REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina może przygotować grunt pod dobrą inwestycję

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Do 13 lipca gminy mogą zgłaszać tereny inwestycyjne do konkursu Grunt na medal. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Uczestnictwo w konkursie to promocja gminy, m.in. na stronach agencji, wśród inwestorów zagranicznych i w mediach.

Jak potwierdza PAIiIZ, w gminach, które zostały laureatami konkursu Grunt na medal w poprzednich latach, dało się odnotować wzrost nowych inwestycji. Gmina nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w konkursie. Tereny zgłaszane do konkursu muszą mieć uregulowany status prawny, najlepiej jednego właściciela. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 2 ha. Dobrze, gdy grunty są uzbrojone, posiadają podstawowe media, doprowadzone drogi dojazdowe do działek i stosunkowo niewielką cenę kupna.

Zadaniem konkursu jest promocja gmin oraz szczególnie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych pod budownictwo przemysłowe. Oferty o takich działkach budowlanych trafiają do inwestorów zagranicznych.

Darmowa promocja

PAIiIZ organizuje ogólnopolski konkurs w ścisłej współpracy z marszałkami wszystkich 16 województw. Jest to już druga edycja. Konkurs promuje tereny, kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Inwestycyjne tereny gmin mogą zgłaszać prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Zgłoszenia są przyjmowane w PAIiIZ oraz w regionalnym Centrum Obsługi Inwestora (COI). Centra są placówkami regionalnymi, powołanymi przez marszałków województw, usytuowanymi w poszczególnych województwach. Ich zadaniem jest profesjonalna obsługa inwestorów. PAIiIZ sprawuje nad nimi opiekę merytoryczną oraz szkoli ich kadry, a także bezpośrednio współpracuje przy pozyskiwaniu inwestorów i obsłudze projektów inwestycyjnych.

Laureaci konkursu otrzymują niepowtarzalną szansę promocji gminy jako najlepsze miejsce lokalizacji inwestycji. W każdym województwie zostanie wyłoniony jeden laureat. Stworzona będzie także lista terenów wyróżnionych. Działki takie będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.

Najlepsze tereny inwestycyjne wybiera komisja konkursu złożona z trzech osób, po jednym przedstawicielu PAIiIZ, urzędu marszałkowskiego i reprezentanta regionalnego COI.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie terenu wraz z jego opisem i materiałami uzupełniającymi. Zgłoszenie wysyła się pocztą elektroniczną na adres korespondencyjny właściwy dla danego województwa. Adresy te są zamieszczone na witrynie internetowej PAIiIZ.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się 13 sierpnia i będzie polegał na selekcji kandydatów na podstawie nadesłanych przez nich zgłoszeń. Jest to selekcja wstępna. Natomiast do 31 października 2007 r. trwać będzie drugi etap. W jego trakcie tereny wyselekcjonowane w I etapie będą wizytowane. Głównie w wyniku tych wizyt będzie wyłonionych 16 zwycięzców, po jednym w każdym województwie.

Ogłoszenie konkursu nastąpi w terminie do 5 listopada. Lista laureatów zostanie umieszczona na portalu agencji oraz na stronach internetowych urzędów marszałkowskich.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji o zasadach konkursu oraz adresy regionalnych COI znajdują się na stronach internetowych: www.paiz.gov.pl. Ponadto informacji i pomocy gminom udzielają:

l Małgorzata Szemplińska, tel. (0 22) 334 98 20, e-mail: malgorzata.szemplinska@paiz.gov.pl,

l Kamila Chrzanowska, tel. (0 22) 334 99 15, e-mail: kamila.chrzanowska@ paiz.gov.pl.

Jakie wymagania

Zgłaszane tereny inwestycyjne powinny posiadać uregulowany status prawny. W przypadku więcej niż jednego właściciela, zgłaszający powinien dysponować pisemnymi deklaracjami właścicieli o gotowości do sprzedaży działek i informacją o orientacyjnej cenie. Najlepiej jednak, gdy jest jeden właściciel.

Tereny inwestycyjne zgłaszane do konkursu powinny być objęte aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod budownictwo przemysłowe. Dobrze, gdy obszar inwestycyjny jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, drogi ekspresowej lub krajowej, albo gdy istnieją drogi dojazdowe łączące tereny inwestycyjne z większymi i głównymi drogami.

Teren powinien być odrolniony, odlesiony i nie powinien wymagać dodatkowych prac adaptacyjnych przed rozpoczęciem budowy. Wskazane, aby w pobliżu lub na miejscu znajdowała się bocznica kolejowa.

Wypełnianie listy danych

Oprócz formularzy opisujących teren, zgłaszający powinien dołączyć jeszcze listę danych dotyczące informacji o terenie (Site check list). W tym celu PAIiIZ stworzyła specjalny formularza elektroniczny. Do zgłoszenia należy dołączyć jeszcze następujące dokumenty:

l mapki terenu, z infrastrukturą na terenie i siecią połączeń transportowych,

l od pięciu do dziesięciu dobrej jakości zdjęć obrazujących teren,

l zdjęcia lotnicze (jeżeli są),

l uchwałę Rady Gminy dotyczącą zwolnień z podatków lokalnych dla inwestorów zgodną z przepisami prawa UE.

INFORMACJE O TERENIE INWESTYCYJNYM

Gmina biorąca udział w konkursie Grunt na medal musi poinformować m.in. o:

l adresie obszaru inwestycyjnego,

l dokładnej powierzchni nieruchomości, oraz o tym, czy określone działki stanowią zwarty obszar i stanowią jedną całość, a także czy jest możliwość powiększenia terenu inwestycyjnego. Jeżeli tak, to w jaki sposób,

l orientacyjnej cenie za 1 mkw. wraz z 22-procentowym VAT,

l powierzchni, jaką dysponuje każdy z właścicieli, w przypadku gdy jest więcej niż jeden właściciel,

l dacie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli nie jest uchwalony); tereny nieobjęte planem raczej nie mają szans w konkursie,

l zanieczyszczeniu wód gruntowych i powierzchniowych oraz o istnieniu na danym terenie odpadów; jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba określić rodzaj zanieczyszczenia i rodzaj odpadów,

l poziomie wód gruntowych i ryzyku wystąpienia zalań i obsunięć,

l występujących rodzajach przeszkód podziemnych i tych występujących na powierzchni: gazociągi, rurociągi, linie energetyczne, kanały, tereny pod ochroną,

l ograniczeniach ekologicznych,

l procencie dopuszczalnej zabudowy, ograniczeniach co do wysokości budynków i innych ograniczeniach, jeżeli występują,

l istniejącej infrastrukturze; dotyczy to np. elektryczności, odległości przyłącza od granicy terenu, wysokości napięcia i dostępności mocy prądu elektrycznego; w przypadku zaś gazu dodatkowo chodzi o wartość kaloryczną, średnicę rury i dostępną objętość,

l ujęciach wody i kanalizacji,

l sposobie odprowadzenia wód deszczowych i odległości do oczyszczalni ścieków.


ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA