REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy minister udziela dotacji jednostkom samorządu terytorialnego

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Czy szkoły lub ośrodki kultury mogą wraz z urzędami gmin starać się o granty z Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Czy potrzebny jest wkład własny gminy? Czy i jak refundowane są koszty?W ramach corocznego planu działań pomocowych realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rzecz krajów rozwijających się oraz krajów w procesie transformacji polskie jednostki samorządu terytorialnego mogą zgłaszać i realizować projekty pomocowe.

W 2006 roku jednostki samorządu terytorialnego zrealizowały dziewięć projektów pomocowych na kwotę około 836 tys. zł, w tym osiem na rzecz Ukrainy oraz jeden projekt na rzecz Republiki Kirgistanu. Zakres tematyczny działań pomocowych skierowanych do ww. krajów i regionów obejmował m.in. wsparcie instytucjonalne dla administracji publicznej i lokalnej, wsparcie współpracy transgranicznej i partnerstwa lokalnego, wsparcie transformacji gospodarczej, wsparcie sektorów: rolnego i ochrony środowiska oraz inne.

O środki na realizację projektów pomocowych mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne. W 2006 roku wnioski o dofinansowanie projektów pomocowych złożyły: urzędy marszałkowskie, urzędy miast, starostwa powiatowe oraz urzędy gminy. Jednostki samorządowe mogą realizować projekty pomocowe także we współpracy ze swoimi jednostkami podległymi, jak np. szkołami (np. ukraińsko-polski projekt wymiany młodzieży), ośrodkami kulturalnymi (np. projekt wspierania niezależnych mediów na Białorusi) itp.

Z dotacji MSZ mogą być finansowane koszty administracyjne oraz programowe niezbędne do realizacji projektu, w tym np. koszty wynagrodzeń i honorariów ekspertów, konsultantów, trenerów, koszty tłumaczeń, publikacji, koszty zakupu sprzętu lub wyposażenia dla beneficjenta projektu, a także koszty podróży, koszty zakwaterowania i wyżywienia. Z dotacji MSZ nie jest możliwy zakup środków trwałych na rzecz realizującego projekt. Projektodawca - jednostka samorządu terytorialnego - nie jest natomiast zobligowany do wniesienia wkładu własnego. Środki na realizację zadania są przekazywane niezwłocznie po podpisaniu umowy. Dotacja MSZ może zostać wyłącznie wykorzystana na pokrycie kosztów poniesionych w trakcie trwania realizacji projektu i nie ma możliwości refundowania kosztów poniesionych przed dniem powiadomienia o przyznaniu dotacji ani po zakończeniu projektu. Należy pamiętać, że środki, które nie zostaną wykorzystane w okresie trwania umowy o dotację, podlegają zwrotowi do budżetu państwa.

MSZ nie określa minimalnej i maksymalnej kwoty dofinansowania projektów. Wnioskodawca może ubiegać się o dowolną sumę dofinansowania, oszacowaną na podstawie złożoności i zasięgu zaplanowanych w projekcie działań oraz opartą na rynkowych cenach towarów i usług.

W zależności od zaplanowanego charakteru działań w projekcie, mogą być one realizowane zarówno w Polsce, jak i w kraju - biorcy pomocy. Projektodawca - polska jednostka samorządu terytorialnego - nie jest zobligowany do posiadania umowy partnerskiej z samorządem zagranicznym, na rzecz którego lub z którym zamierza realizować projekt pomocowy. Musi jednak przedstawić deklarację współpracy ze strony partnera potwierdzającą jego zainteresowanie udziałem w projekcie.


WNIOSEK

Z dotacji MSZ mogą być finansowane koszty administracyjne oraz programowe niezbędne do realizacji projektu. Z dotacji nie jest możliwy zakup środków trwałych na rzecz realizującego projekt. Jednostka samorządu nie musi wnosić wkładu własnego.


ROBERT SZANAWSKI

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA