REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie problemy pojawią się w urzędach w związku z odralnianiem gruntów

AJ

REKLAMA

Czy decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji rolnej jest podstawą do dokonywania jakichkolwiek zmian w ewidencji gruntów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z nieuporządkowania w zakresie braku aktualizacji ewidencji gruntów i budynków?

Naruszanie przepisów, nierzetelność postępowania - to główne ustalenia po kontroli NIK przeprowadzonej w ubiegłym roku w zakresie wyłączania gruntów z produkcji rolniczej. Ale są jeszcze inne, nie mniej ważne okoliczności: wadliwość regulacji prawnych: niespójność przepisów, luki prawne.

Kluczowym zagadnieniem, dla sprawnego prowadzenia procedur i aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jest normatywne wskazanie momentu faktycznego odrolnienia. Dzisiaj, chociaż wyłączający grunt obciążony jest obowiązkiem zgłoszenia rozpoczęcia innego niż rolnicze użytkowania, to w rzeczywistości nie ma definicji, co o owym rozpoczęciu decyduje: wbicie łopaty, tyczenie pod budowę, powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna? Decyzja zezwalająca na wyłączenie nie jest podstawą do dokonywania jakichkolwiek zmian w ewidencji. Proces budowlany trwa latami, a działka figuruje jako rolna. Coraz częściej zdarza się, że gminy domagają się od starostów dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków, które umożliwiłyby naliczanie wyższego podatku (generalnie stawki podatku od nieruchomości są znacznie wyższe niż podatku rolnego), a starosta nie robi w tym zakresie nic, bo nie nastąpiło zgłoszenie do ewidencji, a na wizję w terenie i aktualizację brak środków.

Informacja o wynikach kontroli przeprowadzonej w 2006 roku przez Najwyższą Izbę Kontroli zawiera szereg wniosków skierowanych do ministrów rolnictwa oraz budownictwa, które, w opinii NIK, pozwoliłyby na rozpoczęcie porządkowania przepisów dotyczących zarówno odrolniania, jak i procesu inwestycyjnego, w tym przede wszystkim w zakresie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Zapisy w bazach ewidencyjnych stanowią bowiem podstawę planowania przestrzennego i gospodarczego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych czy wreszcie gospodarki nieruchomościami.

Dane ewidencyjne powinny być również źródłem wiedzy dla statystyki publicznej. Czy Ministerstwo Rolnictwa posiada rzetelną wiedzę, jaka jest w rzeczywistości powierzchnia gruntów rolnych na terenie całego kraju, skoro zbiera dane zupełnie rozbieżne ze stanem ewidencyjnym (który i tak znacząco nieraz odbiega od stanu rzeczywistego)? Na przykład w Krakowie różnica pomiędzy powierzchnią użytków rolnych wykazywanych w Banku Danych Regionalnych a stanem ewidencji wynosiła w 2006 roku ponad 6 tys. ha, co stanowiło aż ponad 60 proc. niezgodności. Należy przy tym zwrócić uwagę na fikcję występowania terenów rolnych w obrębie miast. Przykładowo Kraków, czy Nowy Sącz, mają ponad 50-60 proc. terenów rolniczych. Całe centrum Nowego Sącza, w tym rynek i główne ulice, jest ewidencyjnie rolnicze.

Niestety daje się zauważyć brak współdziałania pomiędzy zainteresowanymi resortami. Jeżeli przyszłe, nowe rozwiązania mają być spójne, przejrzyste, a przede wszystkim mają sprawnie funkcjonować w interesie państwa i obywatela, to konieczna jest zmiana uwzględniająca obszar wspólny regulacji pięciu ustaw (ochrona gruntów rolnych, prawo budowlane, prawo geodezyjne i kartograficzne, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, podatki lokalne).

WNIOSEK

Kluczowym zagadnieniem, dla sprawnego prowadzenia procedur i aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jest normatywne wskazanie momentu faktycznego odrolnienia.

JOLANTA STAWSKA

wicedyrektor Delegatury NIK w Krakowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA