REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja i status sołtysa oraz funkcje jakie spełnia

_ ŁS

REKLAMA

Jakie programy mogą wpierać rozwój wiejskich społeczności lokalnych? Jakie zmiany obecnie obowiązującego prawa mogą pomóc we wzmocnieniu pozycji sołectw i małych społeczności na obszarach wiejskich?Dziś sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, na czele sołectwa stoi sołtys jako organ wykonawczy, a zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym. Działalność sołtysa i funkcjonowanie sołectwa odbywa się w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym i statut sołectwa.

Zmiany prawa powinny prowadzić do większego udziału mieszkańców w zarządzaniu sprawami lokalnymi. Dziś proces decentralizacji państwa przeżywa kryzys. Mają rację burmistrzowie, wójtowie krytykując rząd, parlament, że np. dodają zadań bez odpowiednich środków. Często sami przedstawiciele gmin niechętnie odnoszą się do postulatów przeniesienia niektórych zadań do sołectwa i finansowego ich wzmocnienia.

Dziś jeszcze często sołtysi roznoszą nakazy płatnicze, poznając sytuację w rodzinach na wsi, a mieszkańcy zanoszą podatek rolny do sołtysa. Wkrótce, np. wraz z rozpowszechnieniem elektronicznej formy płatności mogą zaniknąć niektóre formy kontaktu bezpośredniego sołtysa z obywatelami.

W obecnej sytuacji potrzeba posiadania lidera wiejskiego wcale nie zanika, ale wręcz zwiększa się. Jednocześnie przed takimi osobami są stawiane coraz większe wymagania. W znacznie większym stopniu jak dziś sołtys powinien stać się organizatorem społeczności lokalnej i animatorem wielu działań.

Pomocna w tym procesie będzie edukacja oraz programy, np. Działanie Odnowa wsi, oraz Zachowanie oraz ochrona dziedzictwa kulturowego służące pobudzeniu aktywności środowisk lokalnych i stymulowaniu współpracy na rzecz rozwoju i promocji wartości związanych z miejscową specyfiką społeczną, kulturową i przyrodniczą. Ważny jest również Program Leader + przygotowany, by pomóc mieszkańcom obszarów wiejskich w rozwinięciu długoterminowego potencjału swojego regionu, promującego wdrażanie oryginalnych, zintegrowanych i wysokiej jakości strategii w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, a także zachęcającego do współpracy narodowej i ponadnarodowej.

WNIOSEK

Ważny dla rozwoju społeczności wiejskich może się okazać projekt ustawy o Funduszu Sołeckim, który tworzy możliwość gospodarowania przez sołectwo funduszem z odpisów podatkowych wzbogacanym przez wygospodarowanie środków własnych. Ustawa taka zaktywizowałaby wieś i spowodowałaby większe zainteresowanie własnymi problemami.Ireneusz Niewiarowski
prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów

ŁS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA