reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Kiedy minister udziela dotacji jednostkom samorządu terytorialnego

Kiedy minister udziela dotacji jednostkom samorządu terytorialnego

Czy szkoły lub ośrodki kultury mogą wraz z urzędami gmin starać się o granty z Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Czy potrzebny jest wkład własny gminy? Czy i jak refundowane są koszty?W ramach corocznego planu działań pomocowych realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rzecz krajów rozwijających się oraz krajów w procesie transformacji polskie jednostki samorządu terytorialnego mogą zgłaszać i realizować projekty pomocowe.


W 2006 roku jednostki samorządu terytorialnego zrealizowały dziewięć projektów pomocowych na kwotę około 836 tys. zł, w tym osiem na rzecz Ukrainy oraz jeden projekt na rzecz Republiki Kirgistanu. Zakres tematyczny działań pomocowych skierowanych do ww. krajów i regionów obejmował m.in. wsparcie instytucjonalne dla administracji publicznej i lokalnej, wsparcie współpracy transgranicznej i partnerstwa lokalnego, wsparcie transformacji gospodarczej, wsparcie sektorów: rolnego i ochrony środowiska oraz inne.

O środki na realizację projektów pomocowych mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne. W 2006 roku wnioski o dofinansowanie projektów pomocowych złożyły: urzędy marszałkowskie, urzędy miast, starostwa powiatowe oraz urzędy gminy. Jednostki samorządowe mogą realizować projekty pomocowe także we współpracy ze swoimi jednostkami podległymi, jak np. szkołami (np. ukraińsko-polski projekt wymiany młodzieży), ośrodkami kulturalnymi (np. projekt wspierania niezależnych mediów na Białorusi) itp.

Z dotacji MSZ mogą być finansowane koszty administracyjne oraz programowe niezbędne do realizacji projektu, w tym np. koszty wynagrodzeń i honorariów ekspertów, konsultantów, trenerów, koszty tłumaczeń, publikacji, koszty zakupu sprzętu lub wyposażenia dla beneficjenta projektu, a także koszty podróży, koszty zakwaterowania i wyżywienia. Z dotacji MSZ nie jest możliwy zakup środków trwałych na rzecz realizującego projekt. Projektodawca - jednostka samorządu terytorialnego - nie jest natomiast zobligowany do wniesienia wkładu własnego. Środki na realizację zadania są przekazywane niezwłocznie po podpisaniu umowy. Dotacja MSZ może zostać wyłącznie wykorzystana na pokrycie kosztów poniesionych w trakcie trwania realizacji projektu i nie ma możliwości refundowania kosztów poniesionych przed dniem powiadomienia o przyznaniu dotacji ani po zakończeniu projektu. Należy pamiętać, że środki, które nie zostaną wykorzystane w okresie trwania umowy o dotację, podlegają zwrotowi do budżetu państwa.

MSZ nie określa minimalnej i maksymalnej kwoty dofinansowania projektów. Wnioskodawca może ubiegać się o dowolną sumę dofinansowania, oszacowaną na podstawie złożoności i zasięgu zaplanowanych w projekcie działań oraz opartą na rynkowych cenach towarów i usług.

W zależności od zaplanowanego charakteru działań w projekcie, mogą być one realizowane zarówno w Polsce, jak i w kraju - biorcy pomocy. Projektodawca - polska jednostka samorządu terytorialnego - nie jest zobligowany do posiadania umowy partnerskiej z samorządem zagranicznym, na rzecz którego lub z którym zamierza realizować projekt pomocowy. Musi jednak przedstawić deklarację współpracy ze strony partnera potwierdzającą jego zainteresowanie udziałem w projekcie.


WNIOSEK

Z dotacji MSZ mogą być finansowane koszty administracyjne oraz programowe niezbędne do realizacji projektu. Z dotacji nie jest możliwy zakup środków trwałych na rzecz realizującego projekt. Jednostka samorządu nie musi wnosić wkładu własnego.


ROBERT SZANAWSKI

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


AO

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama