REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-dokument w urzędach - przyjęcie i rozpatrzenie

Ewelina Tomaszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione drogą elektroniczną jest dzień wprowadzenia żądania do systemu teleinformatycznego organu administracji publicznej. Adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu powinien zostać umieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Informatyzacja administracji publicznej nabiera rozpędu. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na związane z tym obowiązki prawne oraz możliwość wykorzystania środków z budżetu centralnego i Unii Europejskiej, ale także i poprzez fakt coraz większego zinformatyzowania społeczeństwa. Liczba przesyłanych do urzędów w formie elektronicznej pism systematycznie rośnie.

Przyjęcie e-dokumetu

Definicja dokumentu elektronicznego zawarta została w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2005 r. nr 64, poz. 565 ze zm.). Dokumentem elektronicznym jest stanowiący odrębną całość znaczeniową zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej i zapisanych na informatycznym nośniku danych. Informatycznym nośnikiem danych jest zaś materiał lub urządzenie służące do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej lub analogowej.

Organy administracji publicznej zobowiązane są przyjmować drogą elektroniczną skargi i wnioski (par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków - Dz.U. z 2002 r. nr 5, poz. 46). Do dnia 1 maja 2008 r. zobowiązane są ponadto (art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym - Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz. 1450 ze zm.) umożliwić odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru. Podania te, jak wynika z kodeksu postępowania administracyjnego, poza spełnieniem minimalnych wymagań, tj. wskazaniem osoby, od której pochodzą, jej adresu i żądania, muszą zostać:

l opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, oraz

l zawierać dane w ustalonym formacie, zawarte we wzorze podania określonym w przepisach, jeżeli nakazują one wnoszenie podań według określonego wzoru.

Brak podpisu traktowany jest jako brak formalny podania, a co za tym idzie, organ powinien wezwać do jego uzupełnienia w terminie siedmiu dni.

Rozpatrzenie sprawy

Nie istnieją istotne różnice w kwestii rozpatrywania pism wniesionych w tradycyjnej, papierowej formie i w formie dokumentu elektronicznego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż datą wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione drogą elektroniczną jest dzień wprowadzenia żądania do systemu teleinformatycznego organu administracji publicznej (art. 61 par. 3a k.p.a), czyli dzień wpływu pisma na serwer urzędu.

Instrukcje kancelaryjne m.in. dla organów gmin i związków międzygminnych czy organów powiatu dają wybór organom administracji publicznej, czy dokumenty elektroniczne przekazywać w obiegu wewnętrznym w formie elektronicznej czy też, po wydrukowaniu, w formie papierowej. Przesyłanie korespondencji i innych wiadomości wewnątrzurzędową pocztą elektroniczną to dla organu administracji jedynie możliwość.

Doręczenie e-pisma

Doręczenie pisma drogą elektroniczną może nastąpić, jeśli strona:

l wystąpiła do organu administracji publicznej o doręczenie, albo

l wyraziła zgodę na doręczenie jej pism za pomocą tych środków.

Z inicjatywą wykorzystania drogi elektronicznej może wystąpić strona lub organ.

W celu doręczenia pisma w formie dokumentu elektronicznego organ administracji publicznej przesyła na adres elektroniczny adresata informację zawierającą:

l wskazanie, że adresat może odebrać pismo w formie dokumentu elektronicznego;

l wskazanie adresu elektronicznego (skrytki), z którego adresat może pobrać pismo i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia pisma;

l pouczenie dotyczące sposobu odbioru pisma, a w szczególności sposobu autoryzacji pod wskazanym adresem elektronicznym oraz informacji o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Wnoszący podanie drogą elektroniczną musi opatrzyć je bezpiecznym podpisem weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Nie jest to wymagane w przypadku skarg i wniosków.

Jeśli w ciągu siedmiu dni organ administracji nie otrzyma potwierdzenia doręczenia pisma, jest zobowiązany doręczyć to pismo w formie innej niż elektroniczna (art. 46 par. 3 k.p.a), tj. za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy (art. 39 k.p.a).

DROGA ELEKTRONICZNA I NOŚNIK DANYCH

Są dwa sposoby doręczenie dokumentu elektronicznego podmiotom publicznym;

l drogą elektroniczną, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, poprzez wprowadzenie odebranego dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego będącego adresatem tego dokumentu i automatyczne wytworzenie przez ten system urzędowego poświadczenia odbioru i odesłanie nadawcy dokumentu elektronicznego urzędowego poświadczenia odbioru;

l na informatycznym nośniku danych, poprzez przeniesienie odebranego dokumentu elektronicznego z informatycznego nośnika danych do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego będącego adresatem tego dokumentu i automatyczne wytworzenie przez ten system urzędowego poświadczenia odbioru i zapisanie urzędowego poświadczenia odbioru na tym samym informatycznym nośniku danych, z którego dokument elektroniczny przeniesiono do systemu.

EWELINA TOMASZEWSKA

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2005 r. nr 64, poz. 565 ze zm.).

l Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz. 1450 ze zm.).

l Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).

l Rozporządzenie Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz.U. z 2002 r. nr 5, poz. 46).

l Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. z 2005 r. nr 200, poz. 1651).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA