Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina może przygotować grunt pod dobrą inwestycję

Andrzej Okrasiński
Do 13 lipca gminy mogą zgłaszać tereny inwestycyjne do konkursu Grunt na medal. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Uczestnictwo w konkursie to promocja gminy, m.in. na stronach agencji, wśród inwestorów zagranicznych i w mediach.

Jak potwierdza PAIiIZ, w gminach, które zostały laureatami konkursu Grunt na medal w poprzednich latach, dało się odnotować wzrost nowych inwestycji. Gmina nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w konkursie. Tereny zgłaszane do konkursu muszą mieć uregulowany status prawny, najlepiej jednego właściciela. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 2 ha. Dobrze, gdy grunty są uzbrojone, posiadają podstawowe media, doprowadzone drogi dojazdowe do działek i stosunkowo niewielką cenę kupna.

Zadaniem konkursu jest promocja gmin oraz szczególnie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych pod budownictwo przemysłowe. Oferty o takich działkach budowlanych trafiają do inwestorów zagranicznych.

Darmowa promocja

PAIiIZ organizuje ogólnopolski konkurs w ścisłej współpracy z marszałkami wszystkich 16 województw. Jest to już druga edycja. Konkurs promuje tereny, kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Inwestycyjne tereny gmin mogą zgłaszać prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Zgłoszenia są przyjmowane w PAIiIZ oraz w regionalnym Centrum Obsługi Inwestora (COI). Centra są placówkami regionalnymi, powołanymi przez marszałków województw, usytuowanymi w poszczególnych województwach. Ich zadaniem jest profesjonalna obsługa inwestorów. PAIiIZ sprawuje nad nimi opiekę merytoryczną oraz szkoli ich kadry, a także bezpośrednio współpracuje przy pozyskiwaniu inwestorów i obsłudze projektów inwestycyjnych.

Laureaci konkursu otrzymują niepowtarzalną szansę promocji gminy jako najlepsze miejsce lokalizacji inwestycji. W każdym województwie zostanie wyłoniony jeden laureat. Stworzona będzie także lista terenów wyróżnionych. Działki takie będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.

Najlepsze tereny inwestycyjne wybiera komisja konkursu złożona z trzech osób, po jednym przedstawicielu PAIiIZ, urzędu marszałkowskiego i reprezentanta regionalnego COI.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie terenu wraz z jego opisem i materiałami uzupełniającymi. Zgłoszenie wysyła się pocztą elektroniczną na adres korespondencyjny właściwy dla danego województwa. Adresy te są zamieszczone na witrynie internetowej PAIiIZ.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się 13 sierpnia i będzie polegał na selekcji kandydatów na podstawie nadesłanych przez nich zgłoszeń. Jest to selekcja wstępna. Natomiast do 31 października 2007 r. trwać będzie drugi etap. W jego trakcie tereny wyselekcjonowane w I etapie będą wizytowane. Głównie w wyniku tych wizyt będzie wyłonionych 16 zwycięzców, po jednym w każdym województwie.

Ogłoszenie konkursu nastąpi w terminie do 5 listopada. Lista laureatów zostanie umieszczona na portalu agencji oraz na stronach internetowych urzędów marszałkowskich.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji o zasadach konkursu oraz adresy regionalnych COI znajdują się na stronach internetowych: www.paiz.gov.pl. Ponadto informacji i pomocy gminom udzielają:

l Małgorzata Szemplińska, tel. (0 22) 334 98 20, e-mail: malgorzata.szemplinska@paiz.gov.pl,

l Kamila Chrzanowska, tel. (0 22) 334 99 15, e-mail: kamila.chrzanowska@ paiz.gov.pl.

Jakie wymagania

Zgłaszane tereny inwestycyjne powinny posiadać uregulowany status prawny. W przypadku więcej niż jednego właściciela, zgłaszający powinien dysponować pisemnymi deklaracjami właścicieli o gotowości do sprzedaży działek i informacją o orientacyjnej cenie. Najlepiej jednak, gdy jest jeden właściciel.

Tereny inwestycyjne zgłaszane do konkursu powinny być objęte aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod budownictwo przemysłowe. Dobrze, gdy obszar inwestycyjny jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, drogi ekspresowej lub krajowej, albo gdy istnieją drogi dojazdowe łączące tereny inwestycyjne z większymi i głównymi drogami.

Teren powinien być odrolniony, odlesiony i nie powinien wymagać dodatkowych prac adaptacyjnych przed rozpoczęciem budowy. Wskazane, aby w pobliżu lub na miejscu znajdowała się bocznica kolejowa.

Wypełnianie listy danych

Oprócz formularzy opisujących teren, zgłaszający powinien dołączyć jeszcze listę danych dotyczące informacji o terenie (Site check list). W tym celu PAIiIZ stworzyła specjalny formularza elektroniczny. Do zgłoszenia należy dołączyć jeszcze następujące dokumenty:

l mapki terenu, z infrastrukturą na terenie i siecią połączeń transportowych,

l od pięciu do dziesięciu dobrej jakości zdjęć obrazujących teren,

l zdjęcia lotnicze (jeżeli są),

l uchwałę Rady Gminy dotyczącą zwolnień z podatków lokalnych dla inwestorów zgodną z przepisami prawa UE.

INFORMACJE O TERENIE INWESTYCYJNYM

Gmina biorąca udział w konkursie Grunt na medal musi poinformować m.in. o:

l adresie obszaru inwestycyjnego,

l dokładnej powierzchni nieruchomości, oraz o tym, czy określone działki stanowią zwarty obszar i stanowią jedną całość, a także czy jest możliwość powiększenia terenu inwestycyjnego. Jeżeli tak, to w jaki sposób,

l orientacyjnej cenie za 1 mkw. wraz z 22-procentowym VAT,

l powierzchni, jaką dysponuje każdy z właścicieli, w przypadku gdy jest więcej niż jeden właściciel,

l dacie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli nie jest uchwalony); tereny nieobjęte planem raczej nie mają szans w konkursie,

l zanieczyszczeniu wód gruntowych i powierzchniowych oraz o istnieniu na danym terenie odpadów; jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba określić rodzaj zanieczyszczenia i rodzaj odpadów,

l poziomie wód gruntowych i ryzyku wystąpienia zalań i obsunięć,

l występujących rodzajach przeszkód podziemnych i tych występujących na powierzchni: gazociągi, rurociągi, linie energetyczne, kanały, tereny pod ochroną,

l ograniczeniach ekologicznych,

l procencie dopuszczalnej zabudowy, ograniczeniach co do wysokości budynków i innych ograniczeniach, jeżeli występują,

l istniejącej infrastrukturze; dotyczy to np. elektryczności, odległości przyłącza od granicy terenu, wysokości napięcia i dostępności mocy prądu elektrycznego; w przypadku zaś gazu dodatkowo chodzi o wartość kaloryczną, średnicę rury i dostępną objętość,

l ujęciach wody i kanalizacji,

l sposobie odprowadzenia wód deszczowych i odległości do oczyszczalni ścieków.


ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

  Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

  Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

  Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

  Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

  Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

  Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

  Nowe podręczniki HIT dla klasy II

  Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

  Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

  Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

  Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

  Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

  1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

  W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

  Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

  W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

  Od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko HPV

  Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już szczepić się przeciw HPV.

  Pierwsza od 13 lat podwyżka wynagrodzeń konsultantów zdrowia. Rocznie nie więcej niż 17 000 zł - 23 000 zł

  W II kwartale 2023 r. podwyżka wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia. Pierwsza od 13 lat.

  Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

  Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

  Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

  Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

  ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

  Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

  DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

  Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

  Nowelizacja: Masz służbowy laptop? Pracodawca musi Ci udostępnić monitor stacjonarny. Może się z tego wykpić podstawką, myszką i klawiaturę

  Pracodawcy będą musieli wyposażyć pracowników korzystających z przenośnych komputerów w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę do laptopa oraz odrębną mysz i klawiaturę.

  Wojsko proponuje: rezerwiści będą ćwiczyć raz na kwartał. Co najmniej

  Aktywni rezerwiści będą ćwiczyć w swoich jednostkach co najmniej raz na kwartał. 

  Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Pacjent chory przez smog

  Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

  30 maja - Światowy Dzień Świadomości SM. Za ryzyko zachorowania aż w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe

  Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20 a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

  Darmowe leki dla dzieci i osób 65+ już od września 2023 r.?

  Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Rewolucja w planowaniu przestrzennym: Jak nowe zmiany wpłyną na twoją gminę?

  Sejm przyjął przygotowaną przez MRiT nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  Analiza trendów: Dlaczego Polska boryka się ze wzrostem śmiertelności z powodu raka piersi?

  Zachodzi wiele pozytywnych zmian w leczeniu raka piersi. Polska wciąż jest jednak w Europie jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z jego przyczyny.