reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Czy PO RPW jest już gotowy, kiedy będą zawierane pierwsze umowy o dotacje? Co jest w planie inwestycyjnym tego programu? Nad czym jeszcze trwają prace?


Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej stanowi jeden z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności i będzie realizowany z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że program ten jest narzędziem dodatkowym, mającym na celu wyrównywanie szans rozwojowych, najbiedniejszych polskich regionów. Każde z województw będzie równolegle korzystało ze środków Unii Europejskiej w ramach własnego regionalnego programu operacyjnego, a także miało dostęp do programów krajowych: Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka.

Działania mające na celu przyspieszenie tempa wzrostu społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej muszą być ze sobą spójne, przy jednoczesnym unikaniu dublowania wsparcia dla tych samych inwestycji. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że środki dostępne w ramach PO RPW będą wdrażane poprzez realizację kluczowych projektów wskazanych w planie inwestycyjnym stanowiącym integralną część programu. W planie tym znalazło się ponad 120 inwestycji o kluczowym znaczeniu dla rozwoju, głównie gospodarczym Polski Wschodniej. Zostały one wyłonione po szczegółowej ocenie formalnej i merytorycznej projektów zgłaszanych przez beneficjentów w drodze otwartego naboru wniosków. W niektórych obszarach konieczna jest realizacja kompleksowych projektów, obejmujących swym zasięgiem cały makroregion. Przygotowania dokumentacji dla tego typu inwestycji podjęło się ministerstwo. Natomiast ich realizacja będzie przekazana odpowiednim podmiotom. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trzech kompleksowych projektów:

l Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego Polski Wschodniej,

l Promocja Polski Wschodniej,

l Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej.

Inwestycje wybrane do realizacji w ramach PO RPW odpowiadają celom, priorytetom i działaniom określonym w programie.

Należy też pamiętać, że wszystkie kluczowe projekty, które znalazły się w planie inwestycyjnym, będą musiały spełniać kryteria zatwierdzone przez komitet monitorujący. Planowane jest poddanie projektów tzw. ocenie 0 - 1. Oznacza, że będziemy sprawdzać, czy projekt spełnia czy też nie spełnia ustalonych kryteriów. Te projekty, które nie wypełnią wszystkich kryteriów, uzyskają wsparcie, te, które nie sprostają wymaganiom i w wyznaczonym terminie nie usuną błędów, zostaną usunięte. Dlatego też konieczne staje się, aby instytucje odpowiedzialne za przygotowanie i realizację projektów ściśle stosowały się do wytycznych i instrukcji, jakie dla PO RPW przygotuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako instytucja zarządzająca oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako instytucja pośrednicząca. Olbrzymie znaczenie dla sukcesu w realizacji projektów w ramach PO RPW będzie miała umiejętność współpracy beneficjentów z tymi instytucjami. Już dziś MRR jest w kontakcie telefonicznym i mailowym ze wszystkimi beneficjentami, których projekty znajdują się w planie inwestycyjnym, a PARP inicjuje indywidualne spotkania u beneficjentów.

Planowane jest też, po opracowaniu wszystkich wytycznych i instrukcji, zorganizowanie bezpośrednich szkoleń dla beneficjentów programu. Pozwoli to uniknąć błędów w dokumentacji i usprawni proces oceny technicznej inwestycji.


MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego


AO

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama