Z jakich środków sfinansować system elektronicznego obiegu dokumentów
REKLAMA
REKLAMA
Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w większości gminy nie stworzyły specjalnego systemu przesyłania dokumentów elektronicznych do interesantów. Aby doręczyć pismo w formie dokumentu elektronicznego, urzędy administracji publicznej powinny przesyłać na adres elektroniczny adresata informacje zawierające:
l wskazanie, że adresat może odbierać dokument w formie elektronicznej,
l wskazanie adresu elektronicznego (skrytki), z którego adresat może pobrać pismo i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia pisma,
l pouczenie o sposobie odbioru pisma (a w szczególności o sposobie autoryzacji pod wskazanym adresem elektronicznym) oraz o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Autoryzacja następuje poprzez podanie dostępu, którym może być indywidualny identyfikator, hasło lub certyfikat cyfrowy. Powinien on być autoryzowany przez organ administracji publicznej lub za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego i związanego z nim certyfikatu kwalifikowanego adresata pisma.
Dotacje z RPO
Na informatyzację urzędów administracji publicznej, w tym urzędów gminnych, zaplanowane są środki w formie dotacji bezzwrotnych w unijnych programach operacyjnych 2007-2013. W każdym z 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) jest zaplanowany priorytet dotyczący udzielania dofinansowania na stworzenie m.in. systemu teleinformatycznego do przekazywania i otrzymywania dokumentów urzędowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Gminy i inne urzędy przy realizacji tego typu projektów o niewielkich kosztach brutto powinny najpierw kierować się do administratorów wojewódzkich RPO. Tam są przede wszystkim środki na realizację tego typu przedsięwzięć.
Natomiast jeżeli urząd ma zamiar stworzyć system, którego koszty będą przekraczać kilka mln euro, to o pieniądze może starać się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w priorytecie V - Dobre rządzenie.
Dotacje dla stworzenia dobrych warunków i samego systemu teleinformatycznego w gminie można będzie otrzymać również z innego unijnego źródła. Jest nim Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. W szczególności położono w nim nacisk na stworzenie sytemu przesyłania dokumentów urzędowych do przedsiębiorstw. System taki ma przede wszystkim pomóc w rozwoju przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym i w regionie.
Na stworzenie w urzędach systemów teleinformatycznych z prawdziwego zdarzenia w administracji samorządowej przeznaczone będzie w formie dofinansowania około 300 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W tym przypadku chodzi o jednostki samorządu terytorialnego z pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
WAŻNE ADRESY INTERNETOWE:
l Witryna z informacjami o pomocowych funduszach unijnych: www.funduszestrukturalne.gov.pl,
l Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: www.mswia.gov.pl,
l Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: www.mrr.gov.pl,
l Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl.
Nie tylko z Funduszy UE
Pieniądze na informatyzację urzędów będzie można pozyskać także z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG. Trzeci i ostatni nabór w tych programach pomocowych będzie ogłoszony w IV kwartale tego roku.
Atrakcyjność tego źródła pozyskiwania dofinansowania polega m.in. na tym, że można otrzymać refundację kosztów przedsięwzięcia nawet do 80 proc. kosztów, a w niektórych przypadkach do 95 proc. Jednak skomplikowane procedury sprawiają, że samorządy w niewielkim stopniu korzystają z tego źródła. Czas oczekiwania na dotacje trwa co najmniej półtora roku.
Ciekawą ofertę sfinansowania informatyzacji wiejskiego urzędu gminy ma Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Proponuje on kredyty udzielane bezpośrednio przez: Bank Millennium oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski wraz zrzeszonymi z nim bankami spółdzielczymi. Kredyty są udzielane do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie więcej niż do 500 tys. zł. Kredyt jest udzielany na okres do pięciu lat.
W przypadku kredytów z linii EFRWP, jak i w celu zaciągnięcia kredytu z innych instytucji finansowych (banków i funduszy), gmina musi zorganizować przetarg zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.
OKREŚLENIE ZAMÓWIENIA NA USŁUGI TELEINFORMATYCZNE
Wszystkie urzędy administracji publicznej, w tym urzędy gmin, sporządzając zamówienie sprzętu komputerowego, oprogramowania sprzętu i zamówienia na usługi teleinformatyczne muszą pamiętać, m.in. że:
l przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty,
l przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję,
l przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy - „lub równoważny”,
l zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy,
l opisując przedmiot zamówienia za pomocą norm, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów odniesienia, zamawiający jest obowiązany wskazać, że dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym,
l wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez zamawiającego, jest zobowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi spełniają wymagania określone przez zamawiającego,
l zamawiający może odstąpić od opisywania przedmiotu zamówienia, jeżeli zapewni dokładny opis przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie wymagań funkcjonalnych,
l do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień.
ANDRZEJ OKRASIŃSKI
PODSTAWA PRAWNA
l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzenia i doręczenia pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz. U. nr 227, poz. 1664).
l Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. nr 200, poz. 1651).
l Art. 29 i art. 30 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA