Kategorie

Jak gmina może przygotować grunt pod dobrą inwestycję

Andrzej Okrasiński
Do 13 lipca gminy mogą zgłaszać tereny inwestycyjne do konkursu Grunt na medal. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Uczestnictwo w konkursie to promocja gminy, m.in. na stronach agencji, wśród inwestorów zagranicznych i w mediach.

Jak potwierdza PAIiIZ, w gminach, które zostały laureatami konkursu Grunt na medal w poprzednich latach, dało się odnotować wzrost nowych inwestycji. Gmina nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w konkursie. Tereny zgłaszane do konkursu muszą mieć uregulowany status prawny, najlepiej jednego właściciela. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 2 ha. Dobrze, gdy grunty są uzbrojone, posiadają podstawowe media, doprowadzone drogi dojazdowe do działek i stosunkowo niewielką cenę kupna.

Zadaniem konkursu jest promocja gmin oraz szczególnie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych pod budownictwo przemysłowe. Oferty o takich działkach budowlanych trafiają do inwestorów zagranicznych.

Darmowa promocja

PAIiIZ organizuje ogólnopolski konkurs w ścisłej współpracy z marszałkami wszystkich 16 województw. Jest to już druga edycja. Konkurs promuje tereny, kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Inwestycyjne tereny gmin mogą zgłaszać prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Zgłoszenia są przyjmowane w PAIiIZ oraz w regionalnym Centrum Obsługi Inwestora (COI). Centra są placówkami regionalnymi, powołanymi przez marszałków województw, usytuowanymi w poszczególnych województwach. Ich zadaniem jest profesjonalna obsługa inwestorów. PAIiIZ sprawuje nad nimi opiekę merytoryczną oraz szkoli ich kadry, a także bezpośrednio współpracuje przy pozyskiwaniu inwestorów i obsłudze projektów inwestycyjnych.

Laureaci konkursu otrzymują niepowtarzalną szansę promocji gminy jako najlepsze miejsce lokalizacji inwestycji. W każdym województwie zostanie wyłoniony jeden laureat. Stworzona będzie także lista terenów wyróżnionych. Działki takie będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.

Najlepsze tereny inwestycyjne wybiera komisja konkursu złożona z trzech osób, po jednym przedstawicielu PAIiIZ, urzędu marszałkowskiego i reprezentanta regionalnego COI.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie terenu wraz z jego opisem i materiałami uzupełniającymi. Zgłoszenie wysyła się pocztą elektroniczną na adres korespondencyjny właściwy dla danego województwa. Adresy te są zamieszczone na witrynie internetowej PAIiIZ.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się 13 sierpnia i będzie polegał na selekcji kandydatów na podstawie nadesłanych przez nich zgłoszeń. Jest to selekcja wstępna. Natomiast do 31 października 2007 r. trwać będzie drugi etap. W jego trakcie tereny wyselekcjonowane w I etapie będą wizytowane. Głównie w wyniku tych wizyt będzie wyłonionych 16 zwycięzców, po jednym w każdym województwie.

Ogłoszenie konkursu nastąpi w terminie do 5 listopada. Lista laureatów zostanie umieszczona na portalu agencji oraz na stronach internetowych urzędów marszałkowskich.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji o zasadach konkursu oraz adresy regionalnych COI znajdują się na stronach internetowych: www.paiz.gov.pl. Ponadto informacji i pomocy gminom udzielają:

l Małgorzata Szemplińska, tel. (0 22) 334 98 20, e-mail: malgorzata.szemplinska@paiz.gov.pl,

l Kamila Chrzanowska, tel. (0 22) 334 99 15, e-mail: kamila.chrzanowska@ paiz.gov.pl.

Jakie wymagania

Zgłaszane tereny inwestycyjne powinny posiadać uregulowany status prawny. W przypadku więcej niż jednego właściciela, zgłaszający powinien dysponować pisemnymi deklaracjami właścicieli o gotowości do sprzedaży działek i informacją o orientacyjnej cenie. Najlepiej jednak, gdy jest jeden właściciel.

Tereny inwestycyjne zgłaszane do konkursu powinny być objęte aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod budownictwo przemysłowe. Dobrze, gdy obszar inwestycyjny jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, drogi ekspresowej lub krajowej, albo gdy istnieją drogi dojazdowe łączące tereny inwestycyjne z większymi i głównymi drogami.

Teren powinien być odrolniony, odlesiony i nie powinien wymagać dodatkowych prac adaptacyjnych przed rozpoczęciem budowy. Wskazane, aby w pobliżu lub na miejscu znajdowała się bocznica kolejowa.

Wypełnianie listy danych

Oprócz formularzy opisujących teren, zgłaszający powinien dołączyć jeszcze listę danych dotyczące informacji o terenie (Site check list). W tym celu PAIiIZ stworzyła specjalny formularza elektroniczny. Do zgłoszenia należy dołączyć jeszcze następujące dokumenty:

l mapki terenu, z infrastrukturą na terenie i siecią połączeń transportowych,

l od pięciu do dziesięciu dobrej jakości zdjęć obrazujących teren,

l zdjęcia lotnicze (jeżeli są),

l uchwałę Rady Gminy dotyczącą zwolnień z podatków lokalnych dla inwestorów zgodną z przepisami prawa UE.

INFORMACJE O TERENIE INWESTYCYJNYM

Gmina biorąca udział w konkursie Grunt na medal musi poinformować m.in. o:

l adresie obszaru inwestycyjnego,

l dokładnej powierzchni nieruchomości, oraz o tym, czy określone działki stanowią zwarty obszar i stanowią jedną całość, a także czy jest możliwość powiększenia terenu inwestycyjnego. Jeżeli tak, to w jaki sposób,

l orientacyjnej cenie za 1 mkw. wraz z 22-procentowym VAT,

l powierzchni, jaką dysponuje każdy z właścicieli, w przypadku gdy jest więcej niż jeden właściciel,

l dacie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli nie jest uchwalony); tereny nieobjęte planem raczej nie mają szans w konkursie,

l zanieczyszczeniu wód gruntowych i powierzchniowych oraz o istnieniu na danym terenie odpadów; jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba określić rodzaj zanieczyszczenia i rodzaj odpadów,

l poziomie wód gruntowych i ryzyku wystąpienia zalań i obsunięć,

l występujących rodzajach przeszkód podziemnych i tych występujących na powierzchni: gazociągi, rurociągi, linie energetyczne, kanały, tereny pod ochroną,

l ograniczeniach ekologicznych,

l procencie dopuszczalnej zabudowy, ograniczeniach co do wysokości budynków i innych ograniczeniach, jeżeli występują,

l istniejącej infrastrukturze; dotyczy to np. elektryczności, odległości przyłącza od granicy terenu, wysokości napięcia i dostępności mocy prądu elektrycznego; w przypadku zaś gazu dodatkowo chodzi o wartość kaloryczną, średnicę rury i dostępną objętość,

l ujęciach wody i kanalizacji,

l sposobie odprowadzenia wód deszczowych i odległości do oczyszczalni ścieków.


ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.