REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie jakości usług komunalnych w Polsce - studium przypadku z Krakowa

REKLAMA

Krakowski Holding Komunalny (KHK) od pięciu lat prowadzi regularne badania jakości usług komunalnych. Służą one praktycznemu ich doskonaleniu przy uwzględnieniu opinii na ten temat ze strony mieszkańców Krakowa i okolic


Dla poznania zastosowanej przy nich metodyki warto przeanalizować wybrane wyniki badań jakości usług komunalnych w Krakowie z lat 2004-2006. Pozwoli to poznać ich jakościowe zmiany w opinii badanych osób. Sam charakter pytań może natomiast stanowić inspirację do prowadzenia podobnych projektów przez inne przedsiębiorstwa komunalne w Polsce.

Jakość wody coraz lepsza Istotną sprawą dla osób mieszkających w miastach jest jakość wody doprowadzanej do mieszkań. Kluczowymi wyznacznikami jakości usług związanych ze zbiorowym dostarczaniem wody są: jej ciśnienie, stałość dostaw, szybkość usuwania awarii, kolor (przeźroczystość) wody, jej zapach oraz smak. O te właśnie elementy pytani byli mieszkańcy Krakowa (zob. wykres 1).



Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że jakość wody w porównaniu do 2005 r. uległa poprawie prawie w każdym z wymiarów. Najgorzej respondenci ocenili stałość jej dostaw oraz nieznacznie gorzej niż w roku 2005 osoby badane oceniły szybkość usuwania awarii sieci wodociągowej w Krakowie w roku 2006.

Śmieci usuwane terminowo i na czas Kolejną grupą usług objętych badaniami przez Krakowski Holding Komunalny (KHK) były te związane z usuwaniem odpadów realizowane przez MPO. Respondenci oceniali ogólną jakość tej grupy usług z uwzględnieniem takich kryteriów, jak: terminowość usuwania


 

REKLAMA

Jak poprawić jakość usług komunalnych  i zyskać poparcie wyborców? 
Dobre praktyki, bazę pomysłów oraz porady ekspertów znajdziesz w

GAZECIE  SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI
ZAMÓW



odpadów, czas wykonania usługi, czystość i schludność ubrań pracowników MPO, ogólne zachowanie pracowników usuwających śmieci, poziom cen usług oraz poziom hałasu towarzyszący opróżnianiu pojemników na śmieci (zob. wykres 2).


Osoby uczestniczące w badaniach w 2006 r. w porównaniu do roku 2005 lepiej oceniły jakość pracy MPO pod względem ogólnej jakości usług. W 2006 r. firma znacznie lepiej wypadła pod względem terminowości usług oraz czasu ich wykonywania niż rok wcześniej.

Kulejąca komunikacja

Dla mieszkańców Krakowa ważnymi grupami usług o charakterze komunalnym są komunikacja tramwajowa i autobusowa. Dlatego i te sfery zostały poddane ocenie obywateli. W przypadku jakości komunikacji autobusowej oceniali oni jej atrybuty, którymi była czytelność i łatwość zrozumienia rozkładu jazdy na przystankach, czytelność numeru pojazdu, dostępność rozkładu jazdy na przystanku, kompetencja i kultura świadczenia usług przez kierowców/motorniczych, pewność odbycia podróży, częstotliwość kursowania w dni powszednie oraz dogodność rozmieszczenia przystanków (zob. wykres 3). 


Znaczenie gorzej niż rok wcześniej ocenione zostały wszystkie aspekty komunikacji autobusowej w Krakowie. Źródeł takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w remontach dróg na terenie Krakowa oraz odchodzenia z pracy w MDK doświadczonych kierowców, z których część wyemigrowała do Anglii.

Podobnymi kryteriami posłużyli się badacze do oceny jakości funkcjonowania komunikacji tramwajowej w Krakowie (zob. wykres 4). 



Podobnie jak w poprzednim przypadku ocena jakości komunikacji tramwajowej w Krakowie w 2006 r. wypadła gorzej w porównaniu z 2005 r. Potencjalnymi przyczynami tego stanu mogą być: słabszy stan taboru tramwajowego, nienadążanie za wymianą zdewastowanych rozkładów tramwajowych na przystankach, niedopracowana graficznie forma planów rozkładów jazdy linii tramwajowych oraz nieczytelność tabliczek z numerami tramwajów. Nie bez znaczenia w tym względzie są także prowadzone remonty nawierzchni dróg na terenie Krakowa, które pogarszają jakość przewozów tramwajowych w tym mieście.


dr Michał Czuba
Zakład Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  


Więcej w Internecie. Szczegółowe informacje o holdingu oraz jego działalności znajdą państwo na jego stronie Internetowej http://www.khk.krakow.pl/ .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA