REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści daje gminie uczestnictwo w konkursie Grunt na medal

_ AO

REKLAMA

Jakie tereny inwestycyjne można zgłaszać do konkursu? Jakie korzyści wiażą się z zajęciem pierwszego miejsca w województwie? Jaka jest procedura przyjmowania zgłoszeń do konkursu?

Celem konkursu jest zachęcenie gmin do inwestowania w infrastrukturę i odpowiednie przygotowanie terenów inwestycyjnych, co stanowi podstawowy warunek sukcesu w walce o inwestora.

Do konkursu można zgłaszać jedynie niezabudowane tereny przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha. Z udziału w konkursie wykluczone są tereny specjalnych stref ekonomicznych oraz tereny, które zajęły I miejsce w poprzedniej edycji konkursu. Tereny inwestycyjne mogą zgłaszać do konkursu wyłącznie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin, w których są one zlokalizowane. Zgłaszane tereny mogą stanowić własność gminy bądź mieć inny, ale prawnie uregulowany status własnościowy. Każda gmina może zgłosić więcej niż jeden teren inwestycyjny.

Komisja konkursowa wybiera jeden teren inwestycyjny w każdym województwie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie okolicznościowy medal i certyfikat Grunt na medal 2007, podpisany przez prezesa PAIiIZ i marszałka województwa. Zwycięzca będzie miał możliwość używania logo Grunt na medal 2007 w materiałach promocyjnych, a nagrodzony teren będzie promowany na portalu PAIiIZ oraz w ramach marketingu inwestycyjnego prowadzonego przez PAIiIZ i urzędy marszałkowskie. Tak więc główną korzyścią dla laureata konkursu jest zintensyfikowana promocja terenu, której celem jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Jednak nie tylko laureaci konkursu odniosą korzyści - tereny zgłaszane na konkurs zasilą bazy ofert PAIiIZ i regionalnych Centrów Obsługi Inwestora (COI) - Partnerów PAIiIZ, a najciekawsze z nich będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce.

Konkursowi od początku towarzyszy nagłośnienie medialne, a honorowanie finalistów nastąpi w trakcie specjalnie na tą okoliczność zorganizowanej konferencji z udziałem przedstawicieli biznesu i mediów. Informacje o konkursie i laureatach ukażą się, tak jak i w poprzedniej edycji, w prasie lokalnej i o zasięgu ogólnopolskim. Ponadto PAIiIZ ma zamiar promować zwycięskie tereny pod hasłem oferty narodowej.

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2005 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem, przyniosła także wymierne efekty - do 21 gmin, z 70 wyróżnionych i nagrodzonych, napłynęły nowe inwestycje.

W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział 210 gmin, które nadesłały 342 oferty.


GRAŻYNA SIĆKO

wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych


WNIOSEK

Polska jest obecnie krajem wyjątkowo atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych i dobrze by było, aby regiony tę wielką szansę na rozwój w pełni wykorzystały. Konkurs Grunt na medal stwarza taką możliwość.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA