REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadania gminy, które mają służyć przedsiębiorcom

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem każdej gminy jest prowadzenie ewidencji działalności gospodarczej. W imieniu gminy zadania te wykonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Gminy mają także możliwości promocji i reklamy lokalnych przedsiębiorstw oraz prowadzenia kampanii informacyjnej, np. w zakresie pozyskiwania środków unijnych.

EWIDENCJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

REKLAMA


Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej organy administracji publicznej wspierają rozwój przedsiębiorczości, tworząc korzystne warunki do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o zasięgu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Uprzywilejowanie pod tym względem zarezerwowane jest w szczególności dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Ewidencja działalności

Pierwszym i jednym z najważniejszych zadań gminy związanym z wspieraniem przedsiębiorczości jest prowadzenie Ewidencji Działalności Gospodarczej. Prowadzi ją gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Dodatkowo ewidencję prowadzi się w systemie informatycznym, a organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Gmina ma obowiązek dokonania wpisu do ewidencji zawsze na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek o wpis powinien być złożony na urzędowym formularzu. Coraz częściej urzędy udostępniają na swoich stronach internetowych wnioski on-line. W ten sposób wygodnie można rozpocząć zakładanie własnej firmy.

Opłata od wniosku

REKLAMA

Każdy wniosek powinien być także opłacony. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w kwocie 100 zł, a jeżeli zgłoszenie dotyczy zmiany wpisu, opłata wynosi 50 zł. Rada gminy może jednak wprowadzić zwolnienie od przedsiębiorcy od obowiązku ponoszenia tych opłat.

Jeżeli złożony wniosek nie zawiera danych określonych w ustawie lub jeżeli nie został on opłacony, a rada gminy nie zwolniła przedsiębiorcy z opłat, to wójt, burmistrz, prezydent miasta ma obowiązek wezwania przedsiębiorcy do jego uzupełnienia. Termin na poprawienie wniosku wynosi siedem dni. Jeżeli przedsiębiorca nie uzupełni wniosku, to organ ewidencyjny pozostawia wniosek bez rozpoznania. Decyzja o wpisie do ewidencji podlega natychmiastowemu wykonaniu, z wyjątkiem decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w ewidencji

REKLAMA

Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma także obowiązek dokonywania zmian we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zmiany takiej dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy, który powinien dokonać zgłoszenia w terminie siedmiu dni od dnia ich powstania. Zmiana miejsca zamieszkania przedsiębiorcy podlega wpisowi przez organ ewidencyjny, który był właściwy przed zmianą.

Organ prowadzący ewidencję ma także obowiązek dokonania wykreślenia znajdującego się w niej wpisu. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wykreślenia z urzędu, jeżeli prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej we wpisie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, jeżeli do rejestru przedsiębiorców została wpisana spółka handlowa powstała z przekształcenia spółki cywilnej lub w przypadku stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Organ ewidencyjny może także wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. W takim przypadku musi on najpierw wezwać przedsiębiorcę do złożenia stosownego oświadczenia w terminie siedmiu dni. Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej może być także wykreślony na wniosek samego przedsiębiorcy.

Promocja i informacyjna

Kolejnym zadaniem gminy jest także promocja lokalnej przedsiębiorczości. Organy samorządu terytorialnego mają wiele możliwości w zakresie wykonywania tego zadania. Organizując różne spotkania oraz imprezy okolicznościowe mogą one np. korzystać z ich usług oraz umieszczać w widocznych miejscach logo firm. Mogą one także udostępniać im swoje powierzchnie reklamowe, np. w budynkach urzędów, na których przedsiębiorcy bezpłatnie będą się reklamowali. Promocja i darmowa reklama są jedną z najlepszych i najskuteczniejszych form pomocy gminy lokalnej przedsiębiorczości.

Fundusze europejskie

Gminy mogą, a nawet powinny, prowadzić także kampanię informacyjną w zakresie możliwości pozyskiwania przez przedsiębiorców środków finansowych z Unii Europejskiej. Jest bowiem wiele programów, jak np. Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (WKP), Rozwój Sektorowego Programu Operacyjnego Zasobów Ludzkich (RZL) i Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR), z których udzielana jest przedsiębiorcom pomoc. Niestety, często nie wiedzą oni o takich możliwościach i tracą pieniądze, które często mogłyby być dużym zastrzykiem finansowym pozwalającym im na szybszy rozwój. Rolą samorządów jest tutaj prowadzenie takiej skutecznej kampanii informacyjnej, która dotrze do przedsiębiorców i pozwoli im na skorzystanie z tej pomocy finansowej. Samorządy mogą także udzielać przedsiębiorcom pomocy przy kompletowaniu potrzebnych dokumentów i wypełnianiu odpowiednich wniosków.

 

Co w decyzji o wpisie do ewidencji

Wójt, burmistrz, prezydent miasta wydaje niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku, decyzję o wpisie do ewidencji. Decyzja taka powinna zawierać:

• Firmę przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada

• Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada

• Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu do doręczeń przedsiębiorcy, adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza, a jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania, to adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony

• Określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)

• Pouczenie o skutkach zaniedbania ujawnienia w ewidencji zmian określonych w art. 139 par. 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.)

Odmowa wpisu

Organ ewidencyjny ma obowiązek odmówienia wpisu do ewidencji, jeżeli:

• wniosek dotyczy działalności nieobjętej przepisami ustawy,

• wniosek został złożony przez osobę nieuprawnioną,

• prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej we wniosku działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA