reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Przygotowanie samorządów do wykorzystania funduszy z RPO

Przygotowanie samorządów do wykorzystania funduszy z RPO

Gminy i powiaty wsparcia finansowego dla przedsięwzięć o wartości kilku mln euro w pierwszej kolejności powinny szukać w 16 regionalnych programach operacyjnych. RPO zostały już zaakceptowane przez Komisję Europejską. Pierwsze terminy naboru wniosków o współfinansowanie będą ogłoszone na początku 2008 roku.


Każdy z 16 funkcjonujących już RPO ma inne priorytety i działania, w ramach których będzie udzielane dofinansowanie. Jednak wiele jest cech wspólnych. Pomoc z RPO jest adresowana głównie do samorządów gminnych i powiatowych. Jednym z nadrzędnych zadań każdego RPO jest wspieranie realizacji zadań inwestycyjnych, które przyczynią się do wzrostu konkurencyjności gminy, pod względem gospodarczym, inwestycyjnym i turystycznym.

W każdym województwie będzie funkcjonował jeden RPO. Instytucją zarządzająca (IZ) programem będzie zarząd województwa. Będzie on odpowiedzialny za nabór wniosków o dofinansowanie, ich ocenę i udzielenie dotacji. Dokładne procedury przyjmowania wniosków i udzielenie dofinansowania zostaną ogłoszone także przez te instytucje.

Wsparcie w ramach RPO przeznaczone jest na przedsięwzięcia inwestycyjne o mniejszej skali, mniej kosztowne, o wartości kilku mln euro. Ponadto pomoc oferowana w ramach RPO jest łatwiejsza do otrzymania niż w ramach innych programów operacyjnych zarządzanych centralnie. Prostsze będą procedury. Przewiduje się, że pierwsze terminy naboru wniosków będą ogłoszone na początku 2008 roku.

Podobnie jak w innych programach operacyjnych w okresie 2007-2013, również przy RPO beneficjent musi posiadać wkład własny w realizowaniu przedsięwzięcia. Zasadą będzie, że pomoc będzie udzielona do połowy kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane to wydatki, które beneficjent ponosi w ramach realizowanego przedsięwzięcia. W obecnych programach kosztem kwalifikowanym może być wydatek poniesiony od dnia 1 stycznia 2007 r., tj. niekoniecznie od daty zawarcia umowy o dotacje.

Dobre przygotowanie wniosku

Gdy już są znane opisy i podstawowe założenia poszczególnych RPO, i zostały one zatwierdzone przez KE, to już możemy przestudiować warunki i zasady udzielania pomocy, i pod tym kontem tworzyć projekt inwestycyjny. Należy pamiętać, że pomoc unijna w ramach regionalnych programów operacyjnych będzie przyznawana nie tylko w przyszłym czy w 2009 roku, ale wszystko na to wskazuje, że do 2013 roku. W tym przypadku nie ma zastosowania maksyma, że kto pierwszy, ten lepszy.

Jednostki samorządu terytorialnego powinny tak tworzyć i opisywać swój projekt, by odpowiadał konkretnemu priorytetowi i poszczególnemu działaniu, jakie jest skonkretyzowane w danym RPO. Tworząc projekt, należy pamiętać, by:

• był w miarę możliwości innowacyjny,

• przyczyniał się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej, turystycznej,

• miał charakter proekologiczny

• był konkurencyjny.

Na te elementy członkowie komisji oceniającej, w IZ (albo w instytucji pośredniczącej), wnioski, będą zwracać baczną uwagę. Brak szczególnie takiej cechy w projekcie jak wzrost konkurencyjności regionu lub gminy może zdyskwalifikować wniosek. Komisja oceniająca wnioski nie przyjmie do dofinansowania przedsięwzięcia, które będzie zagrażać środowisku naturalnemu. Dlatego należy pamiętać o ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Inwestycja musi mieć charakter proekologiczny.

Trzeba mieć na uwadze, że zasady mogą ulec zmianom w okresie 2007-2013. Jednak trzy wymienione cechy mają charakter niezmienny.

Każda gmina, każdy powiat powinien starać się na wszelkie sposoby, by jej projekt uzyskał akceptację komisji oceniającej wnioski.

Należy więc tworzyć dobry i czytelny projekt. Należy podkreślić potrzebę realizacji konkretnego przedsięwzięcia. Trzeba uzasadnić konieczność jego realizacji, przydatność dla mieszkańców gminy lub powiatu. Podkreślona powinna być funkcjonalność inwestycji.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli projekt nie uzyska wsparcia finansowego podczas pierwszej tury przyjmowania wniosków, to jeszcze nie zamyka to drogi do środków unijnych. Będą istniały zawsze szanse na otrzymanie wsparcia w następnych terminach. Po pierwszych nieudanych próbach należy poprawić wniosek, uatrakcyjnić go. Naprawdę nie należy zrażać się pierwszym niepowodzeniem - tak twierdzą eksperci od funduszy unijnych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama