Kategorie

Studia podyplomowe - dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego

Bianka Jaworska
Uzupełnianie wiedzy jest konieczne. Każdy pracownik, który chce podnosić swoje kwalifikacje, ma niepowtarzalną szansę. Nietrudno znaleźć kierunek studiów dofinansowywany z unijnych środków.

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa właśnie nabór na dwa pedagogiczne kierunki studiów, które rozpoczną się w czerwcu, a finansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla chętnych jest jeszcze blisko dwa tysiące wolnych miejsc. Adresowane są one do trenerów, kształcących osoby zajmujące się e-learningiem oraz nauczycieli e-learningu.

- To studia bezpłatne dla nauczycieli. Ponadto osoby, które mieszkają w odległości 100 km od uczelni, która prowadzi zajęcia, otrzymają zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania - mówi Anna Korzekwa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród słuchaczy studiów po studiach dominują dwie grupy wiekowe. Doświadczonych pracowników, w wieku 40-50 lat, oraz absolwentów różnych kierunków studiów, w wieku od 24 do 33 lat, którzy dzięki dodatkowej nauce chcą określić lub zmienić kierunek zawodowego rozwoju - wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeważają kobiety

Na uniwersytecie prowadzonych jest ok. 130 kierunków studiów podyplomowych. Co ciekawe, 4/5 słuchaczy tego typu studiów to kobiety.

- Z naszych analiz wynika, że jednym z trzech głównych pól zainteresowań w zakresie tego typu studiów jest bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na wydziale historycznym. Przede wszystkim wybrały je osoby, które nie znalazły zatrudnienia w swoim dotychczasowym zawodzie - dodaje Anna Korzekwa.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że słuchacze tego kierunku ponownie wybrali nierynkowy profil nauki. Wręcz przeciwnie, pod nazwą tą kryje się bowiem zajęcie dla wydawców prasowych, reasercherów czy redaktorów technicznych.

Z kolei kolegia, katedry i instytuty Szkoły Głównej Handlowej każdego roku uruchamiają blisko 100 rodzajów jedno- i dwusemestralnych studiów podyplomowych w języku polskim. Blisko 2/3 z tej liczby to studia rozpoczynające się w semestrze zimowym - czytamy w informatorze dla kandydatów na studia. Oprócz studiów w języku polskim, SGH prowadzi również studia podyplomowe, których językiem wykładowym jest język obcy. Obecnie w ofercie tej uczelni znajdują się trzy takie programy.

Wybór profilu

Kursy podyplomowe na pewno dają możliwość uzupełnienia wiedzy, choć od dotychczasowego przygotowania i doświadczeń zawodowych słuchacza zależy, na ile zaawansowany kierunek studiów wybierze. Właściwa decyzja co do wyboru profilu nauki jest potrzebna po ty, by mieć motywację, przekonanie do pracy, jaką trzeba włożyć w samodzielną naukę, by jak najwięcej skorzystać ze studiów. Poza tym przecież stałe uzupełnianie wiedzy jest w zawodowym życiu potrzebne na co dzień. Osoby, które dobrze to rozumieją i lubią się uczyć, podejmują naukę wcale nie dla dyplomu. Ten bowiem jest ostatnią rzeczą, o jaką pytają je pracodawcy, gdy chcą taką osobę zatrudnić. Podstawowym atutem ciągle uczącego się pracownika jest bowiem m.in. wysoka sprawność niekonwencjonalnego myślenia o zawodowych problemach i umiejętność prowadzenia niewymuszonych rozmów na zawodowe tematy. Dzięki temu nie ma on problemów, by zabłysnąć podczas rekrutacji.

Teoria i praktyka

Na studiach podyplomowych najważniejsze jest zachowanie proporcji między akademicką teorią a wiedzą praktyczną. Studenci oczekują przede wszystkim informacji, które pomogą im wdrażać rozwiązania biznesowe, szybko i właściwie reagować na zawodowe trudności. Dlatego cenne jest, gdy zajęcia prowadzą wykładowcy, którzy mają biznesowe doświadczenia. Pracują przy realizacji projektów z danej branży lub są konsultantami firm. Praktyczne umiejętności oraz precyzyjną, specjalistyczną wiedzę pomagają zdobyć case studies, czyli analiza przypadków.

Studia dla ludzi z doświadczeniem zawodowym mają jeszcze jedną istotną wartość, która pomaga w karierze. To możliwość poznania osób na podobnym etapie życia zawodowego i nawiązania kontaktów z nimi. Znajomość z uczelni może być kiedyś inspiracją do nawiązania kontaktów biznesowych. Na studiach adresowanych do menedżerów istotna jest także możliwość wymiany doświadczeń, rozmów na temat zastosowanych w firmie rozwiązań, które usprawniły działania przedsiębiorstwa.

- Studia podyplomowe rzeczywiście podnoszą ogólny poziom wiedzy. Kłopot jest wtedy, gdy na zajęciach nad wiedzą praktyczną dominuje teoretyczna - mówi absolwent studiów podyplomowych, dyrektor w jednej ze spółek grupy PGNiG.

Dyplom i czesne

Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów różnych typów uczelni wyższych, zaś profil kończonych studiów (kierunek, wydział) nie jest kryterium naboru. Podstawowym warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jest najczęściej posiadanie dyplomu ukończenia uczelni wyższej; w większości przypadków honorowany jest dyplom magisterski (lub dyplom magistra inżyniera). Jednak na większości uczelni jako wystarczający uznaje się również dyplom licencjacki (inżynierski). Nabór na większość studiów podyplomowych prowadzony jest na zasadzie kolejności zgłoszeń. Warunkiem przyjęcia na studia jest opłacenie czesnego lub jego części oraz złożenie w sekretariacie studium kompletu wymaganych dokumentów. Jednak w przypadku (najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych kierunków) nabór wymaga wypełnienia dodatkowych warunków, np. udokumentowania stażu zawodowego czy też wykazania się konkretnymi umiejętnościami. Potrzebne bywa też wypełnienie właściwego kwestionariusza oraz napisanie listu motywacyjnego.

INTERNETOWA BAZA OFERT

W internetowej bazie ofert szkoleniowych pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl można znaleźć informację o ok. 600 szkoleniach. Listę segregować można według terminu, lokalizacji, tematu kursu, instytucji szkoleniowej.

DOTACJE Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Uczelnie wyższe oferujące studia podyplomowe są jednymi z głównych instytucji korzystających z dotacji w ramach EFS. Dzięki wykorzystaniu tych pieniędzy oferują one studia, których koszt w porównaniu z komercyjną ofertą jest niższy od 20 do 80 proc. Dzięki temu osoba, która chce podjąć naukę, musi zapłacić nie kilka tysięcy, ale kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że aby wziąć udział w dotowanych studiach, trzeba być zatrudnionym. Bo to pracodawca musi być kierującym po akademicką naukę (lub inne szkolenie). I choć takie wymaganie nie jest nigdzie zapisane wprost, to firma powinna zapłacić za naukę pracownika. Choć czasami w praktyce bywa i tak, że pracodawca pokrywa koszty nauki, a potem (za zgodą pracownika) w ratach potrąca je z pensji pracownika. Bywa i tak, że pracownicy - studenci muszą podpisać zobowiązanie, że nie odejdą z firmy przez pewien czas (najczęściej trzy lata) po zakończeniu nauki (lub jeśli będą chcieli odejść - zwrócą koszt czesnego).

W rozporządzeniu 1159/2000/WE określone jest, że do opisu zadań Europejskiego Funduszu Społecznego należy stosować następującą formułę:

- Udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia (employability), warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.

Choć studia współfinansowane z unijnych pieniędzy zachęcają do podejmowania nauki, wcale nie bezpłatne kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

- Na Uniwersytecie najwięcej studentów podyplomowych uczy się na wydziale prawa. Prawo spółek i podatkowe przyciąga najbardziej - dodaje Anna Korzekwa.

W Szkole Głównej Handlowej aktualnie czesne, w zależności od programu, waha się od 2450 zł do 8700 zł za całość studiów, a średnie czesne na studiach podyplomowych wynosi 6255 zł za całość studiów. Podobnie jest na UW - tam (pomijając MBA i studia bezpłatne) czesne wynosi od 3,5 do 8 tys. zł za rok studiów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       BIANKA JAWORSKA

bianka.jaworska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.