REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

AO

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Wydaje się, że prace nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej przebiegają trochę wolniej od prac nad innymi programami operacyjnymi. Jest to program niejako dodatkowy, który zazębia się z innymi programami i sporo czasu zajęło ustalanie tzw. linii demarkacyjnych.

W ramach konsultacji społecznych projektu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło w marcu i kwietniu 2007 r. cykl pięciu konferencji regionalnych. 5 grudnia 2006 r. zakończyły się konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko projektu PO RPW. Trwają jeszcze (do 25 czerwca) konsultacje projektu wytycznych ministra rozwoju regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Ministerstwo ogłosiło plan inwestycyjny, w którym znalazło się ponad 250 projektów. Dokumenty są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl i na ich podstawie przyszli beneficjeni mogą przygotowywać się do pisania projektów.

Na tym etapie szczególnie pomocne są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. Jest dość szczegółowy dokument, w którym znajdziemy m.in. wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to dopiero projekt dokumentu, nad którym trwają jeszcze konsultacje społeczne. Załącznikiem do tego dokumentu jest wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT.

Warto wiedzieć, że niezbędne wydatki dla realizacji projektu poniesione na przygotowanie mogą być uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach PO RPW.

Są to wydatki na: dokumentację techniczną (w tym map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt), studium wykonalności, wnioski o dofinansowanie projektu, analizy finansowej, raport oddziaływania na środowisko, dokumentację przetargową, inne dokumenty niezbędne do przygotowania projektu, o ile są wymagane przez prawo. W przypadku projektów realizowanych w ramach PO RPW całkowita kwota planowanych kosztów zarządzania projektem (koszty ogólne + koszty osobowe) nie może przekroczyć 1 proc. wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu.

Przed uzyskaniem informacji o wstępnej kwalifikacji projektu do wsparcia, kwalifikowany będzie wydatek związany jedynie z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Ponadto prace przygotowawcze, z wyjątkiem projektów realizowanych przez MŚP nie są wydatkiem kwalifikowanym w ramach krajowej pomocy regionalnej.

Trzeba zwrócić uwagę na trudną sytuację w sektorze budownictwa, a duża część projektów, które będą realizowane w ramach PO RPW, dotyczy budowy dróg, budowy i rozbudowy uczelni wyższych czy rozbudowy infrastruktury turystyki kongresowej i wystawowej.

Ważne jest więc dobre ocenienie sytuacji w branży, by wypracować realistyczny harmonogram realizacji projektów. Być może konieczne byłoby utworzenie w ramach programu czegoś w rodzaju międzyregionalnego sztabu operacyjnego, który monitorowałby przebieg prac.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Smartlink


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA