Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studia podyplomowe - dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego

Bianka Jaworska
Uzupełnianie wiedzy jest konieczne. Każdy pracownik, który chce podnosić swoje kwalifikacje, ma niepowtarzalną szansę. Nietrudno znaleźć kierunek studiów dofinansowywany z unijnych środków.

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa właśnie nabór na dwa pedagogiczne kierunki studiów, które rozpoczną się w czerwcu, a finansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla chętnych jest jeszcze blisko dwa tysiące wolnych miejsc. Adresowane są one do trenerów, kształcących osoby zajmujące się e-learningiem oraz nauczycieli e-learningu.

- To studia bezpłatne dla nauczycieli. Ponadto osoby, które mieszkają w odległości 100 km od uczelni, która prowadzi zajęcia, otrzymają zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania - mówi Anna Korzekwa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród słuchaczy studiów po studiach dominują dwie grupy wiekowe. Doświadczonych pracowników, w wieku 40-50 lat, oraz absolwentów różnych kierunków studiów, w wieku od 24 do 33 lat, którzy dzięki dodatkowej nauce chcą określić lub zmienić kierunek zawodowego rozwoju - wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeważają kobiety

Na uniwersytecie prowadzonych jest ok. 130 kierunków studiów podyplomowych. Co ciekawe, 4/5 słuchaczy tego typu studiów to kobiety.

- Z naszych analiz wynika, że jednym z trzech głównych pól zainteresowań w zakresie tego typu studiów jest bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na wydziale historycznym. Przede wszystkim wybrały je osoby, które nie znalazły zatrudnienia w swoim dotychczasowym zawodzie - dodaje Anna Korzekwa.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że słuchacze tego kierunku ponownie wybrali nierynkowy profil nauki. Wręcz przeciwnie, pod nazwą tą kryje się bowiem zajęcie dla wydawców prasowych, reasercherów czy redaktorów technicznych.

Z kolei kolegia, katedry i instytuty Szkoły Głównej Handlowej każdego roku uruchamiają blisko 100 rodzajów jedno- i dwusemestralnych studiów podyplomowych w języku polskim. Blisko 2/3 z tej liczby to studia rozpoczynające się w semestrze zimowym - czytamy w informatorze dla kandydatów na studia. Oprócz studiów w języku polskim, SGH prowadzi również studia podyplomowe, których językiem wykładowym jest język obcy. Obecnie w ofercie tej uczelni znajdują się trzy takie programy.

Wybór profilu

Kursy podyplomowe na pewno dają możliwość uzupełnienia wiedzy, choć od dotychczasowego przygotowania i doświadczeń zawodowych słuchacza zależy, na ile zaawansowany kierunek studiów wybierze. Właściwa decyzja co do wyboru profilu nauki jest potrzebna po ty, by mieć motywację, przekonanie do pracy, jaką trzeba włożyć w samodzielną naukę, by jak najwięcej skorzystać ze studiów. Poza tym przecież stałe uzupełnianie wiedzy jest w zawodowym życiu potrzebne na co dzień. Osoby, które dobrze to rozumieją i lubią się uczyć, podejmują naukę wcale nie dla dyplomu. Ten bowiem jest ostatnią rzeczą, o jaką pytają je pracodawcy, gdy chcą taką osobę zatrudnić. Podstawowym atutem ciągle uczącego się pracownika jest bowiem m.in. wysoka sprawność niekonwencjonalnego myślenia o zawodowych problemach i umiejętność prowadzenia niewymuszonych rozmów na zawodowe tematy. Dzięki temu nie ma on problemów, by zabłysnąć podczas rekrutacji.

Teoria i praktyka

Na studiach podyplomowych najważniejsze jest zachowanie proporcji między akademicką teorią a wiedzą praktyczną. Studenci oczekują przede wszystkim informacji, które pomogą im wdrażać rozwiązania biznesowe, szybko i właściwie reagować na zawodowe trudności. Dlatego cenne jest, gdy zajęcia prowadzą wykładowcy, którzy mają biznesowe doświadczenia. Pracują przy realizacji projektów z danej branży lub są konsultantami firm. Praktyczne umiejętności oraz precyzyjną, specjalistyczną wiedzę pomagają zdobyć case studies, czyli analiza przypadków.

Studia dla ludzi z doświadczeniem zawodowym mają jeszcze jedną istotną wartość, która pomaga w karierze. To możliwość poznania osób na podobnym etapie życia zawodowego i nawiązania kontaktów z nimi. Znajomość z uczelni może być kiedyś inspiracją do nawiązania kontaktów biznesowych. Na studiach adresowanych do menedżerów istotna jest także możliwość wymiany doświadczeń, rozmów na temat zastosowanych w firmie rozwiązań, które usprawniły działania przedsiębiorstwa.

- Studia podyplomowe rzeczywiście podnoszą ogólny poziom wiedzy. Kłopot jest wtedy, gdy na zajęciach nad wiedzą praktyczną dominuje teoretyczna - mówi absolwent studiów podyplomowych, dyrektor w jednej ze spółek grupy PGNiG.

Dyplom i czesne

Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów różnych typów uczelni wyższych, zaś profil kończonych studiów (kierunek, wydział) nie jest kryterium naboru. Podstawowym warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jest najczęściej posiadanie dyplomu ukończenia uczelni wyższej; w większości przypadków honorowany jest dyplom magisterski (lub dyplom magistra inżyniera). Jednak na większości uczelni jako wystarczający uznaje się również dyplom licencjacki (inżynierski). Nabór na większość studiów podyplomowych prowadzony jest na zasadzie kolejności zgłoszeń. Warunkiem przyjęcia na studia jest opłacenie czesnego lub jego części oraz złożenie w sekretariacie studium kompletu wymaganych dokumentów. Jednak w przypadku (najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych kierunków) nabór wymaga wypełnienia dodatkowych warunków, np. udokumentowania stażu zawodowego czy też wykazania się konkretnymi umiejętnościami. Potrzebne bywa też wypełnienie właściwego kwestionariusza oraz napisanie listu motywacyjnego.

INTERNETOWA BAZA OFERT

W internetowej bazie ofert szkoleniowych pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl można znaleźć informację o ok. 600 szkoleniach. Listę segregować można według terminu, lokalizacji, tematu kursu, instytucji szkoleniowej.

DOTACJE Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Uczelnie wyższe oferujące studia podyplomowe są jednymi z głównych instytucji korzystających z dotacji w ramach EFS. Dzięki wykorzystaniu tych pieniędzy oferują one studia, których koszt w porównaniu z komercyjną ofertą jest niższy od 20 do 80 proc. Dzięki temu osoba, która chce podjąć naukę, musi zapłacić nie kilka tysięcy, ale kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że aby wziąć udział w dotowanych studiach, trzeba być zatrudnionym. Bo to pracodawca musi być kierującym po akademicką naukę (lub inne szkolenie). I choć takie wymaganie nie jest nigdzie zapisane wprost, to firma powinna zapłacić za naukę pracownika. Choć czasami w praktyce bywa i tak, że pracodawca pokrywa koszty nauki, a potem (za zgodą pracownika) w ratach potrąca je z pensji pracownika. Bywa i tak, że pracownicy - studenci muszą podpisać zobowiązanie, że nie odejdą z firmy przez pewien czas (najczęściej trzy lata) po zakończeniu nauki (lub jeśli będą chcieli odejść - zwrócą koszt czesnego).

W rozporządzeniu 1159/2000/WE określone jest, że do opisu zadań Europejskiego Funduszu Społecznego należy stosować następującą formułę:

- Udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia (employability), warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.

Choć studia współfinansowane z unijnych pieniędzy zachęcają do podejmowania nauki, wcale nie bezpłatne kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

- Na Uniwersytecie najwięcej studentów podyplomowych uczy się na wydziale prawa. Prawo spółek i podatkowe przyciąga najbardziej - dodaje Anna Korzekwa.

W Szkole Głównej Handlowej aktualnie czesne, w zależności od programu, waha się od 2450 zł do 8700 zł za całość studiów, a średnie czesne na studiach podyplomowych wynosi 6255 zł za całość studiów. Podobnie jest na UW - tam (pomijając MBA i studia bezpłatne) czesne wynosi od 3,5 do 8 tys. zł za rok studiów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       BIANKA JAWORSKA

bianka.jaworska@infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  HPV: Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie można zaszczepić bezpłatnie

  Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. 

  Dbamy o zdrowie poprzez aktywność: nordic walking

  Nordic walking w dziś znanej nam formie, został zaprezentowany w roku 1997 w Finlandii. Pierwotnie był to letni trening biegaczy narciarskich. Wkrótce stał się ciekawym i skutecznym treningiem dla wszystkich.

  Iga Świątek pojechała do Paryża bronić tytułu

  "Cieszę się, że jestem zdrowa" - zapewniła Iga Świątek na konferencji prasowej przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Do Paryża, gdzie polska tenisistka będzie broniła tytułu, przyjechała po kreczu w ćwierćfinale turnieju w Rzymie.

  Przechodzisz na emeryturę? Prosty trik zwiększy ją nawet o 500 zł miesięcznie

  Trik jest prosty. I …. legalny. Po prostu przejdź na emeryturę w lipcu albo sierpniu 2023 r. 

  Whistleblowing – najnowszy projekt ustawy o sygnalistach

  25 maja 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy datowana na dzień 27 marca 2023 r. Obecnie projekt ustawy jest na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

  Stażysta plus: Jak otrzymać 3000 zł miesięcznie stypendium jako stażysta [PFRON]

  Maksymalna wysokość stypendium na jednego beneficjenta ostatecznego nie może przekroczyć kwoty 3.000 zł brutto na jeden miesiąc.

  KE daje Polsce na uchodźcę z Ukrainy 200 euro. Polska ma płacić 22 000 euro na uchodźcę w Paryżu

  Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. 

  Czy konsument będzie przymusowo korzystał z rachunku bankowego w 2024 r.?

  Uchylenie przepisów obniżających limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł, a także wprowadzających obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku bankowego przez konsumenta, kiedy wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 tys. zł od 2024 r. - przewiduje projekt, nad którym pracować będzie dalej Sejm.

  Pięć lat obowiązywania RODO – czy mamy RODO-erę?

  RODO obowiązuje już 5 lat, a prawo ochrony danych osobowych obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 1998 r. czyli już ćwierć wieku.

  Egzamin ósmoklasisty 2023: Język angielski E8 [ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE]

  Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty 2023 z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z języka angielskiego. Wkrótce opublikujemy odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy.

  Program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży i seniorów dostępny już od września?

  Program bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla osób powyżej 65. roku życia być może będzie dostępny od września, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

  Rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z języka angielskiego. Po 13ej na Infor.pl arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi

  O 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Po 13ej arkusze z tego języka wraz z odpowiedziami ekspertów opublikujemy na Infor.pl. 

  Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób
  Ostatni dzień egzaminów E8. Dziś języki obce. Króluje angielski

  500 000 ósmoklasistów zmierzyło się już z egzaminami z języka polskiego i matematyki. Przed nimi ostatni egzamin - język obcy. W praktyce jest to egzamin z języka angielskiego. 

  Karta Nauczyciela - tekst jednolity. Najnowszy tekst już w Dzienniku Ustaw!

  Ukazał się tekst jednolity ustawy - Karta Nauczyciela. Opublikowany został właśnie w Dzienniku Ustaw - rok 2023 poz. 984. Zobacz najnowszy tekst ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela!

  Jakie były pytania z matematyki? Gdzie znaleźć odpowiedzi? [ARKUSZ CKE i ODPOWIEDZI]

  CKE opublikowała arkusz zadań z matematyki rozwiązywany przez ósmoklasistów. Infor.pl opublikował odpowiedzi do zadań. Sprawdź odpowiedzi.

  Egzamin ósmoklasisty 2023: Matematyka [ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE]

  Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE. Publikujemy także odpowiedzi z matematyki przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury.

  500 000 uczniów 8 klas rozpoczęło egzamin z matematyki. O 13ej na Infor.pl arkusze egzaminacyjne z CKE

  Punktualnie o 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z matematyki. Zmierzy się z nim 500 000 uczniów.

  Jak uzyskać 58 000 zł z programu „Mój prąd” 5.0.? W programie kolejne 400 mln zł?

  Przy kompleksowej inwestycji maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać, to nawet 58 tys. zł.

  Pandemia: Kondycja psychiczna młodzieży obniżyła się

  W czasie pandemii doszło do obniżenia kondycji psychicznej młodzieży. Zamiast siły witalnej charakterystycznej dla okresu rozwoju, wielu młodych doświadcza braku energii i obawy o przyszłość. To wnioski z badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

  Egzamin ósmoklasisty 2023 r. Dziś matematyka. Arkusze egzaminacyjne po 13ej na Infor.pl

  Dziś egzamin ósmoklasistów z matematyki. Arkusze egzaminacyjne CKE z egzaminu ósmoklasisty 2023 r. na Infor.pl tuż po 13-ej. Nasi eksperci przygotują komentarz i odpowiedzi wkrótce po upublicznieniu arkuszy.

  Protest pielęgniarek i położnych. O co walczą?

  Pielęgniarki i położne z całej Polski manifestowały we wtorek w Warszawie przeciw degradacji, dyskryminacji zawodowej oraz dysproporcji w zarobkach. W Sejmie złożyły obywatelski projekt ustawy, która ma wzmocnić ich pozycję w systemie ochrony zdrowia.

  Język polski: arkusze egzaminacyjne CKE z odpowiedziami na Infor.pl [Egzamin ósmoklasisty 2023 r.]

  Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE i odpowiedzi ekspertów. 

  Komunikat ZUS: 360 000 wniosków o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na 665 mln zł

  ZUS: do 1 czerwca można składać wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej.

  Jak przebiega egzamin ósmoklasisty 2023 r. z języka polskiego?

  Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Na infor.pl po 13ej arkusze egzaminacyjne CKE.