REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować przetarg na oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

Łs

REKLAMA

Co zrobić w przypadku, gdy wyłoniony w drodze przetargu nabywca nieruchomości nie zapłaci za nieruchomość? Czy przetarg jest zawsze możliwy (przepisy mówią o pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości - kto w takim razie z niego korzysta?

SYLWESTER SKOCZEK

REKLAMA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

REKLAMA

Zasadą zbywania nieruchomości, w tym oddawania ich w użytkowanie wieczyste jest tryb przetargowy, od którego wyjątki są ściśle określone w art. 37 ust 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tryb bezprzetargowy). Warunki oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu ustala się w ogłoszeniu o przetargu, zaś przy zbyciu w drodze bezprzetargowej w rokowaniach z nabywcą. Protokół sporządzony z przetargu lub z rokowań stanowi podstawę do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przed ogłoszeniem o przetargu rozpatruje się wnioski osób, którym przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu bądź pierwszeństwo w nabyciu zostało im przyznane zarządzeniem wojewody lub uchwałą rady lub sejmiku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, informacji, której ten wniosek dotyczy, nie zamieszcza się w ogłoszeniu o przetargu.

Przetarg przeprowadza się w formie pisemnej lub ustnej (przetarg nieograniczony lub ograniczony). Przetarg ustny ma na celu uzyskanie najwyższej ceny, zaś celem przetargu pisemnego jest wybór najkorzystniejszej oferty (o zastosowanej formie przetargu decyduje jego organizator). Przetarg poprzedza wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w użytkowanie wieczyste, który wywieszany jest m.in. na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu. W wykazie wyznaczony zostaje termin, nie krótszy niż 21 dni do składania wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości. W przypadku niezgłoszenia się osób posiadających pierwszeństwo organ przeprowadzający przetarg podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu. W ogłoszeniu o przetargu zamieszcza się informacje zawarte w wykazie oraz czas, miejsce i warunki przetargu. Należy zaznaczyć, iż ustawodawca przewidział możliwość odwołania ogłoszonego przetargu, ale jedynie z ważnych przyczyn. W podawanej do publicznej wiadomości informacji o odwołaniu przetargu należy wskazać przyczynę jego odwołania.

Cena wywoławcza w pierwszym przetargu ustalana jest w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości określona w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena nieruchomości w rokowaniach z nabywcą ustalana jest w wysokości nie niższej niż 40 proc. jej wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku gdy pierwszy przetarg zakończy się wynikiem negatywnym, w okresie nie krótszym niż 30 dni, ale nie dłuższym niż sześć miesięcy (licząc od dnia jego zamknięcia), właściwy organ przeprowadza drugi przetarg, w którym może obniżyć cenę wywoławczą nieruchomości ustaloną przy ogłoszeniu pierwszego przetargu maksymalnie o 50 proc.

Jeżeli nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie ustalonym w zawiadomieniu przekazanym przez właściwy organ, wówczas organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy i zatrzymać wpłacone wadium. W przypadku nieprzystąpienia przez przyszłego nabywcę do umowy wydaje się, iż organ może dochodzić na drodze sądowej zawarcia umowy w trybie art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c.

ŁS

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów i rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. nr 207, poz. 2108).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA