REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich środków sfinansować system elektronicznego obiegu dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że od 12 czerwca obowiązuje rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych, to niewiele jest gmin, które wdrożyły elektroniczny system obiegu dokumentów. Tymczasem środki na sfinansowanie takiego sytemu można pozyskać z kilku źródeł.

Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w większości gminy nie stworzyły specjalnego systemu przesyłania dokumentów elektronicznych do interesantów. Aby doręczyć pismo w formie dokumentu elektronicznego, urzędy administracji publicznej powinny przesyłać na adres elektroniczny adresata informacje zawierające:

l wskazanie, że adresat może odbierać dokument w formie elektronicznej,

l wskazanie adresu elektronicznego (skrytki), z którego adresat może pobrać pismo i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia pisma,

l pouczenie o sposobie odbioru pisma (a w szczególności o sposobie autoryzacji pod wskazanym adresem elektronicznym) oraz o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Autoryzacja następuje poprzez podanie dostępu, którym może być indywidualny identyfikator, hasło lub certyfikat cyfrowy. Powinien on być autoryzowany przez organ administracji publicznej lub za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego i związanego z nim certyfikatu kwalifikowanego adresata pisma.

Dotacje z RPO

Na informatyzację urzędów administracji publicznej, w tym urzędów gminnych, zaplanowane są środki w formie dotacji bezzwrotnych w unijnych programach operacyjnych 2007-2013. W każdym z 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) jest zaplanowany priorytet dotyczący udzielania dofinansowania na stworzenie m.in. systemu teleinformatycznego do przekazywania i otrzymywania dokumentów urzędowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Gminy i inne urzędy przy realizacji tego typu projektów o niewielkich kosztach brutto powinny najpierw kierować się do administratorów wojewódzkich RPO. Tam są przede wszystkim środki na realizację tego typu przedsięwzięć.

Natomiast jeżeli urząd ma zamiar stworzyć system, którego koszty będą przekraczać kilka mln euro, to o pieniądze może starać się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w priorytecie V - Dobre rządzenie.

Dotacje dla stworzenia dobrych warunków i samego systemu teleinformatycznego w gminie można będzie otrzymać również z innego unijnego źródła. Jest nim Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. W szczególności położono w nim nacisk na stworzenie sytemu przesyłania dokumentów urzędowych do przedsiębiorstw. System taki ma przede wszystkim pomóc w rozwoju przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym i w regionie.

Na stworzenie w urzędach systemów teleinformatycznych z prawdziwego zdarzenia w administracji samorządowej przeznaczone będzie w formie dofinansowania około 300 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W tym przypadku chodzi o jednostki samorządu terytorialnego z pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

WAŻNE ADRESY INTERNETOWE:

l Witryna z informacjami o pomocowych funduszach unijnych: www.funduszestrukturalne.gov.pl,

l Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: www.mswia.gov.pl,

l Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: www.mrr.gov.pl,

l Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl.

Nie tylko z Funduszy UE

Pieniądze na informatyzację urzędów będzie można pozyskać także z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG. Trzeci i ostatni nabór w tych programach pomocowych będzie ogłoszony w IV kwartale tego roku.

Atrakcyjność tego źródła pozyskiwania dofinansowania polega m.in. na tym, że można otrzymać refundację kosztów przedsięwzięcia nawet do 80 proc. kosztów, a w niektórych przypadkach do 95 proc. Jednak skomplikowane procedury sprawiają, że samorządy w niewielkim stopniu korzystają z tego źródła. Czas oczekiwania na dotacje trwa co najmniej półtora roku.

Ciekawą ofertę sfinansowania informatyzacji wiejskiego urzędu gminy ma Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Proponuje on kredyty udzielane bezpośrednio przez: Bank Millennium oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski wraz zrzeszonymi z nim bankami spółdzielczymi. Kredyty są udzielane do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie więcej niż do 500 tys. zł. Kredyt jest udzielany na okres do pięciu lat.

W przypadku kredytów z linii EFRWP, jak i w celu zaciągnięcia kredytu z innych instytucji finansowych (banków i funduszy), gmina musi zorganizować przetarg zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

OKREŚLENIE ZAMÓWIENIA NA USŁUGI TELEINFORMATYCZNE

Wszystkie urzędy administracji publicznej, w tym urzędy gmin, sporządzając zamówienie sprzętu komputerowego, oprogramowania sprzętu i zamówienia na usługi teleinformatyczne muszą pamiętać, m.in. że:

l przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty,

l przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję,

l przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy - „lub równoważny”,

l zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy,

l opisując przedmiot zamówienia za pomocą norm, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów odniesienia, zamawiający jest obowiązany wskazać, że dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym,

l wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez zamawiającego, jest zobowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi spełniają wymagania określone przez zamawiającego,

l zamawiający może odstąpić od opisywania przedmiotu zamówienia, jeżeli zapewni dokładny opis przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie wymagań funkcjonalnych,

l do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień.



ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl



PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzenia i doręczenia pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz. U. nr 227, poz. 1664).

l Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. nr 200, poz. 1651).

l Art. 29 i art. 30 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA