Jak prawidłowo zorganizować prace społecznie użyteczne
REKLAMA
Głównym celem prac społecznie użytecznych jest, oprócz zapewnienia osobom bezrobotnym możliwości uzyskania przynajmniej minimalnych dochodów, aktywizacja tych osób, ich zdyscyplinowanie oraz ograniczenie możliwości wykonywania przez nich pracy na czarno. Organizując prace społecznie użyteczne dla mieszkańców danej gminy należy wcześniej zaplanować plan prac, zabezpieczyć front prac, wyposażyć pracowników w niezbędny sprzęt. Trzeba ustalić formę nadzoru np. podpisywanie list obecności w obecności pracownika urzędu oraz kontrola stanu wykonania robót.
W gminie Dobromierz (powiat świdnicki) od maja trwają prace społecznie użyteczne, które potrwają do końca września tego roku. Zostały one zorganizowane na mocy porozumienia zawartego pomiędzy starostą świdnickim a wójtem gminy Dobromierz. Skierowania do pracy wydaje Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy - filia w Świebodzicach według list dostarczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobromierzu.
W gminie skierowanie do prac społeczno-użytecznych otrzymały 64 osoby zarejestrowane jako bezrobotne, nieposiadające prawa do zasiłku, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Wykonują one prace społecznie użyteczne na terenie gminy - wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu osoby bezrobotnej.
Z ogólnej liczby skierowanych 13 osób nie wykonuje tych prac - dwie osoby odmówiły podjęcia prac, dwie wcale się nie stawiły, trzy mają przeciwwskazania lekarskie do wykonywania tego typu zajęć, trzy osoby przerwały prace z własnej winy, dwie podjęły pracę, a dla jednej brak jest wolnego miejsca wykonywania pracy w miejscu swego zamieszkania. Zatrudnione osoby pracują po pięć godzin dwa razy w tygodniu, do końca września tego roku, w miejscu zamieszkania.
W okresie wykonywania prac społecznie użytecznych bezrobotny otrzymuje świadczenie w wysokości 6,30 zł za każdą przepracowaną godzinę. Świadczenie to nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym również za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Odmowa podjęcia takiej pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego na okres trzech miesięcy.
Prace te są finansowane w 60 proc. ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy i w 40 proc. ze środków własnych gminy Dobromierz.
Do tej pory w ramach prac społecznie użytecznych porządkowane były miejsca publiczne. Prace te obejmowały wykaszanie poboczy dróg gminnych, wykaszanie skwerów, sadzenie kwiatów na rabatach oraz prace porządkowe na basenie w Dobromierzu.
Ponadto w najbliższym czasie wykaszane będą tereny przy posesjach ludzi starszych, którzy nie są w stanie sami tego zrobić, a także zaplanowane jest odkrzaczanie wszystkich rowów i stawu, który dodatkowo wymaga czyszczenia.
Po niespełna dwóch miesiącach trwania prac społecznie użytecznych w gminie Dobromierz, już można ocenić przydatność i fachowość pracowników, dla których ten rodzaj pracy jest formą aktywizacji zawodowej. Są to osoby z długim okresem przebywania bez pracy. Ponadto prace te dają im możliwość samodzielnego zarobienia pieniędzy.
CZESŁAW DRĄG
wójt gminy Dobromierz
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz.1001 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA