REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie jakości usług komunalnych w Polsce - studium przypadku z Krakowa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Krakowski Holding Komunalny (KHK) od pięciu lat prowadzi regularne badania jakości usług komunalnych. Służą one praktycznemu ich doskonaleniu przy uwzględnieniu opinii na ten temat ze strony mieszkańców Krakowa i okolic


Dla poznania zastosowanej przy nich metodyki warto przeanalizować wybrane wyniki badań jakości usług komunalnych w Krakowie z lat 2004-2006. Pozwoli to poznać ich jakościowe zmiany w opinii badanych osób. Sam charakter pytań może natomiast stanowić inspirację do prowadzenia podobnych projektów przez inne przedsiębiorstwa komunalne w Polsce.

Jakość wody coraz lepsza Istotną sprawą dla osób mieszkających w miastach jest jakość wody doprowadzanej do mieszkań. Kluczowymi wyznacznikami jakości usług związanych ze zbiorowym dostarczaniem wody są: jej ciśnienie, stałość dostaw, szybkość usuwania awarii, kolor (przeźroczystość) wody, jej zapach oraz smak. O te właśnie elementy pytani byli mieszkańcy Krakowa (zob. wykres 1).



Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że jakość wody w porównaniu do 2005 r. uległa poprawie prawie w każdym z wymiarów. Najgorzej respondenci ocenili stałość jej dostaw oraz nieznacznie gorzej niż w roku 2005 osoby badane oceniły szybkość usuwania awarii sieci wodociągowej w Krakowie w roku 2006.

Śmieci usuwane terminowo i na czas Kolejną grupą usług objętych badaniami przez Krakowski Holding Komunalny (KHK) były te związane z usuwaniem odpadów realizowane przez MPO. Respondenci oceniali ogólną jakość tej grupy usług z uwzględnieniem takich kryteriów, jak: terminowość usuwania


 

REKLAMA

Jak poprawić jakość usług komunalnych  i zyskać poparcie wyborców? 
Dobre praktyki, bazę pomysłów oraz porady ekspertów znajdziesz w

GAZECIE  SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI
ZAMÓW



odpadów, czas wykonania usługi, czystość i schludność ubrań pracowników MPO, ogólne zachowanie pracowników usuwających śmieci, poziom cen usług oraz poziom hałasu towarzyszący opróżnianiu pojemników na śmieci (zob. wykres 2).


Osoby uczestniczące w badaniach w 2006 r. w porównaniu do roku 2005 lepiej oceniły jakość pracy MPO pod względem ogólnej jakości usług. W 2006 r. firma znacznie lepiej wypadła pod względem terminowości usług oraz czasu ich wykonywania niż rok wcześniej.

Kulejąca komunikacja

Dla mieszkańców Krakowa ważnymi grupami usług o charakterze komunalnym są komunikacja tramwajowa i autobusowa. Dlatego i te sfery zostały poddane ocenie obywateli. W przypadku jakości komunikacji autobusowej oceniali oni jej atrybuty, którymi była czytelność i łatwość zrozumienia rozkładu jazdy na przystankach, czytelność numeru pojazdu, dostępność rozkładu jazdy na przystanku, kompetencja i kultura świadczenia usług przez kierowców/motorniczych, pewność odbycia podróży, częstotliwość kursowania w dni powszednie oraz dogodność rozmieszczenia przystanków (zob. wykres 3). 


Znaczenie gorzej niż rok wcześniej ocenione zostały wszystkie aspekty komunikacji autobusowej w Krakowie. Źródeł takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w remontach dróg na terenie Krakowa oraz odchodzenia z pracy w MDK doświadczonych kierowców, z których część wyemigrowała do Anglii.

Podobnymi kryteriami posłużyli się badacze do oceny jakości funkcjonowania komunikacji tramwajowej w Krakowie (zob. wykres 4). 



Podobnie jak w poprzednim przypadku ocena jakości komunikacji tramwajowej w Krakowie w 2006 r. wypadła gorzej w porównaniu z 2005 r. Potencjalnymi przyczynami tego stanu mogą być: słabszy stan taboru tramwajowego, nienadążanie za wymianą zdewastowanych rozkładów tramwajowych na przystankach, niedopracowana graficznie forma planów rozkładów jazdy linii tramwajowych oraz nieczytelność tabliczek z numerami tramwajów. Nie bez znaczenia w tym względzie są także prowadzone remonty nawierzchni dróg na terenie Krakowa, które pogarszają jakość przewozów tramwajowych w tym mieście.


dr Michał Czuba
Zakład Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  


Więcej w Internecie. Szczegółowe informacje o holdingu oraz jego działalności znajdą państwo na jego stronie Internetowej http://www.khk.krakow.pl/ .

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA