REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

AO

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Czy PO RPW jest już gotowy, kiedy będą zawierane pierwsze umowy o dotacje? Co jest w planie inwestycyjnym tego programu? Nad czym jeszcze trwają prace?

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej stanowi jeden z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności i będzie realizowany z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że program ten jest narzędziem dodatkowym, mającym na celu wyrównywanie szans rozwojowych, najbiedniejszych polskich regionów. Każde z województw będzie równolegle korzystało ze środków Unii Europejskiej w ramach własnego regionalnego programu operacyjnego, a także miało dostęp do programów krajowych: Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka.

Działania mające na celu przyspieszenie tempa wzrostu społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej muszą być ze sobą spójne, przy jednoczesnym unikaniu dublowania wsparcia dla tych samych inwestycji. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że środki dostępne w ramach PO RPW będą wdrażane poprzez realizację kluczowych projektów wskazanych w planie inwestycyjnym stanowiącym integralną część programu. W planie tym znalazło się ponad 120 inwestycji o kluczowym znaczeniu dla rozwoju, głównie gospodarczym Polski Wschodniej. Zostały one wyłonione po szczegółowej ocenie formalnej i merytorycznej projektów zgłaszanych przez beneficjentów w drodze otwartego naboru wniosków. W niektórych obszarach konieczna jest realizacja kompleksowych projektów, obejmujących swym zasięgiem cały makroregion. Przygotowania dokumentacji dla tego typu inwestycji podjęło się ministerstwo. Natomiast ich realizacja będzie przekazana odpowiednim podmiotom. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trzech kompleksowych projektów:

l Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego Polski Wschodniej,

l Promocja Polski Wschodniej,

l Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej.

Inwestycje wybrane do realizacji w ramach PO RPW odpowiadają celom, priorytetom i działaniom określonym w programie.

Należy też pamiętać, że wszystkie kluczowe projekty, które znalazły się w planie inwestycyjnym, będą musiały spełniać kryteria zatwierdzone przez komitet monitorujący. Planowane jest poddanie projektów tzw. ocenie 0 - 1. Oznacza, że będziemy sprawdzać, czy projekt spełnia czy też nie spełnia ustalonych kryteriów. Te projekty, które nie wypełnią wszystkich kryteriów, uzyskają wsparcie, te, które nie sprostają wymaganiom i w wyznaczonym terminie nie usuną błędów, zostaną usunięte. Dlatego też konieczne staje się, aby instytucje odpowiedzialne za przygotowanie i realizację projektów ściśle stosowały się do wytycznych i instrukcji, jakie dla PO RPW przygotuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako instytucja zarządzająca oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako instytucja pośrednicząca. Olbrzymie znaczenie dla sukcesu w realizacji projektów w ramach PO RPW będzie miała umiejętność współpracy beneficjentów z tymi instytucjami. Już dziś MRR jest w kontakcie telefonicznym i mailowym ze wszystkimi beneficjentami, których projekty znajdują się w planie inwestycyjnym, a PARP inicjuje indywidualne spotkania u beneficjentów.

Planowane jest też, po opracowaniu wszystkich wytycznych i instrukcji, zorganizowanie bezpośrednich szkoleń dla beneficjentów programu. Pozwoli to uniknąć błędów w dokumentacji i usprawni proces oceny technicznej inwestycji.


MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA