REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować przetarg na oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

Łs

REKLAMA

Co zrobić w przypadku, gdy wyłoniony w drodze przetargu nabywca nieruchomości nie zapłaci za nieruchomość? Czy przetarg jest zawsze możliwy (przepisy mówią o pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości - kto w takim razie z niego korzysta?

SYLWESTER SKOCZEK

REKLAMA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

REKLAMA

Zasadą zbywania nieruchomości, w tym oddawania ich w użytkowanie wieczyste jest tryb przetargowy, od którego wyjątki są ściśle określone w art. 37 ust 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tryb bezprzetargowy). Warunki oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu ustala się w ogłoszeniu o przetargu, zaś przy zbyciu w drodze bezprzetargowej w rokowaniach z nabywcą. Protokół sporządzony z przetargu lub z rokowań stanowi podstawę do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przed ogłoszeniem o przetargu rozpatruje się wnioski osób, którym przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu bądź pierwszeństwo w nabyciu zostało im przyznane zarządzeniem wojewody lub uchwałą rady lub sejmiku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, informacji, której ten wniosek dotyczy, nie zamieszcza się w ogłoszeniu o przetargu.

Przetarg przeprowadza się w formie pisemnej lub ustnej (przetarg nieograniczony lub ograniczony). Przetarg ustny ma na celu uzyskanie najwyższej ceny, zaś celem przetargu pisemnego jest wybór najkorzystniejszej oferty (o zastosowanej formie przetargu decyduje jego organizator). Przetarg poprzedza wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w użytkowanie wieczyste, który wywieszany jest m.in. na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu. W wykazie wyznaczony zostaje termin, nie krótszy niż 21 dni do składania wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości. W przypadku niezgłoszenia się osób posiadających pierwszeństwo organ przeprowadzający przetarg podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu. W ogłoszeniu o przetargu zamieszcza się informacje zawarte w wykazie oraz czas, miejsce i warunki przetargu. Należy zaznaczyć, iż ustawodawca przewidział możliwość odwołania ogłoszonego przetargu, ale jedynie z ważnych przyczyn. W podawanej do publicznej wiadomości informacji o odwołaniu przetargu należy wskazać przyczynę jego odwołania.

Cena wywoławcza w pierwszym przetargu ustalana jest w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości określona w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena nieruchomości w rokowaniach z nabywcą ustalana jest w wysokości nie niższej niż 40 proc. jej wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku gdy pierwszy przetarg zakończy się wynikiem negatywnym, w okresie nie krótszym niż 30 dni, ale nie dłuższym niż sześć miesięcy (licząc od dnia jego zamknięcia), właściwy organ przeprowadza drugi przetarg, w którym może obniżyć cenę wywoławczą nieruchomości ustaloną przy ogłoszeniu pierwszego przetargu maksymalnie o 50 proc.

Jeżeli nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie ustalonym w zawiadomieniu przekazanym przez właściwy organ, wówczas organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy i zatrzymać wpłacone wadium. W przypadku nieprzystąpienia przez przyszłego nabywcę do umowy wydaje się, iż organ może dochodzić na drodze sądowej zawarcia umowy w trybie art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c.

ŁS

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów i rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. nr 207, poz. 2108).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA