REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

AO

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Czy PO RPW jest już gotowy, kiedy będą zawierane pierwsze umowy o dotacje? Co jest w planie inwestycyjnym tego programu? Nad czym jeszcze trwają prace?

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej stanowi jeden z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności i będzie realizowany z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że program ten jest narzędziem dodatkowym, mającym na celu wyrównywanie szans rozwojowych, najbiedniejszych polskich regionów. Każde z województw będzie równolegle korzystało ze środków Unii Europejskiej w ramach własnego regionalnego programu operacyjnego, a także miało dostęp do programów krajowych: Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka.

Działania mające na celu przyspieszenie tempa wzrostu społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej muszą być ze sobą spójne, przy jednoczesnym unikaniu dublowania wsparcia dla tych samych inwestycji. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że środki dostępne w ramach PO RPW będą wdrażane poprzez realizację kluczowych projektów wskazanych w planie inwestycyjnym stanowiącym integralną część programu. W planie tym znalazło się ponad 120 inwestycji o kluczowym znaczeniu dla rozwoju, głównie gospodarczym Polski Wschodniej. Zostały one wyłonione po szczegółowej ocenie formalnej i merytorycznej projektów zgłaszanych przez beneficjentów w drodze otwartego naboru wniosków. W niektórych obszarach konieczna jest realizacja kompleksowych projektów, obejmujących swym zasięgiem cały makroregion. Przygotowania dokumentacji dla tego typu inwestycji podjęło się ministerstwo. Natomiast ich realizacja będzie przekazana odpowiednim podmiotom. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trzech kompleksowych projektów:

l Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego Polski Wschodniej,

l Promocja Polski Wschodniej,

l Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej.

Inwestycje wybrane do realizacji w ramach PO RPW odpowiadają celom, priorytetom i działaniom określonym w programie.

Należy też pamiętać, że wszystkie kluczowe projekty, które znalazły się w planie inwestycyjnym, będą musiały spełniać kryteria zatwierdzone przez komitet monitorujący. Planowane jest poddanie projektów tzw. ocenie 0 - 1. Oznacza, że będziemy sprawdzać, czy projekt spełnia czy też nie spełnia ustalonych kryteriów. Te projekty, które nie wypełnią wszystkich kryteriów, uzyskają wsparcie, te, które nie sprostają wymaganiom i w wyznaczonym terminie nie usuną błędów, zostaną usunięte. Dlatego też konieczne staje się, aby instytucje odpowiedzialne za przygotowanie i realizację projektów ściśle stosowały się do wytycznych i instrukcji, jakie dla PO RPW przygotuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako instytucja zarządzająca oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako instytucja pośrednicząca. Olbrzymie znaczenie dla sukcesu w realizacji projektów w ramach PO RPW będzie miała umiejętność współpracy beneficjentów z tymi instytucjami. Już dziś MRR jest w kontakcie telefonicznym i mailowym ze wszystkimi beneficjentami, których projekty znajdują się w planie inwestycyjnym, a PARP inicjuje indywidualne spotkania u beneficjentów.

Planowane jest też, po opracowaniu wszystkich wytycznych i instrukcji, zorganizowanie bezpośrednich szkoleń dla beneficjentów programu. Pozwoli to uniknąć błędów w dokumentacji i usprawni proces oceny technicznej inwestycji.


MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA