| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Na co zwracać uwagę, nabywając lokal (budynek mieszkalny), który zamierzamy zaadaptować na lokal o innym przeznaczeniu?

Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym zlokalizowany jest lokal/budynek, przewiduje możliwość prowadzenia danego typu działalności. Przykładowo, gdybyśmy chcieli zaadoptować lokal na szkołę, powinniśmy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania terenu nie wyklucza na danym terenie prowadzenia działalności oświatowej. Pierwsze kroki winniśmy skierować do właściwego urzędu gminy, w którym uzyskamy niezbędne informacje o możliwości prowadzenia określonego typu działalności na danym terenie.

Czy osoba, która chce prowadzić biuro w lokalu mieszkalnym, musi zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu? Czy jeśli lokal znajduje się w budynku spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, potrzebna jest ich uprzednia zgoda na zmianę przeznaczenia lokalu?

Obecnie samo przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na niemieszkalne nie jest wystarczającą przesłanką, by uznać, że doszło do zmiany sposobu użytkowania. Konieczne jest spełnienie dodatkowej przesłanki określonej w art. 71 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego, zgodnie z którą, należy określić, czy nastąpiła taka zmiana sposobu użytkowania, która zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higienicznosanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Należy zauważyć, że samo przeprowadzenie prac adaptacyjnych nie determinuje jednocześnie zmiany przeznaczenia pomieszczenia. W razie wątpliwości warto uzyskać w przypadku zmiany przeznaczenia pomieszczeń z mieszkalnych na niemieszkalne opinie odpowiednich organów, czy zachodzą określone w ustawie przesłanki.

Zmiana sposobu korzystania z lokalu mieszkalnego na użytkowy wymaga zgody spółdzielni. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek jest obowiązany do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności, natomiast jeżeli chodzi o wspólnotę mieszkaniową, to nie ma ona możliwości bezpośredniego wpływu na zmianę sposobu użytkowania jednego z lokali w ramach nieruchomości. Wszelkie czynniki, o których mowa w art. 71 prawa budowlanego, bada organ z urzędu. Wspólnota mieszkaniowa, poszczególni jej członkowie oraz właściciele sąsiednich działek nie są stronami postępowania. Oczywiście organ może i powinien brać pod uwagę i badać z urzędu wszelkie protesty i uwagi wspólnoty.

Czy na gabinet lekarski można zaadaptować każdy lokal, czy też trzeba spełnić dodatkowe wymagania?

Wszelkie parametry, którym odpowiadać powinien lokal przeznaczony na gabinet lekarski, zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 213, poz. 1568). Wszystkie nowo powstające przychodnie powinny być tworzone w myśl tego rozporządzenia. Zakłady, które już istnieją, także muszą być przebudowane w taki sposób, aby spełniały jego wymagania do 31 grudnia 2008 r. Należy też dodać, że lokal taki winien być zaopiniowany pozytywnie przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.


RAFAŁ KABIĆ

Dział Prawny Emmerson Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »