REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

AO

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Wydaje się, że prace nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej przebiegają trochę wolniej od prac nad innymi programami operacyjnymi. Jest to program niejako dodatkowy, który zazębia się z innymi programami i sporo czasu zajęło ustalanie tzw. linii demarkacyjnych.

W ramach konsultacji społecznych projektu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło w marcu i kwietniu 2007 r. cykl pięciu konferencji regionalnych. 5 grudnia 2006 r. zakończyły się konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko projektu PO RPW. Trwają jeszcze (do 25 czerwca) konsultacje projektu wytycznych ministra rozwoju regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Ministerstwo ogłosiło plan inwestycyjny, w którym znalazło się ponad 250 projektów. Dokumenty są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl i na ich podstawie przyszli beneficjeni mogą przygotowywać się do pisania projektów.

Na tym etapie szczególnie pomocne są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. Jest dość szczegółowy dokument, w którym znajdziemy m.in. wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to dopiero projekt dokumentu, nad którym trwają jeszcze konsultacje społeczne. Załącznikiem do tego dokumentu jest wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT.

Warto wiedzieć, że niezbędne wydatki dla realizacji projektu poniesione na przygotowanie mogą być uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach PO RPW.

Są to wydatki na: dokumentację techniczną (w tym map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt), studium wykonalności, wnioski o dofinansowanie projektu, analizy finansowej, raport oddziaływania na środowisko, dokumentację przetargową, inne dokumenty niezbędne do przygotowania projektu, o ile są wymagane przez prawo. W przypadku projektów realizowanych w ramach PO RPW całkowita kwota planowanych kosztów zarządzania projektem (koszty ogólne + koszty osobowe) nie może przekroczyć 1 proc. wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu.

Przed uzyskaniem informacji o wstępnej kwalifikacji projektu do wsparcia, kwalifikowany będzie wydatek związany jedynie z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Ponadto prace przygotowawcze, z wyjątkiem projektów realizowanych przez MŚP nie są wydatkiem kwalifikowanym w ramach krajowej pomocy regionalnej.

Trzeba zwrócić uwagę na trudną sytuację w sektorze budownictwa, a duża część projektów, które będą realizowane w ramach PO RPW, dotyczy budowy dróg, budowy i rozbudowy uczelni wyższych czy rozbudowy infrastruktury turystyki kongresowej i wystawowej.

Ważne jest więc dobre ocenienie sytuacji w branży, by wypracować realistyczny harmonogram realizacji projektów. Być może konieczne byłoby utworzenie w ramach programu czegoś w rodzaju międzyregionalnego sztabu operacyjnego, który monitorowałby przebieg prac.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Smartlink


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA