REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady zwrotu kosztów dla osób wezwanych przez organ administracji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Walczak

REKLAMA

EKSPERT RADZI

Jakie są zasady zwrotu kosztów dla osób wezwanych przez organ administracji

Jakiego rodzaju koszty mogą być zwrócone osobie wezwanej przez organ administracji? Na podstawie jakich przepisów regulują sprawę kosztów i należności osobistego stawiennictwa?

Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera wprost przepisów określających zasady ustalania kosztów i należności osobistego stawiennictwa się na wezwanie organu administracyjnego. Nie daje też podstaw prawnych do wydania odrębnych aktów wykonawczych. Kodeks natomiast odsyła do przepisów regulujących sprawy kosztów sądowych, a przez to również pośrednio do przepisów wykonawczych do kodeksu pracy w sprawach należności z tytułu podróży służbowych.

Przepisy dekretu z 26 października 1950 r. o należnościach świadków (...), w sprawie zasady ustalania należności świadków określają, że składają się na nie: należności z tytułu utraconego zarobku dziennego, strawne (dieta), zwrot kosztów podróży (najtańszym środkiem transportu masowego) i ewentualnie koszty noclegu, w przypadku gdyby okazało się, że świadek nie został zwolniony w dniu, na jaki został wezwany. W przypadku, gdy świadek, który został wezwany, wymaga opieki, zwrot kosztów należy się również opiekunowi. Należności stron postępowania są ustalane na tych samych zasadach, co należności świadków. Natomiast należności biegłych są liczone inaczej niż przy stronie czy świadkach.

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 lipca 1990 r. dotyczące świadków i stron reguluje m.in. maksymalną normę procentową należności za utracony zarobek dzienny.

Do należności za podróż zalicza się następujące koszty: przejazd z miejsca zamieszkania do celu podróży i z powrotem, nocleg według przedstawionego rachunku albo ryczałtowo (1,5 diety), dojazd środkami komunikacji miejscowej według stawki ryczałtowej, inne udokumentowane wydatki. Należności z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w podróży (takie jak diety czy strawne) są ustalane według stawek kwotowych na dobę lub jej części. Przepis art. 56 par. 2 k.p.a. określa termin, do którego należy wystąpić z żądaniem przyznania należności wynikłych z osobistego stawiennictwa. Żądanie to powinno być zgłoszone do dnia wydania decyzji, czyli do dnia oznaczonego jako data jej wydania zgodnie z art. 107 par. 1 k.p.a.

WNIOSEK

Przepis art. 56 par. 1 k.p.a. dotyczy i obejmuje swym zakresem wszystkie osoby wezwane, które stawiły się na wezwanie, z pewnym jednak ograniczeniem dotyczącym stron postępowania, a mianowicie stron, na których żądanie toczy się dane postępowanie.

ANNA WALCZAK

radca prawny z Kancelarii Dziedzic & Kielmans

PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).

l Dekret z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (Dz.U. nr 49, poz. 445).

l Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 lipca 1990 r. w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sadowym (Dz.U. nr 48, poz. 284 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

REKLAMA

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA