by skutecznie działała ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. To miał być element aktywizacji rozwojowej i dogadywania się różnych środowisk, a wręcz zniechęca do takiej działalności - mówi Ryszard Grobelny.

Szacuje się, że sama budowa ok. 960 km autostrad pochłonie 6,5 mld euro. Modernizacja szlaków kolejowych i dworców kolejne 4,5 mld euro. Rozbuduje się 8 lotnisk, powstaną trzy nowe stadiony i zmodernizowane zostaną następne trzy, nie mówiąc o sieci hoteli czy restauracji. Miasta-organizatorzy Euro 2012 unowocześnią też sieć komunikacyjną. Na to wszystko pójdą kolejne miliardy euro. W latach 2008-2012 napływ zagranicznych inwestycji zwiększy się średnio o 3 mld euro w stosunku do obecnego przeciętnego poziomu z ostatnich trzech lat. Powstanie też ok. 100 tys. dodatkowych miejsc pracy.

Uzgodnienia międzyresortowe

Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym umożliwi większy udział firm prywatnych w inwestycjach związanych szeroko z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dotychczasowe rozwiązania prawne w dziedzinie PPP nie zachęcały partnerów prywatnych do angażowana się w takie przedsięwzięcia.

Przez półtora roku funkcjonowania ustawy nie zawarto żadnej konkretnej umowy - przyznał Piotr Woźniak, minister gospodarki.

Jedną z przyczyn były skomplikowane procedury, które promowały głównie firmy największe. Teraz ma być inaczej. Ustawa, której projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych i w ciągu paru tygodni powinien trafić pod obrady Sejmu, zachęca do udziału w tej formie realizacji inwestycji również małe i średnie firmy.

Uproszczenie procedur

Procedury związane z kluczowymi dla gospodarki kraju inwestycjami mają być uproszczone. Przedsiębiorstwa polskie i koncerny międzynarodowe nie będą już musiały np. prowadzić wielu kosztownych i czasochłonnych analiz poprzedzających zawarcie umowy, które często obciążały stronę publiczną. Ułatwi to, a przede wszystkim przyspieszy, bo dla Euro 2012 czas liczy się najbardziej, wybór odpowiedniego partnera i formy współpracy.

Szerszy zakres

Rozszerzony zostanie m.in. zakres inwestycji prowadzonych w ramach PPP. Obejmie nie tylko inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną (drogi, lotniska, linie kolejowe), ale również inwestycje budowlane (hotele, stadiony), restaurację zabytków, a nawet badania naukowe. Możliwe też będzie szerokie wykorzystanie środków pomocowych UE. Ministerstwo szacuje, że wspólne inwestowanie przy pomocy środków publicznych (państwowych i samorządowych) przyniesie w budżecie państwa oszczędności rzędu 400 mln zł rocznie.

Jednak zdaniem Jarosława Chałasa z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, proponowane zmiany mogą okazać się niewystarczające dla upowszechnienia takiej współpracy, bo przede wszystkim potrzebna jest zdecydowana zmiana nastawienia administracji rządowej i samorządowej w wykorzystaniu prywatnego kapitału dla realizacji zadań publicznych.


ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl


OPINIAAndrzej Rybarczyk, wiceprezes Hochtief Polska


Konieczne jest rozwiązanie szeregu zagadnień formalnoprawnych, np. dotyczących przetargów publicznych, które wymagają osobnych regulacji prawnych. Strona publiczna, chcąc realizować inwestycje w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, musi uwzględniać komercyjne oczekiwania strony prywatnej. Hochtief ma spore doświadczenie w tej dziedzinie, np. w budowie lotnisk, którymi potem zarządzamy. Przykładem może być lotnisko w Atenach zbudowane na olimpiadę w 2004 roku. To, czy nasza firma zdecyduje się na PPP w Polsce, zależy od warunków, jakie zostaną określone przez partnera. W przetargach na pewno wystartujemy, bo np. już wcześniej zgłosiliśmy akces do budowy stadionu Legii. Narodowe Centrum Sportowe w Warszawie to ciekawa propozycja.

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?