REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja i status sołtysa oraz funkcje jakie spełnia

_ ŁS

REKLAMA

Jakie programy mogą wpierać rozwój wiejskich społeczności lokalnych? Jakie zmiany obecnie obowiązującego prawa mogą pomóc we wzmocnieniu pozycji sołectw i małych społeczności na obszarach wiejskich?Dziś sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, na czele sołectwa stoi sołtys jako organ wykonawczy, a zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym. Działalność sołtysa i funkcjonowanie sołectwa odbywa się w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym i statut sołectwa.

Zmiany prawa powinny prowadzić do większego udziału mieszkańców w zarządzaniu sprawami lokalnymi. Dziś proces decentralizacji państwa przeżywa kryzys. Mają rację burmistrzowie, wójtowie krytykując rząd, parlament, że np. dodają zadań bez odpowiednich środków. Często sami przedstawiciele gmin niechętnie odnoszą się do postulatów przeniesienia niektórych zadań do sołectwa i finansowego ich wzmocnienia.

Dziś jeszcze często sołtysi roznoszą nakazy płatnicze, poznając sytuację w rodzinach na wsi, a mieszkańcy zanoszą podatek rolny do sołtysa. Wkrótce, np. wraz z rozpowszechnieniem elektronicznej formy płatności mogą zaniknąć niektóre formy kontaktu bezpośredniego sołtysa z obywatelami.

W obecnej sytuacji potrzeba posiadania lidera wiejskiego wcale nie zanika, ale wręcz zwiększa się. Jednocześnie przed takimi osobami są stawiane coraz większe wymagania. W znacznie większym stopniu jak dziś sołtys powinien stać się organizatorem społeczności lokalnej i animatorem wielu działań.

Pomocna w tym procesie będzie edukacja oraz programy, np. Działanie Odnowa wsi, oraz Zachowanie oraz ochrona dziedzictwa kulturowego służące pobudzeniu aktywności środowisk lokalnych i stymulowaniu współpracy na rzecz rozwoju i promocji wartości związanych z miejscową specyfiką społeczną, kulturową i przyrodniczą. Ważny jest również Program Leader + przygotowany, by pomóc mieszkańcom obszarów wiejskich w rozwinięciu długoterminowego potencjału swojego regionu, promującego wdrażanie oryginalnych, zintegrowanych i wysokiej jakości strategii w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, a także zachęcającego do współpracy narodowej i ponadnarodowej.

WNIOSEK

Ważny dla rozwoju społeczności wiejskich może się okazać projekt ustawy o Funduszu Sołeckim, który tworzy możliwość gospodarowania przez sołectwo funduszem z odpisów podatkowych wzbogacanym przez wygospodarowanie środków własnych. Ustawa taka zaktywizowałaby wieś i spowodowałaby większe zainteresowanie własnymi problemami.Ireneusz Niewiarowski
prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów

ŁS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  REKLAMA

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  REKLAMA

  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  REKLAMA